Jaś

Hit polskiej kuchni.Delikatna, o „masłowym”smaku, najczęściej przyrządza się ją po bretońsku (z boczkiemi pomidorami),choć pyszna jest też sama (np. z masłem). Świetna do barszczu.

Czerwona

Wyrazista w smaku, jest niezwykle ceniona w kuchni meksykańskiej, gdzie służy m.in.jako nadzienie kukurydzianych placków. Ugotowana i przetarta może być też składnikiem sosów i farszów.

Barlotto

Włoska fasola w charakterystyczne cętki (świetnie prezentuje się w sałatkach). Do jej gotowania warto dodawać suszone zioła (np. tymianek), które wzbogacą smak.

Flageolet

Francuska odmiana fasoli (wykorzystuje się jeszcze niedojrzałe ziarna). Najłatwiej kupić ją w puszce. Wspaniale smakuje zapiekana w śmietanowym sosie.

Perłowa

Podobna w smaku do „Jasia”, najlepiej jednak nadaje się na zupy i sałatki. Możesz ją również dodawać do duszenia mięsa, a nawet robić z niej pyszne kotlety.

Czarna

Jej ciemna okrywa kontrastuje z białym środkiem. Popularna w Ameryce Łacińskiej, u nas sprzedawana jest głównie w puszkach. Doskonała na sałatkę.

Aduki

Pochodzi z Chin, gdzie przerabia się ją również na mąkę. Ma wyrazisty smak i zachowuje ładny kształt po ugotowaniu. Można dodawać ją do sałatek, farszów.

Zobacz także: