Francja przeznacza 60 000 euro na Aborcje Bez Granic, by pomóc ukraińskim uchodźczyniom w dostępie do aborcji

Najpierw Belgia, a teraz Francja! Rząd francuski przeznaczył 60 tys. euro na infolinię Aborcja Bez Granic, by ta mogła pomóc ukraińskim uchodźczyniom wojennym w dostępie do aborcji. 

O wysokiej darowiźnie zdecydowali: Brigitte Bourguignon, ministra zdrowia i profilaktyki, Isabelle Rome, ministra do spraw równouprawnienia kobiet i mężczyzn, różnorodności oraz równych szans i Clément Beaune, minister do spraw europejskich. Kwota 60 tys. euro została przekazana za pośrednictwem International Planned Parenthood Federation i będzie przeznaczona na pomoc uchodźczyniom z Ukrainy, które uciekły przed wojną do Polski i potrzebują aborcji. 

Trzy dni temu cieszyłyśmy się ze wsparcia rządu Belgii, dziś dołącza rząd Francji. Jesteśmy wdzięczne i wzruszone, bo to realna pomoc. Od początku trwania wojny w Ukrainie każdego dnia odzywają się do nas uchodźczynie szukające dostępu do aborcji. Dzięki temu wsparciu możemy być spokojne, bo będziemy w stanie pomóc każdej ukraińskiej uchodźczyni, która zwróci się do Aborcji Bez Granic po pomoc. Polscy politycy powinni wziąć przykład z polityków Francji i Belgii, ale póki co wolą udawać, że aborcji w Polsce nie ma, a osoby takie jak ja stawiać przed sądem - powiedziała Justyna Wydrzyńska z Aborcji Bez Granic.

To ważny i symboliczny gest Francji na 10 dni przed drugą rozprawą sądową (14 lipca) Justyny Wydrzyńskiej, aktywistki Aborcji Bez Granic, która została oskarżona o pomoc w aborcji, przez wysłanie tabletek aborcyjnych kobiecie będącej w przemocowym związku. Gdy jej partner dowiedział się o procederze, powiadomił prokuraturę. Aktywistce grożą 3 lata więzienia.

Jak pomaga Aborcja Bez Granic?

Aborcja Bez Granic to organizacja, która powstała 11 grudnia 2019 r., żeby pomagać osobom w niechcianej ciąży w Polsce lub poza jej granicami. W jej skład wchodzą inicjatywy Aborcja Bez Granic wchodzą Kobiety W Sieci- aborcja po polsku (Polska), Abortion Dream Team (Polska), Aborcja Polska - Women Help Women (międzynarodowa), Abortion Network Amsterdam (Holandia), Ciocia Basia (Niemcy) or Abortion Support Network (Anglia). Działalność Aborcji Bez Granic i członkowskich organizacji opiera się na konsultacjach i informowaniu o dostępnych opcjach bezpiecznej aborcji. Na infolinii można się też dowiedzieć jak zdobyć bezpieczne tabletki do aborcji farmakologicznej, oraz pomoc zarówno finansową, jak i praktyczną w organizacji wyjazdu za granicę, w celu aborcji.

Od 1 marca, w odpowiedzi na rosyjską agresję na terenach Ukrainy, ABG pomogła ponad 550 uchodźczyniom z Ukrainy w dostępie do aborcji. 5 osób z pośród tych 550 wyjechało ze wsparciem Aborcji Bez Granic na aborcję do zagranicznej kliniki. Pozostałe osoby uzyskały wsparcie w dostępie do aborcji farmakologicznej.  Jak czytamy na oficjalnym profilu organizacji, wraz z pomocą "Women Help Women przesłała też do ukraińskich organizacji feministycznych 10 tysięcy zestawów tabletek aborcyjnych, aby kobiety, które pozostały na miejscu mogły mieć dostęp do bezpiecznej aborcji".