Fotelik samochodowy to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów dziecięcej wyprawki. Jego zadaniem jest ochrona dziecka w trakcie podróży samochodem do momentu, w którym będzie mogło bezpiecznie korzystać z trzypunktowych pasów bezpieczeństwa. Jeśli stoisz przed wyborem odpowiedniego modelu z tego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat fotelików samochodowych.

Wybór fotelika samochodowego – dlaczego to aż takie ważne?

Wybór odpowiedniego fotelika samochodowego to ogromne wyzwanie i stanowi niezwykle istotny zakup dla każdego kierującego pojazdem rodzica. To właśnie ten element zapewni maluchowi bezpieczeństwo od pierwszych dni życia. Warto pamiętać, że zakup fotelika samochodowego jest niezbędny nie tylko z uwagi na regulacje prawne, ale także zdrowy rozsądek - to najlepsze zabezpieczenie malucha podczas jazdy samochodem osobowym.

Jak wybrać fotelik samochodowy?

Wbrew pozorom decyzja o zakupie fotelika dla dziecka wcale nie jest prosta. Wynika to z faktu, że foteliki dzielą się na różne rodzaje oraz kategorie wiekowe i wagowe. Oprócz tego część produktów różni się od siebie rodzajem mocowania (system ISOFIX, montaż na pasy samochodowe). Dodatkowo w trakcie poznawania produktów dostępnych na rynku pojawiają się takie terminy, jak: ADAC, Stiftung Warentest, ÖAMTC czy RWF. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że rodzicom – szczególnie tym, którzy zostają nimi po raz pierwszy – ciężko jest przefiltrować wszystkie te informacje. Właśnie dlatego powstał ten poradnik.

Jak więc dokonać właściwego wyboru? Przede wszystkim pamiętaj o doborze fotelika według:

  • rodzaju montażu (ISOFIX, montaż na trzypunktowe pasy samochodowe),
  • kierunku montażu (czy możliwe jest zamontowanie fotelika tyłem do kierunku jazdy),
  • wieku oraz wzrostu dziecka,
  • certyfikatów oraz testów, które posiada fotelik (m.in. ADAC, Stiftung Warentest, Intertek),
  • dopasowania do pojazdu.

Uwaga! Fotelik samochodowy chroni dziecko bardziej kompleksowo niż jakiegokolwiek inne rozwiązania! Zapewnia odpowiednią ochronę w przypadku zderzeń bocznych, a także obniża ryzyko zanurkowania dziecka pod pas w przypadku kolizji czołowych. Nie warto decydować się na tańsze, niesprawdzone rozwiązania – zawsze warto mieć na względzie najpierw dobro dziecka, a dopiero później cenę czy design fotelika. Pamiętaj także, by nie kupować fotelików z drugiej ręki: w takich przypadkach nigdy nie masz gwarancji, że fotelik jest bezwypadkowy!

Jaki fotelik samochodowy wybrać – kategorie fotelików

Istotny jest wybór kategorii wagowej fotelika i dobranie jego rozmiaru. Głównie dlatego, że coraz popularniejsze stają się foteliki „kilka w jednym”. Jakie rodzaje fotelików samochodowych znajdziesz w sklepach?

  • ECE 0 – do 10 kg,
  • ECE 0+ – do 13 kg,
  • ECE I – od 9 do 18 kg,
  • ECE II – od 15 do 25 kg,
  • ECE III – od 22 do 36 kg.

Foteliki, łączące w sobie kilka grup, to na przykład te z grupą ECE II/III – przeznaczone są dla dzieci o wadze 15-36 kg. Niektóre sklepy oraz producenci dla ułatwienia wyboru podają przedziały wiekowe, jednak należy pamiętać, że one są wyłącznie orientacyjnie. Powinno się brać pod uwagę głównie na dopuszczalną wagę oraz na wzrost malucha.

Kiedy powinno się pomyśleć o wymianie fotelika na większy?

Wskaźnikiem, kiedy należy zmienić fotelik na większy, jest zarówno większa masa ciała dziecka, jak i wzrost malucha. Jeżeli główka dziecka wystaje poza zagłówek, koniecznie trzeba kupić większy model lub zmienić ustawienie fotelika (np. z grupy ECE I na ECE II). Inny fotelik należy wybrać dla rocznego dziecka, które jest nad wyraz drobne, a inny dla bardzo wysokiego równolatka.

Zobacz także:

Certyfikaty – zwracaj na nie uwagę!

Kolejną ważną rzeczą przed zakupem fotelika są posiadane certyfikaty oraz przeprowadzone testy. Poniżej przedstawiamy listę najbardziej znanych organizacji, które zajmują się testowaniem fotelików samochodowych. Zwykle te instytucje sprawdzają nowe i najpopularniejsze produkty na rynku. Nie informują one jednocześnie producentów o przystąpieniu do testów. Producenci nie mogą poprosić o przetestowanie produktu. Dzięki temu wspomniane instytucje są niezależne i wiarygodne.

ADAC

Testy ADAC są bardzo rygorystyczne, a foteliki, którym się je poddaje, wybierane są spośród – zwykle – najnowszych i najpopularniejszych na rynku fotelików. Instytucja nie informuje producentów, które modele będą testowane. W skład oceny wchodzą: bezpieczeństwo, obsługa, ergonomia, substancje szkodliwe i łatwość czyszczenia. Ocena 1.0-1.5 jest oceną najwyższą, a 4.6-5.5 – najniższą. Niemiecki ADAC to jedna z najbardziej znanych organizacji na całym świecie, testujących foteliki.

Stiftung Warentest

Stiftung Warentest, przy kooperacji z ADAC, przeprowadza skomplikowane testy, w tym testy zderzeniowe. Ocenia przede wszystkim ogólne bezpieczeństwo, łatwość obsługi fotelika, ergonomię oraz zawartość substancji szkodliwych. Stiftung Warentest może nie być aż tak znany w Polsce, jednak w Niemczech prawie 1/3 osób kieruje się wynikami testów tej instytucji, a 93% dorosłych Niemców zna tę fundację.

ÖAMTC

To austriacki klub samochodowy, motocyklowy i turystyczny. Znany jest również pod spolszczoną nazwą OEAMTC – to największy klub samochodowy w Austrii, a siódmy największy na świecie. Jest siostrzaną wersją niemieckiego instytutu ADAC. ÖAMTC również zajmuje się testowaniem fotelików samochodowych – sprawdza przede wszystkim bezpieczeństwo, łatwość obsługi, ergonomię oraz zawartość substancji szkodliwych. Dodatkowo ÖAMTC przeprowadza, w porozumieniu z powyższymi instytucjami, testy na zawartość szkodliwych substancji w produktach.

TASS INTERNATIONAL

TASS INTERNATIONAL to jedna z wiodących organizacji na całym świecie, która zatrudnia specjalistów w ponad 11 krajach. Siedzibę główną ma w Holandii i tam też przeprowadza specjalistyczne testy zderzeniowe. Posiada kilka laboratoriów. W przypadku fotelików specjalizuje się w przeprowadzaniu testów zderzeniowych.

Wszystkie foteliki Kinderkraft przechodzą testy zderzeniowe, przeprowadzane przez TASS INTERNATIONAL. Oprócz tego bezpieczeństwo materiałów jest sprawdzane przez renomowane laboratoria INTERTEK. Fotelik samochodowy Kindrkraft ONETO3 przeszedł dodatkowo pozytywnie testy ADAC, ÖAMTC oraz Stiftung Warentest (ocena: zadowalający).

Jak zamontować fotelik samochodowy?

Gdy wiesz już, jaki fotelik samochodowy kupisz dla swojego dziecka i masz pewność, że będzie on pasować do kanapy Twojego samochodu, pomyśl nad sposobem montażu. Jak zamontujesz fotelik dziecięcy w samochodzie?

• Na trzypunktowe pasy samochodowe,

• przy pomocy dolnych zaczepów ISOFIX i pasa TOP TETHER.

Czym jest ISOFIX? 

ISOFIX to system, który pozwala na szybkie zamontowanie fotelika samochodowego w aucie bez konieczności używania pasów bezpieczeństwa. Dwa uchwyty umiejscowione są pomiędzy siedziskiem a oparciem fotela w samochodzie, z kolei dwa zaczepy są przymocowane do podstawy fotelika. ISOFIX, ze względu na sposób mocowania, jest sztywniejszy niż pasy samochodowe. Dodatkowo foteliki z mocowaniem ISOFIX mają dodatkowo wskaźniki poprawnego wpięcia fotelika, co znacznie zmniejsza możliwość jego nieprawidłowego montażu. 

TOP TETHER – co to jest?

Czym jest TOP TETHER? To specjalny pas, który jest zamontowany jednym końcem w foteliku. Drugi koniec przyczepia się do samochodu. Jego celem jest zmniejszenie przemieszczenia się fotelika wokół osi obrotu uchwytów ISOFIX w przypadku kolizji.                                                            

Montaż na pasy samochodowe

Mimo coraz bardziej rosnącej popularności systemu ISOFIX wciąż jest popularne mocowanie na trzypunktowe pasy samochodowe. Powód jest prosty – nie wszystkie samochody mają system ISOFIX. Dopiero w 1999 roku ustanowiono ISOFIX jako standard w samochodach. Oprócz tego foteliki samochodowe, które można montować wyłącznie na pasy, mają niższą cenę. Należy jednak zwracać szczególną uwagę na prawidłowe naciągnięcie, prowadzenie i zapięcie pasów – tutaj łatwiej jest o błędy w montażu fotelika!

Jazda tyłem – co to jest RWF?

RWF, czyli z angielskiego rearward-facing, to montowanie fotelika samochodowego tyłem do kierunku jazdy. Według testów, przeprowadzonych przez Thomasa Turbella (uważanego za ojca pomysłu przewożenia dzieci tyłem) w instytucie VTI, foteliki RWF mają o 92% mniejsze ryzyko powstania obrażeń podczas wypadku . Wszystkie foteliki z grup ECE 0 oraz ECE 0+ można montować tylko tyłem, jednak tylko część fotelików z grupy ECE I oraz II również ma możliwość montażu tyłem do kierunku jazdy.

Zaleca się, żeby dzieci przewozić tyłem do 3-4 roku życia. Takie wytyczne są obowiązkowe m.in. w Skandynawii, która słynie z restrykcyjnego podejścia do kwestii bezpieczeństwa. W praktyce oznacza to, że powinno się wybierać foteliki z kategorii ECE I/II, które mają możliwość montażu tyłem.

Do kiedy stosować fotelik samochodowy?

Fotelików samochodowych powinno się używać do osiągnięcia przez dziecko 135 cm wzrostu. Dopiero wtedy dziecko może podróżować na tylnej kanapie samochodu, przypięte pasami bezpieczeństwa. Starsze dzieci mogą podróżować z przodu, na miejscu pasażera, dopiero po osiągnięciu wzrostu 150 cm. Przewożenie bez fotelika dzieci, które nie osiągnęły podanych limitów wzrostowych, jest karane mandatem, nie mówiąc o tym, że jest niebezpieczne i może skończyć się tragedią podczas zderzenia.

Fotelik samochodowy – który najbezpieczniejszy?

Każdy rodzic powinien wiedzieć, że dla najmniejszych dzieci jedynym bezpiecznym rozwiązaniem są foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy – czyli RWF. Zapewniają one dużo wyższy poziom bezpieczeństwa, niż klasyczne FWF (forward-facing). Oprócz tego foteliki z klasy ECE 0 i ECE 0+ wyposażone są w specjalne wkładki dla niemowlaków, które pozwalają na jeszcze lepsze dopasowanie fotelika do rozmiarów dziecka.

Na standardowe produkty, montowane przodem do kierunku jazdy, takie jak np. fotelik ONETO3 najlepiej przejść dopiero po ukończeniu przez malucha 3. lub 4. roku życia. 

Należy pamiętać o tym, że absolutnie nie wolno korzystać z fotelików, które są powypadkowe. Nawet w przypadku niewielkiej stłuczki należy taki fotelik niezwłocznie wymienić. Należy w protokole policyjnym zgłosić, że w aucie w trakcie zderzenia był fotelik. W zależności od rodzaju ubezpieczenia, a także gwarancji producenta, foteliki powypadkowe zwykle wymienia się na nowe. Marka Kinderkraft dba o bezpieczeństwo swoich małych klientów, dlatego każdy fotelik objęty jest programem Bezpieczny Fotelik, który gwarantuje wymianę fotelika powypadkowego na nowy.

Foteliki samochodowe – wybieraj je rozważnie!

Wiesz już jak wybrać fotelik samochodowy, ile go używać, jak zamontować oraz znasz podstawowe terminy. Należy pamiętać, że decyzja o wyborze fotelika dla dziecka ma olbrzymie znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa. Dlatego też nie warto w tym przypadku szukać kompromisów i półśrodków. Dobry, certyfikowany fotelik może bowiem uratować zdrowie i życie Twojego dziecka!