Farba do mebli: jakie powierzchnie można malować?

Farba do mebli może być stosowana na różnych powierzchniach, w tym metalowych, plastikowych i drewnianych. Innego rodzaju jednak będzie farba do mebli kuchennych, a inna farba do mebli drewnianych. Jeśli będziemy malować powierzchnie drewniane, to przede wszystkim zaczynamy od starannego zeszlifowania drewna. Inaczej farba do malowania mebli nie będzie równomiernie nałożona. Meble z MDF lub pokryte okleiną – matowimy za pomocą papieru ściernego. Z kolei meble wykonane z plastiku powinny zostać wcześniej bardzo dokładnie umyte. Malować możemy je dopiero po całkowitym wyschnięciu powierzchni.

Farba do mebli: rodzaje

Jaka farba do malowania mebli będzie najlepsza? Wszystko zależy od rodzaju powierzchni i efektu, jaki chcemy uzyskać. Niekiedy wskazana będzie farba kredowa do mebli, w innych przypadkach bardziej wskazana jest farba do mebli z okleiny. Jakie są jeszcze rodzaje farby?

Mamy szeroki wybór farb, różniących się składem i metodami aplikacji. Do najczęstszych należą farby:

 • akrylowe
 • alkidowe
 • olejowe
 • lateksowe

Farby akrylowe do mebli oparte są na polimerach kwasu akrylowego, cyjanoakrylowego lub metakrylowego. Kompozycja jest wodnym roztworem akrylanów, który jest praktycznie bezwonny, szybko schnie i nie szkodzi zdrowiu. Jego wielką zaletą jest zwiększone bezpieczeństwo przeciwpożarowe, które może znacznie zmniejszyć szkody materialne w przypadku pożaru. Farby dobrze przylegają nie tylko do powierzchni drewnianych, ale także do podłoży drewnopodobnych - sklejki, płyty wiórowej, MDF. Większość farb akrylowych do obróbki mebli drewnianych zawiera dodatki antyseptyczne, które zapobiegają tworzeniu się pleśni i grzybów, a tym samym znacznie wydłużają żywotność produktów.

Farba alkidowa znana jest z wysokiej hydrofobowości, co zapewnia jej szerokie zastosowanie w malowaniu powierzchni drewnianych. Głównym składnikiem kompozycji jest lakier alkidowy, który miesza się z rozpuszczalnikiem, wypełniaczami i innymi dodatkami. Najczęściej do produkcji takich farb do mebli drewnianych stosuje się pentafalowy lakier składający się z gęstej żywicy, gliceryny, kalafonii i olejów roślinnych. Główne zalety tej farby to:

 • dobra przepuszczalność
 • odporność na wilgoć
 • szybkie wysychanie
 • duży wybór odcieni
 • niski koszt

Farby i lakiery na bazie oleju wykonuje się na lakierach lub olejach roślinnych, do których dodaje się wypełniacze i zawiesiny pigmentów nieorganicznych. Są łatwe w użyciu, tanie, ale mają ostry i nieprzyjemny zapach, dlatego najczęściej są używane do pracy na świeżym powietrzu (na przykład do malowania mebli ogrodowych). Oprócz toksyczności farba olejna do mebli z drewna ma szereg wad:

 • długi czas schnięcia
 • niska elastyczność, która prowadzi do pękania powłoki pod wpływem promieniowania ultrafioletowego i zmian temperatury
 • brak przepuszczalności pary - po aplikacji powierzchnia przestaje „oddychać”

W ostatnich latach bardzo popularne były farby na bazie wody. Z łatwością penetrują pory drewna i tworzą wodoodporny film, który pozwala dobrze przepuszczać powietrze. Podczas nakładania materiału na powierzchnię nie tworzą się pęcherzyki, a powłoka służy przez wiele lat, nie tracąc swoich właściwości operacyjnych i dekoracyjnych.

Zobacz także:

Farba do mebli: jak wybrać?

Farby kredowe do mebli czy farba do mebli w sprayu? Jaki wybór będzie najdogodniejszy w danej sytuacji? Wybierając farbę do mebli zwłaszcza wykonanych z naturalnego drewna, należy wziąć pod uwagę potrzeby końcowego efektu barwienia.

W przypadku mebli drewnianych, kiedy konieczne jest zachowanie szlachetnej tekstury drzewa, stosuje się bezbarwne materiały, które pozostawiają piękny, drzewny wzór. Kolorowe farby pozwalają malować meble w dowolnym pożądanym odcieniu, a tym samym osiągnąć spektakularne połączenie elementów wnętrza z wystrojem pokoju.

Jeśli chcesz szybko przetworzyć powierzchnię bez skomplikowanego przygotowania do malowania, farba akrylowa będzie najlepszą opcją. Aby uzyskać matową powierzchnię, do mebli wykonanych z drewna stosuje się farbę olejną, a do ochrony przed wilgocią najlepiej nadaje się kompozycja alkidowa. Przy wyborze farby należy zwrócić uwagę na następujące czynniki:

 1. Warunki pracy - jeśli elementy wewnętrzne będą używane w wilgotnych pomieszczeniach, należy kupić odporną na wilgoć farbę.
 2. Gatunki drewna – jeśli meble są z drewna, musimy wziąć pod uwagę jego rodzaj. Drewno liściaste jest zwykle używane do produkcji lekkich mebli, odmiany iglaste są najczęściej używane do masywnych szafek i szafek.
 3. Metody przygotowania powierzchni - wybór jest dokonywany na podstawie tego, czy można ponownie pomalować meble i jak zostanie wykonane przygotowanie podstawy.

Farba do mebli: jak korzystać?

Pomimo bogatego asortymentu farb do mebli, zwłaszcza drewnianych, najlepszym rozwiązaniem są preparaty na bazie wody. Za ich pomocą możesz stworzyć trwałą i odporną na zużycie powłokę, która po nałożeniu nie pozostawia smug. Materiały są sprzedawane w różnych kolorach, ale jeśli chcesz uzyskać jasny odcień, wystarczy po prostu rozcieńczyć nabytą farbę wodą.

Jeśli chcesz, aby na meblach widoczna była naturalna faktura drewna, musisz pomalować podstawę bejcą przed malowaniem. Najlepiej jest zastosować zaprawę, ponieważ daje bardziej naturalny efekt i zawiera dużą liczbę garbników, które zapewniają doskonałą przyczepność do podłoża. Stosowanie farb do mebli domowych wymaga dostępności narzędzi i materiałów potrzebnych do obróbki powierzchni. Są to:

 • szczotki o różnych szerokościach
 • wałek
 • taśma maskująca
 • rękawice chroniące skórę dłoni

Przed rozpoczęciem barwienia mebli należy starannie się przygotować. Na początek wyjmij wszystkie uchwyty, zawiasy, szuflady, drzwi i elementy zawiasowe z szafek. Aby uzyskać bezpośredni dostęp do drewna, stary lakier, smar, wosk lub farba są usuwane z powierzchni. W przypadku mebli metalowych lub plastikowych wystarczy je dokładnie umyć.

Aby powłoka była jednolita, najlepiej rozpocząć obróbkę mebli farbą z boków. Aby to zrobić, użyj cienkiego pędzla, który dokładnie maluje na rogach i trudno dostępnych miejscach. Po zakończeniu ścian bocznych możesz zacząć barwić przednią powierzchnię, do której wskazane jest użycie wałka welurowego.

Najpierw nakłada się pierwszą warstwę farby do mebli. Zanim nałożysz drugą warstwę, musisz poczekać, aż pierwsza warstwa wyschnie. Jeśli podczas wstępnego przetwarzania na podstawie pozostaną smugi, usuwa się je specjalną gąbką ścierną. Druga warstwa jest nakładana podobnie jak pierwsza. Jeśli na meblach znajdują się złożone elementy, należy je pomalować osobno. Po wyschnięciu drugiej warstwy pożądane jest uszczelnienie farby lakierem lub uszczelniaczem. Ta kompozycja nie tylko ochroni powłokę przed zarysowaniami, ale także nada jej połysk i bardziej estetyczny wygląd.

Cena farby do mebli

Ile kosztuje farba do mebli?. Porównanie cen jest tutaj trudne. I dlatego że istnieją ogromne różnice w cenach farb poszczególnych producentów i dlatego że ci stosują niekonsekwentne nazewnictwo farb. Za zwykłą transparentną farbę będziemy zmuszeni zapłacić około 40 złotych za półlitrowe opakowanie. Jeśli farba ma drobinki metalu w składzie, to jej koszt wzrasta do 100 złotych. Uniwersalne farby nadające się do malowania drewna i betonu kosztują około 200 złotych. Podobna jest cena farb do malowania mebli kuchennych.