Gdy informacja o tym, że powstanie dokument o Michaelu Jacksonie ujawniający kulisy jego rzekomych nadużyć seksualnych wobec dzieci obiegła media, rozpętała się prawdziwa burza. Po premierze w Sundance temat praktycznie zdominował inne debiutujące wówczas obrazy. O tej produkcji mówiono od lat – pogłoski o tym, że gwiazdor dopuszczał się molestowania seksualnego swoich podopiecznych krążyły od lat, ale nigdy nie udowodniono mu, że to prawda. Wcześniej zeznania składane przeciwko Jacksonowi przez rodziców pokrzywdzonych najczęściej zostawały w decydującym momencie wycofywane, co według wielu wskazywało na to, że winny po prostu kupował sobie ich milczenie.

 „Leaving Neverland” – dokument o Michaelu Jacksonie do obejrzenia na HBO

„Leaving Neverland” wyciąga na światło dzienne to, co dotychczas udawało się ukrywać – dwaj mężczyźni: Wade Robson i James Safechuck którzy wcześniej twierdzili, że nie doświadczyli przemocy ze strony piosenkarza przed kamerą ujawniają, że faktycznie było zupełnie inaczej. Wieloletnia głęboka trauma, która była ich udziałem wskutek znajomości z oprawcą nie pozwoliła się im skonfrontować z tymi doświadczeniami wcześniej. 

Dokument o Michaelu Jacksonie „Leaving Neverland” jego córka przypłaci depresją?

Bardzo ostro przeciwko zarzutom podniesionym w filmie zaprotestowała rodzina gwiazdora: mieli przyznać, że gromy spadają na muzyka niezasłużenie od dawna, ale jest to o ten jeden raz za dużo. Dodatkowo zarzucają dokumentowi skrajną jednostronność – nikt z najbliższych nie został poproszony o wypowiedź, teza postawiona przez twórców materiałów odgórnie i nie zostawia miejsca na domysły. Co więcej prasa rozpisywała się na temat tego, że materiał niesamowicie obciążył córkę głównego bohatera, Paris Jackson. Po premierze na festiwalu w Sundance dziewczyna miała dobrowolnie oddać się w ręce psychiatrów i poddać leczeniu depresji.

Film o Michaelu Jacksonie „Leaving Neverland” o Michaelu Jacksonie – pierwszy zwiastun

W internecie właśnie pojawił się trailer 4-godzinnej produkcji Dana Reeda będący koprodukcją brytyjskiego Channel 4 i HBO. Premiera „Leaving Neverland” w Stanach zaplanowana jest na 3 i 4 marca br (w dwóch częściach). Kiedy film dostępny będzie dla polskich widzów – jeszcze nie wiadomo.

„Miałem 7 lat. Michael spytał mnie: chciałbyś z rodziną przyjechać do Neverland? To była wyjątkowa przygoda, niemożliwa do porównania z niczym innym” – tym słowom bohaterów materiału towarzyszą zdjęcia fantastycznej ogromnej posiadłości z jeziorami, ranczem, wesołym miasteczkiem i kinem. „Nie można było chcieć więcej.” Robson i Safechuck opisują krok po kroku fortele Michaela Jacksona, do jakich uciekał się, by wymusić na dzieciach seks: przekupywanie, szantaż czy zmuszanie do wspólnego oglądania pornografii.

„To było jak sen, a kumplowanie się z Michaelem było naprawdę łatwe – on był jak rówieśnik. Był cudownie miły, opiekuńczy, przyjacielski – łatwo było uwierzyć, że chodziło tylko o to. Powiedział, że gdyby ktokolwiek się dowiedział o tym co robimy, obaj poszlibyśmy do więzienia na zawsze. Zbyt długo o tym milczałem” – wyznaje jeden z głównych bohaterów „Leaving Neverland. Zobaczcie trailer!