Frezja jest rodzajem do którego należy około 6 gatunków roślin. Pochodzą one z południowej Afryki i są popularne na całym świecie. Najczęściej jest znana jako roślina szklarniowa, uprawiana na kwiaty cięte, bukietowe. Rzadziej znana jest frezja ogrodowa, sadzona na rabatach. Jest to roślina o pięknych, efektownych, dzwonkowatych kwiatach o intensywnym zapachu i różnorodnych barwach. Kolor kwiatów frezji może także mieć pewne, ukryte znaczenie. Czerwone frezje kojarzone są z tym, że kogoś cieszy obecność obdarowanej kwiatami osoby, żółty kolor to zazdrość, a biały - niewinność.

Frezja ogrodowa a frezja doniczkowa – różnice 

Frezje w ogrodzie mogą mieć różnorodne kolory kwiatów: czerwone, białe, pomarańczowe, fioletowe, różowe oraz żółte. Ma charakterystyczny, słodki zapach, dlatego polecana jest do sadzenia w okolicy altanek, lub okien domów. Najbardziej intensywny zapach mają kwiaty o jasnych barwach czyli np. frezje białe. Uprawie w ogrodzie nie jest łatwa i poleca się ją już doświadczonym hodowcom. Frezja zakwita w naszym klimacie mniej obficie. Jest bardzo wrażliwa na chłody i zmiany temperatur. Lepsze wyniki w kwitnieniu zyskują frezje doniczkowe uprawiane w domach lub na balkonach. Można je o wiele łatwiej uchronić przed chłodem, gdy nagle zmieni się temperatura. Frezja jest wrażliwa także na niedobór wody i wiatr. Frezja ogrodowa jest rośliną cebulową, która nie zimuje w gruncie. To jest więc także trudnością, gdy z trzeba jesienią w odpowiednim momencie wykopać z gruntu cebulki frezji i przechować je do przyszłego roku. Wysokość jaką osiąga roślina to 30-45 centymetrów. Frezja doniczkowa jest łatwiejsza w pielęgnacji, gdyż cały czas pozostaje w doniczce, nawet po zaschnięciu liści. Roślina wchodzi w okres spoczynku, jesienią nie potrzebuje już podlewania. Uprawa w domu wymaga pozostawienia rośliny w chłodnym miejscu (około 10-15 stopni Celsjusza) z dostępem do światła. Roślina w tym czasie gromadzi substancje odżywcze na kolejny rok życia.

Hodowla w doniczce jest zdecydowanie łatwiejsza i mniej pracochłonna.  Frezje sadzone w ogrodzie wymagają bacznej obserwacji warunków i kontrolowania temperatury otoczenia.

Kiedy sadzić frezje? 

Frezje w warunkach szklarniowych mają zdolność kwitnienia przez cały rok. Jeżeli hoduje się frezje w ogrodzie, to cebulki sadzi się do gruntu tuż po pierwszych przymrozkach. Okres kwitnienia kwiatów przypadnie wtedy na lipiec i sierpień. W warunkach domowych, do uprawy potrzebna jest doniczka o minimum 30 centymetrach średnicy. W niej można posadzić 5 cebulek frezji. Ziemia ma być luźna, żyzna. Doniczka posiadająca otwory będzie przepuszczała wodę. Istotna jest warstwa kamieni na dnie doniczki, taka aby stanowiła drenaż. Sadzenia cebulek frezji do doniczki dokonuje się na przełomie sierpnia i września. Po kilku tygodniach nastąpi ukorzenienie, a liście zaczną się rozwijać przez zimę. Gdy rozpocznie się okres kiełkowania w doniczce, wtedy należy zacząć podlewanie rośliny. Innym terminem, w którym sadzi się frezje doniczkowe jest kwiecień i maj. To najlepszy czas na sadzenie frezji doniczkowych do uprawy na balkonach i tarasach.   

Jak uprawiać frezje? 

Frezje ogrodowe rosną na stanowiskach tylko nasłonecznionych, gorzej radzą sobie w półcieniu. Muszą mieć idealne warunki glebowe, żyzne, przepuszczalne podłoże. Jeżeli w ogrodzie jest grunt nieprzepuszczalny, to przed posadzeniem frezji trzeba wykopać specjalny dołek na głębokość 20 centymetrów i wypełnić go ziemią kompostową lub gliniastą z piaskiem. Odczyn ma być obojętny lub lekko zakwaszony. W wykonanych w ziemi otworach, na głębokość 7 centymetrów sadzi się cebulki. Rozstawa między nimi powinna wynosić około 10 centymetrów. Od momentu pojawienia się pierwszych liści, aż do zakończenia okresu wegetacji należy regularnie podlewać roślinę. Dobrze sprawdzi się także stosowanie płynnego nawozu wieloskładnikowego. Jeżeli frezja wypuści wysokie pędy, to niezbędne będzie zabezpieczenie ich podporą. Frezje rozmnaża się przez cebulki lub nasiona. Wysiew nasion jest jednak trudniejszy.