Brytyjska rodzina królewska to bezsprzecznie najsłynniejsi royalsi na całym świecie. Monarchini i jej krewni nie tylko w kraju, ale także poza granicami Zjednoczonego Królestwa mają rzesze fanów, którzy z niecierpliwością czekają na najnowsze doniesienia z pałacu Buckingham. Twórcy filmów, książek i programów telewizyjnych starają się zaspokoić ich ciekawość, zdradzając nowe tajemnice zza pałacowych bram. Przedstawiamy zestawienie najlepszych filmów o najsłynniejszej rodzinie na świecie.

Filmy dokumentalne o rodzinie królewskiej

1. „Elizabeth” (1998 r., reż. Shekhar Kapur)

Tę oscarową produkcję polecamy na szczycie naszego zestawienia, ponieważ przedstawiona w nim historia pozwoli zrozumieć tradycje brytyjskiego rodu, a także poznać, jak niezłomne i odważne są kobiety z rodu Winsdorów. Film nie opowiada historii Elżbiety II, ale jej poprzedniczki, Elżbiety I, w którą wcieliła się Cate Blanchett. Młoda królowa zachwyca wdziękiem, charyzmą i uporem w utrzymaniu korony i realizowaniu najważniejszego dla niej celu, którym było odbudowanie Wielkiej Brytanii jako potężnej monarchii. Poza wartką fabułą film zachwyca również wspaniałymi kostiumami, które całkowicie wciągają widza w klimat epoki.

2. „Diana” (2013 r., reż. Oliver Hirschbiegel)

Nie wszystkie dobre opowieści o rodzinie królewskiej muszą umieszczać królową Elżbietę II na pierwszym planie. Dowodem na to, że fascynującą historię royalsów można ująć z innej perspektywy są filmy o księżnej Dianie. Tragiczna śmierć ulubienicy Brytyjczyków wstrząsnęła całym światem, a w mediach zaczęło roić się od teorii spiskowych i fałszywych oskarżeń. Twórcy filmu wracają pamięcią do wydarzeń z 1997 roku, raz jeszcze próbując odtworzyć ostatnie chwile życia księżnej Diany. Burzliwe relacje nazywanej „królową ludzkich serc” Lady Di z księciem Karolem i innymi członkami rodziny monarchini pozwoliły na stworzenie wyjątkowej, tajemniczej i fascynującej historii. 

3. „Jak zostać królem” (2010 r., reż. Tom Hooper)

Świetna propozycja dla osób, które poza śledzeniem losów rodziny królewskiej interesują się również dobrym kinem. Przejmująca historia króla Jerzego VI, ojca urzędującej obecnie monarchini, została nagrodzona czterema Oscarami, między innymi za najlepszy film i najlepszą rolę pierwszoplanową. To nie tylko opowieść o Wielkiej Brytanii w czasie II wojny światowej i jej pozycji na arenie międzynarodowej, ale przede wszystkim o niezwykłej więzi, jaka wytworzyła się pomiędzy zmagającym się z jąkaniem monarchą a jego nauczyciela dykcji.

4. „The Crown” (2016 r., reż. Peter Morgan)

Jedna z najbardziej kasowych produkcji Netflixa, choć nie jest filmem, pojawiła się w naszym zestawieniu ze względu na ogromną popularność, jaką wzbudziła oraz związane z nią kontrowersje. Serial opowiada o monarchii brytyjskiej za rządów królowej Elżbiety II, jednak wątki polityczne i ekonomiczne są raczej tłem dla rozgrywających się na ekranach osobistych dramatów członków rodziny królewskiej. Niepochlebne przedstawienie niektórych krewnych monarchini nie spotkało się z aprobatą pałacu Buckingham, a sama królowa była rozczarowana sposobem odtworzenia niektórych wydarzeń. 

Filmy dokumentalne o rodzinie królewskiej

1. „The Royal House of Windsor” (2017 r., produkcja sieci telewizyjnej Channel 4)

Ten popularny film dokumentalny o rodzinie królewskiej jest w zasadzie miniserialem. W zaledwie 6 odcinkach twórcy zdołali zawrzeć niemal 100 lat historii Wielkiej Brytanii pod rządami królowej Elżbiety II. Nietuzinkowa forma i rzetelność prezentowanych faktów przyciągały przed telewizory miliony widzów ciekawych tajemnic rodziny Winsdorów. Obecnie produkcję można obejrzeć na platformie Netflix. 

Zobacz także:

2. „Księżna Diana. Własnymi słowami” (2017 r., reż. Tom Jennings)

Na kartach historii światowych królewskich rodzin zapisały się kobiety, które, choć nie miały książęcego pochodzenia, podbiły serca poddanych i zdobyły licznych fanów poza granicami swojego panowania. Do takich postaci należą choćby księżna Monako, Grace oraz księżna Diana, żona następcy brytyjskiego tronu. Trudno opowiedzieć o życiu rodziny królewskiej na wyspach bez wspomnienia roli, jaką odgrywała w niej młodziutkiej Lady Di. Dokumentaliści zajmujący się royalsami uwielbiają przedstawiać monarchinię w kontekście jej burzliwej relacji z wybranką syna, która rzuca całkowicie nowe światło na obraz Elżbiety II i wszystkich mieszkańców pałacu Buckingham. 

3. „Być królową” (2020 r., reż. Tom Jennings)

Twórca filmu „Księżna Diana. Własnymi słowami” powraca z nowym projektem, w którym bierze na warsztat życie głowy rodziny royalsów. Produkcja zawiera w sobie archiwalne nagrania i niepublikowane dotąd zdjęcia, dzięki czemu przedstawia historię Elżbiety II rzetelniej niż liczne książki o rodzinie królewskiej. Oprócz biografii królowej porusza również wątki perypetii jej bliskich oraz skandale, z którymi musieli się zmierzyć. Reżyser przyznaje, że zależało mu na tym, by monarchini doceniła jego pracę i podczas oglądania dokumentu wróciła do autentycznych wspomnień. Dla wszystkich, którzy żywo interesują się historią najsłynniejszej kobiety na świecie jest to zdecydowanie pozycja obowiązkowa. 

4. „Royal Family” (1969 r., reż. Richard Cawston)

Tę produkcję BBC żartobliwie można nazwać pierwszym reality show, które naprawdę zaangażowało widzów. Rodzina królewska z inicjatywy księcia Filipa zaprosiła do pałacu Buckingham ekipę reporterów. Dlaczego zdecydowali się otworzyć drzwi przed milionami widzów na całym świecie? W 1969 roku wśród obywateli Wielkiej Brytanii trwały dyskusje na temat kwoty, która z podatków zasila konto royalsów. Film dokumentalny miał pokazać, jak naprawdę wygląda życie za bramą pałacu, jakie obowiązki wypełniają królowa i jej rodzina i jak spędzają czas. Ekipa filmowa spędziła monarchinią 18 miesięcy, by w 90-minutowym materiale zawrzeć rok z jej życia. Dokument nie spotkał się jednak z oczekiwanym entuzjazmem, a ludzie zamiast zbliżyć się do mieszkańców pałacu, jeszcze bardziej się zdystansowali, widząc bogate wnętrze ich posiadłości.