Te filmy były hitami w Polsce w latach 90. 

Musimy wam zdradzić pewną tajemnicę. W Polsce w latach 90., filmy dzieliło się na trzy kategorie: ekranizacje lektur szkolnych, gangsterską komedię lub film z one and only Bogusławem Lindą i/lub Cezarym Pazurą. Męski i szorstki Linda i oraz zabawny Pazura, polski odpowiednik Jima Carreya, gościli wtedy niemal w każdej produkcji filmowej. Które kultowe filmy z lat 90. powinnaś koniecznie zobaczyć?

Psy (1992) reż. Władysław Pasikowski

Dwóch byłych funkcjonariuszy UB w nowym ustroju otrzymuje pracę w policji. Główny bohater, Franz Maurer (Bogusław Linda) musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości i podjąć walkę z bandytami oraz gangami przemytników. W tym czasie jego przyjaciel, Olo (Marek Kondrat) zostaje wydalony z policji, po czym zaczyna współpracować ze światem przestępczym.

Tato (1995) reż. Maciej Ślesicki

Michał Sulecki (Bogusław Linda) jest rozchwytywanym operatorem filmowym. Jest żonaty, ma również 7-letnią córeczkę. Pewnego wieczoru jego żona, Ewa (Dorota Segda) dokonuje samookaleczenia, a następnie oskarża o ten czyn swojego męża. Michał zauważa u żony pierwsze objawy choroby psychicznej i podejmuje rozpaczliwą walkę o prawo do opieki nad córką.

Pan Tadeusz (1999) reż. Andrzej Wajda

Kinowa adaptacja szkolnej lektury o tym samym tytule. 18-letni Tadeusz Soplica (Michał Żebrowski) wraca ze szkoły do rodzinnej posiadłości na Litwie. Po przyjeździe zauważa w ogrodzie piękną, nieznajomą dziewczynę - i zauroczony jej urodą, postanawia zdobyć jej serce. Równolegle do tych wydarzeń przedstawiana jest historia Jacka Soplicy (Bogusław Linda), brata właściciela posiadłości oraz historia rodu Horeszków.

Filmy zagraniczne z lat 90.: Robin Hood: Książę złodziei, Mumia

Która z nas nie marzyła na szkolnym balu, że wpada w ramiona Kevina Costnera w kultowej roli Robin Hooda, oczywiście w rytm hitu z tej produkcji, czyli kawałka Bryana Adamsa "Everything I do) I do it for you ". Ten film, tak jak "Titanic" czy "Mumia" już na zawsze zapiszą się w naszej pamięci jako symbol beztroskiego dzieciństwa.

Robin Hood: Książę złodziei (1991) reż. Kevin Reynolds

Ekranizacja legendy liczącej niemal 600 lat. Robin z Locksley (Kevin Costner) po powrocie z krucjaty odkrywa, że jego rodzinna posiadłość została zniszczona, a jego ojciec - zamordowany. Okolicą bezprawnie rządzi chciwy szeryf z Notthingam, podporządkowując sobie mieszkańców i zagarniając ich majątki. Robin, który wraz z kilkoma towarzyszami mieszka w pobliskim lesie postanawia walczyć o sprawiedliwość - rabując bogaczy, a następnie zdobyte dobra rozdając biednym.

Mumia (1999) reż. Stephen Sommers

Grupa odkrywców, w skład której wchodzą między innymi oficer legii cudzoziemskiej RIck O'Connell (Brendan Fraser) oraz archeolog Evelyn Carnahan (Rachel Weisz) odkrywa w Egipcie grobowiec, liczący ponad 3 tysiące lat. Należy on do wysokiego kapłana Imhotepa, który został przeklęty i pochowany żywcem - była to kara za zdradę, której się dopuścił. Evelyn przypadkowo wybudza mumię ze snu, odczytując jedno z zaklęć na głos. Imhotep ożywa i pragnie władzy nad światem - oraz zemsty.

Filmy komediowe z lat 90: Pani Doubtfire, Maska, Kiler

Filmy z lat 90. są nie tylko poważne i pełne akcji, ale też doprowadzają do łez - ze śmiechu. Ostatnia dekada XX wieku to również czas, w którym powstawały najlepsze komedie! Wiele z żartów sytuacyjnych i gagów, serwowanych widzom w filmach tego okresu jest ponadczasowych - czyli potrafią rozbawić za każdym razem. Jakie filmy komediowe z lat 90. warto obejrzeć?

Pani Doubtfire (1993) reż. Chris Columbus

Po rozwodzie z żoną Daniel Hillard (Robin Williams) chce spędzać więcej czasu ze swoimi dziećmi, które według wyroku może widywać jedynie raz w tygodniu. Zdesperowany ojciec postanawia uciec się do podstępu. Dzięki odpowiedniemu przebraniu staje się panią Doubtfire - starszą, energiczną kobietą. Następnie zatrudnia się jako gosposia w domu swojej byłej żony. Okazuje się jednak, że prowadzenie domu wcale nie jest takie proste, jak mu się wydawało.

Maska (1994) reż. Chuck Russell

Prosty urzędnik bankowy Stanley Ipkiss (Jim Carrey) wiedzie nudne i nieciekawe życie - jednak wszystko zmienia się, gdy pewnego dnia znajduje tajemniczą maskę. Po jej założeniu Stanley staje się zupełnie innym człowiekiem - jest towarzyski, dowcipny, posiada również nadludzkie umiejętności. Maska chce służyć dobru, przez co naraża się lokalnemu gangsterowi - chce on odebrać Stanleyowi jego drogocenny przedmiot.

Kiler (1997) reż. Julisz Machulski

Warszawski taksówkarz Jerzy Kiler (Cezary Pazura) przez pomyłkę zostaje uznany za płatnego mordercę. Nadgorliwy komisarz policji umieszcza go w areszcie. Podczas transportu Kilera do więzienia w ucieczce pomaga mu szef świata przestępczego, gangster Siara (Janusz Rewiński). Okazuje się, że ma on dla płatnego zabójcy nowe zlecenie.

Filmy młodzieżowe z lat 90: Zakochana złośnica, Szkoła uwodzenia

Filmy z lat 90-tych których grupą docelową były nastolatki są najczęściej lekkie, zabawne, urocze i z pewnością zbudowały nasz wzorzec idealnej miłości na długi czas, nim przyszła rozsądna dorosłość. Popularnym zabiegiem artystycznym była wtedy metamorfoza głównej bohaterki, która niczym bajkowy Kopciuszek z brzydkiego kaczątka zamieniała się w pięknego łabędzia. Jakie filmy młodzieżowe z lat 90-tych mogą przywołać miłe wspomnienia?

Zakochana złośnica (1999) reż. Gil Junger

Siostry Kat oraz Bianca Stratford po śmierci mamy są wychowywane jedynie przez surowego ojca. Narzuca on swoim córkom twarde reguły - młodsza z dziewcząt może znaleźć chłopaka i iść na randkę jedynie w przypadku, gdy jej starsza siostra zrobi to pierwsza. Niestety, Kat (Julia Stiles) nie jest w szkole specjalnie lubiana - dlatego Bianca (Larysa Oleynik) i jej przyjaciel postanawiają wynająć szkolnego łobuza Patricka (Heath Ledger), który ma zabrać Kat na randkę.

Szkoła uwodzenia (1999) reż. Roger Kumble

Sebastian Valmont (Ryan Phillippe) jest znudzonym kobieciarzem i łamaczem damskich serc. Zakłada się on ze swoją przybraną siostrą Kathryn (Sarah Michelle Gellar), że uwiedzie córkę nowego dyrektora szkoły - dziewczynę, która publicznie zadeklarowała, że zamierza zachować czystość do momentu, gdy pozna swoją prawdziwą miłość. Jednak Annette (Reese Witherspoon) nie zamierza ulegać jego urokowi - mimo to Sebastian nie rezygnuje.

Słodkie zmartwienia (1995) reż. Amy Heckerling

Cher Horowitz (Alicia Silverstone) to 15-letnia córka bogatego prawnika, mieszkająca w Beverly Hills. Kochająca modę i zakupy bohaterka postanawia zrobić coś dobrego dla świata. W tym celu pomaga nowej koleżance z klasy, Tai (Brittany Murphy) przystosować się do licealnego świata. Pomaga również parze nauczycieli w odnalezieniu miłości. Wtedy też odkrywa, że sama chciałaby mieć chłopaka i być kochana.

Filmy z lat 90 - USA: Matrix, Pulp Fiction

Kultowe filmy z lat 90-tych to przede wszystkim produkcje, które powstawały w Stanach Zjednoczonych. Był to okres, w którym w filmach za wielką wodą zaczęły pojawiać się eksperymenty, takie jak zmiana podejścia do pracy kamery, nieszablonowy montaż czy wykorzystanie ciekawych efektów specjalnych. Jakie filmy z lat 90-tych pochodzące z USA wciąż warto obejrzeć?

Matrix (1999) reż. Lana i Lilly Wachowski

Thomas Anderson (Keanu Reeves) jest hakerem, działającym w sieci pod pseudonimem Neo. Podczas jednego z wieczorów nawiązuje on kontakt z Morfeuszem (Laurence Fishburne) - tajemniczym mężczyzną z internetu, który przekazuje mu prawdę o otaczającej go rzeczywistości. Neo zaczyna dostrzegać, że świat w którym żyje jest tylko tylko wirtualnym obrazem - a rzeczywistość została przejęta przez roboty, które umieszczają ludzi w Matrixie. Postanawia on przyłączyć się do grupy Morfeusza i stanąć do walki o ludzkość.

Pulp Fiction (1994) reż. Quentin Tarantino

Wielowątkowa historia z zaburzoną chronologią, wyciągnięta żywcem z kina gangsterskiego lat 40-tych. Dwójka płatnych morderców, Jules (Samuel L. Jackson) oraz Vincent (John Travolta) otrzymują zlecenie - mają odzyskać walizkę, należącą do ich szefa Marcellusa (Ving Rhames). W tym samym czasie para zakochanych bandytów, siedzących w kawiarni dyskutuje o kolejnym napadzie. Kolejny wątek należy do boksera, Butcha (Bruce Willis), który podczas walki przypadkowo zabija swojego przeciwnika, a następnie musi uciekać przed zemstą Marcellusa. Ostatnia z historii opowiada o wspólnym wieczorze Mii (Uma Thurman), żony Marcellusa oraz Vincenta - jednego z płatnych zabójców.