Monica Belluci zaliczyła wpadkę na scenie z opadającą sukienką, o Złotą Palmę w kategorii Film Krótkometrażowy  powalczy polska produkcja "Koniec widzenia" Grzegorza Mołdego, widzowie w Cannes zobaczą też nowy film Coppoli "The Beguiled". 

Cannes to też kontrowersje jeszcze przed otwarcie - chodzi o skandal z wyfotoszopowaną talią włoskiej aktorki Claudii Cardinale na zdjęciu vintage.

"Okja" wygwizdana przez publiczność!

Film "Okja" reżysera Joon-ho Bonga został wybuczany przez widownię festiwalu Cannes 2017. Publiczność na tyle głośno dawała wyraz swojemu niezadowoleniu, że pokaz został na chwilę przerwany. Podobno gwizdy zaczęły się kiedy na ekranie pojawiło się logo Netflix. "Okja"  to historia młodej dziewczyny, która ryzykuje życie chcąc powstrzymać międzynarodową korporację przed schwytaniem jej najlepszego przyjaciela, gigantycznego stworzenia o imieniu Okja. W rolach głównych Tilda Swinton i Jake Gyllenhaal.

Problem z filmem "Okja" Netflix jest następujący - z uwagi na politykę Netflixa ten film nie trafi we Francji do dystrybucji kinowej. Protestowali przeciwko temu francuscy dystrybutorzy filmowi, a przewodniczący jury Pedro Almodovar stwierdził, że "nie wyobraża sobie, żeby Złotą Palmę w Cannes wygrął film, którego później nie będzie można zobaczyć w kinie". 

Cannes 2017 to osiemnaście rywalizujących ze sobą filmowych produkcji z 49, które  można tam zobaczyć. To filmy z 29 różnych krajów, dziewięć debiutów reżyserskich i aż dwanaście nakręconych przez kobiety-reżyserki.

Kiedy jest festiwal w Cannes 2017?

Festiwal filmowy w Cannes w tym roku trwa od 17. do 28. maja 2017 i będzie to już 70. edycja tego międzynarodowego święta filmu. Cannes 2017 otworzy film „Ishamel's Ghosts” w reżyserii Arnaud Desplechin. To francuski dramat o reżyserze filmowym, do którego wraca dawna miłość, z aktorkami Marion Cottilard i Charlotte Gainsbourg w rolach głównych.

Organizatorzy festiwalu planują też uczcić pamięć zmarłego niedawno wybitnego polskiego reżysera, Andrzeja Wajdy.

Filmy konkursowe Cannes 2017. Pełna lista

"In the Fade", Fatih Akin

"The Meyferowitz Stories", Noah Baumbach

"Okja", Bong Joon-Ho (produkcja Netflix)

"120 Battements par minute", Robin Campillo

"The Beguiled", Sofia Coppola

"Rodin", Jacques Doillon

"Happy End", Michael Haneke (w roli głównej francuska aktorka, laureatka Oscara Isabelle Huppert)

"Wonderstruck", Todd Haynes

"Le Redoutable", Michel Hazanavicius

"The Day After", Hong Sangsoo

"Hikari", Naomi Kawase

"The Killing of a Secret Deer", Yorgos Lanthimos

"Gentle creature", Sergei Loznitsa

"Jupiter's Moon", Kornél Mandruczó

"L'amant double", François Ozon

"You Were Never Really Here", Lynne Ramsay

"Goodtime", Benny and Josh Safdie

"Loveless", Andreï Zviaguintsev

Poza konkursem na festiwalu Cannes 2017 widzowie zobaczą nowy film krótkometrażowy Alejandro Gonzáleza Iñárritu „Carne i Arena” (na pewno kojarzycie tego reżysera z zeszłorocznym laureatem Oscara, filmem „Zjawa” z DiCaprio w roli głównej). Swoją premierę będą też miały dwa pierwsze odcinki nowego „Twin Peaks” Davida Lyncha, a aktorka Kristen Stewart pokaże krótkometrażowy film „Come Swim”.

Przewodniczącym jury filmowego jest sam Pedro Almodovar, a gospodynią wydarzenia została w tym roku piękna Monica Belluci.

Festiwal filmowy Cannes 2017 zapowiada się naprawdę interesująco!