Faustine Nogherotto: kim była 31-latka, która poddała się eutanazji?

Faustine Nogherotto zyskała popularność w 2006 roku, dzięki udziałowi w programie "Star Academy". Niestety szybko musiała zrezygnować z kariery. Zaledwie trzy lata od występu w talent show, zdiagnozowano u niej poważną i rzadką chorobę. Wokalistka latami cierpiała na zespół chronicznego zmęczenia (ME/CFS), uważany za kolejną chorobę cywilizacyjną. Naukowcy podejrzewają, że przyczynami schorzenia mogą być czynniki immunologiczne, takie jak np. alergie. Według innej teorii może być spowodowane zaburzeniami w wydzielaniu jednego z hormonów produkowanych przez nadnercza.

Przeczytaj także: Ewa Błaszczyk wprost o śmierci Polaka w szpitalu w Plymouth: "To była bierna eutanazja w majestacie prawa"

Świat żegna gwiazdę francuskiego show

Założycielka stowarzyszenia Millions Missing France, które wspiera osoby zmagające się z zespołem chronicznego zmęczenia, Chantel Somm mówi, że Nogherotto “poniosła śmierć męczeńską”. Rzadka choroba zwykle objawia się m.in. ciężkim i przewlekły zmęczeniem, które trwa co najmniej pół roku, złym samopoczuciem, utrzymującym się po wysiłku ponad 24 godziny oraz brakiem regeneracji po przebudzeniu się. Pod koniec życia Faustine Nogherotto musiała zażywać morfinę.

Jej prośba o eutanazję była podtrzymywana przez dwa lata i to pogorszenie się jej stanu w ostatnich miesiącach przesądziło o jej zaakceptowaniu (...) Faustine najwyraźniej cierpiała z powodu trudności w zrozumieniu jej choroby. W szpitalach u osób cierpiących na ME diagnozuje się choroby psychiczne, czynnościowe zaburzenia somatyczne, a nawet jadłowstręt psychiczny. Uzyskanie właściwej opieki jest bardzo skomplikowane - powiedziała Somm w rozmowie z TVMag.

Mimo, że od śmierci kobiety minęło już kilka tygodni, dopiero dziś smutna wiadomość obiegła media.

Przeczytaj również: Kasia Lenhard nie żyje. Prokuratura bada okoliczności śmierci 25-letniej modelki, która osierociła synka w dniu jego urodzin