Film "PROXIMA" to obraz superbohaterki i mamy w jednym

"PROXIMA" to film francuskiej reżyserki Alice Winocour, z Evą Green i Mattem Dillonem w rolach głównych. Winocour przyznaje, że kiedy zaczynała pracę nad filmem jej otoczenie twierdziło, że nie ma kobiet astronautek. To męskie środowisko. Dlatego stanęła przed wyzwaniem, by pokazać, że można być jednocześnie dobrą astronautką i dobrą mamą. "Proxima to w rzeczywistości galaktyka leżąca najbliżej naszej. W scenariuszu i na ekranie chciałam skontrastować coś nieskończenie małego z czymś nieskończenie wielkim, żeby wprowadzić kosmos do codziennego życia. Sarah jest superbohaterką i matką w jednym ciele. Kino rzadko pokazuje te dwa stany w jednej osobie, jakby bycie bohaterką i matką nie mogło się łączyć. Kobiece superbohaterki są zawsze oderwane od aspektu macierzyńskiego czy kobiecej codzienności. Pokazuję, że kobieta może być jednocześnie matką i doskonałą profesjonalistką." - mówi reżyserka, po czym dodaje: "Pewna kobieta z NASA powiedziała mi, że najlepszym ćwiczeniem do roli astronauty jest bycie matką, ponieważ matka zawsze musi być wielozadaniowa. Trenerka w EAK powiedziała mi, że mężczyźni astronauci mówią o swoich dzieciach z wielką dumą, podczas gdy kobiety zdają się ukrywać fakt, że są matkami, jakby miały przez to stracić wiarygodność. Panuje powszechne przekonanie, że za dziecko odpowiada głównie matka."

"PROXIMA" - o czym jest film?

Sara (w tej roli Eva Green) jest astronautką, która jako jedyna kobieta bierze udział w wyczerpującym szkoleniu Europejskiej Agencji Kosmicznej. Każdego dnia, pod kontrolą maszyn i specjalistów jest poddawana ekstremalnym testom i ćwiczy wytrzymałość swojego organizmu. Co więcej Sara oprócz morderczych treningów musi każdego dnia udowadniać męskiej części załogi, że zasługuje na miejsce w zespole. W domu zrzuca skafander i jest mamą 7-letniej Stelli.

Kiedy zostaje wybrana na członka załogi misji „Proxima” jej dotychczasowe życie zaczyna się komplikować. Jako astronautka jest gotowa, by spełnić swoje marzenia i polecieć w kosmos, jednak jako mama boi się rozłąki z córką. Ta decyzja ją wiele kosztuje. Wyprawa w kosmos czasami okazuje się mniejszym wyzwaniem niż zwykłe życie na Ziemi.

Sceny do filmu były kręcone w prawdziwych ośrodkach Agencji Kosmicznej, a potem w Gwiezdnym Miasteczku koło Moskwy. To bardzo chronione obiekty, o niemal wojskowych zabezpieczeniach. Ekipa musiała dużo wcześniej zdobyć wszelkie przepustki i posiadać takie same akredytacje, jak pracujący tam naukowcy.

Wspaniała Eva Green w roli astronautki

Reżyserka Alice Winocour do głównej roli kobiecej wybrała niezwykle utalentowaną aktorkę Evę Green. Jej zdaniem to właśnie Green w idealny sposób oddaje wszystkie cechy kobiet, o których chciała opowiedzieć w swoim filmie.

Nie chciałam żadnej matki boleściwej. Eva ma w sobie waleczność, która mi się spodobała. Waleczność Evy to cecha matki, tylko nie takiej matki, jaką na ogół przedstawia się w filmach. Evę otacza aura niesamowitości, więc nie zaskakuje nas, że trafia do filmów Tima Burtona. Lubię takich ludzi, którzy nie wpasowują się w schemat. Widzę w nich siebie. - podkreśla  Alice Winocour.

Film "PROXIMA" miał swoją światową premierę na MFF w Toronto, gdzie otrzymał wyróżnienie Jury w sekcji Platform. Dwa tygodnie później Alice Winocour odebrała Nagrodę Specjalną Jury na 67. MFF w San Sebastian. Eva Green, za swoją doskonałą rolę astronautki, otrzymała prestiżowe wyróżnienie Grand Prix Cinéma ELLE 2019 oraz nominację do Nagrody Lumiere. 

Film będzie można oglądać w kinach już od 24 stycznia 2020 r.

Zobacz także:

Obejrzycie wciągający zwiastun filmu:

W napisach końcowych filmu "PROXIMA" zostały wymienione nazwiska wielu astronautek, które łączą swoją zawodową pasję z wychowywaniem dzieci.
Elena Kondakova, Ellen Ochoa, Cady Coleman, Naoko Yamazaki, Susan Kilrain, Shannon Lucid, Julie Payette, Nicole Stott, Claudie Haigneré, Anna Lee Fisher to zaledwie niewielki procent kobiet, które na co dzień pracują w sektorze kosmicznym.