Urodziła 69 dzieci - czy to możliwe?

Ta kobieta żyła naprawdę, choć nikt nie wie, jak miała na imię. Była rosyjską chłopką, a w materiałach historycznych funkcjonuje jako Fiodorowa Wasiljewa, od nazwiska męża. Para żyjąca w XVIII wieku w Rosji zyskała sławę jako rodzice największej w historii liczby dzieci - potwierdzono, że Wasiljewa urodziła ich 69 . Jak to możliwe? Wasiljewa była w ciąży 27 razy (!), za każdym razem z wieloraczkami. Te liczby są naprawdę imponujące: Wasiljewa urodziła 16 razy bliźniaki, 7 razy trojaczki i 4 razy czworaczki! Co więcej, tylko dwoje z jej dzieci zmarło w dzieciństwie, co na tamte czasy także jest niespotykane.

Eksperci twierdzą, że teoretycznie tak duża liczba porodów u jednej kobiety jest realna, Fiodor i jego żona musieli być jednak wyjątkowo płodni, a do tego mieć sporo szczęścia, bo Wasiljewa prawdopodobnie zachowała płodność do wieku ok. 50 lat.

Całej historii pikanterii dodaje fakt, że po śmierci pierwszej żony Fiodor ożenił się po raz drugi, a jego kolejna małżonka również zachodziła jedynie w mnogie ciąże: 6 razy urodziła bliźniaki i 2 razy trojaczki, Fiodor został więc łącznie ojcem 87 dzieci, z których 84 dożyło dorosłości. 

Aż chciałoby się pogratulować, ale... brakuje nam słów!

Zobacz także: