Fajne cytaty na podziękowanie

Czy myślisz czasem o tym, jak wyglądałoby twoje życie, gdyby nie pomoc i wsparcie innych? Nie tylko działania najbliższych, ale niekiedy również zupełnie obcych osób mają decydujący wpływ na naszą przyszłość. Często przypadkowo napotkani ludzie niespodziewanie stają się dla nas drogowskazami podpowiadającymi, w którą stronę drogi życiowej podążać. Warto o nich pamiętać i nauczyć się doceniać tych, którzy w pewien sposób nas ukształtowali. Jeśli masz w swoim życiu takie osoby, podziękuj im za zaangażowanie pięknym aforyzmem - cytaty o byciu sobą i rozwijaniu się dzięki innym to wspaniały sposób na uhonorowanie czyjegoś wsparcia. Zobacz poniżej najpiękniejsze cytaty na podziękowanie.

„Wdzięczność jest wtedy, gdy pamięć jest przechowywana w sercu, a nie w umyśle" (Lionel Hampton)

„Życie mija szybko. Jeśli czasem się nie zatrzymasz, żeby się nim ponapawać, łatwo je przegapić" (Wolny dzień Ferrisa Buellera, reż. John Hughes)

„Chcę Ci podziękować za to, że dałeś mi najlepsze dni mojego życia. Och, gdy z Tobą jestem, to już jest najlepszy dzień mojego życia" (Thank You, Dido)

„Przyjaciół się nie dostaje - nawet nie zawsze się ich wybiera. Przyjaciół się znajduje, jak skarb, talizman, czterolistną koniczynę (...) Łatwo pamiętać o zmarłych, trudniej o żywych - zbyt często się zmieniają i nie zawsze są tacy, jakimi chcemy ich widzieć. Ale dobrze jest czasem powiedzieć >>dziękuję<<. I nie wiadomo, komu bardziej tego potrzeba - im czy nam samym" (Roma Ligocka, Wolna miłość)

„I ogarnęła mnie wdzięczność za to, ze przyjaźnię się z kimś, kto często rozumie mnie lepiej niż ja sama" (Gayle Forman, Zostań, jeśli kochasz)

„Wsparcie to blask spojrzenia, ciepło dłoni, która gładzi włosy, splata je w warkocze albo bawi się nimi jak wiatr. Wsparcie to ciepła herbata i plasterek cytryny na gorączkę, nadzieja na niebieskie jutro. Wsparcie to most, który ciągnie się od ramion do serca" (Kaja Kowalewska, Siedem grzechów głuchych)

Zobacz także:

„Odczuwanie wdzięczności i niewyrażanie jej jest jak pakowanie prezentu i nie dawanie go" (William Arthur Ward)

Podziękowanie za współpracę – cytaty 

Niektórzy ludzie są z nami jedynie przez pewien czas. Wspierają nas, dodają otuchy i pomagają zmagać się z największymi problemami, a gdy się z nimi uporamy, odchodzą w swoją stronę, życząc nam jak najlepiej. Warto skierować w ich stronę te same życzenia, a przy okazji szczerze podziękować za poświęcone nam czas i energię. Czasem jednak smutek spowodowany wizją rozstania nie pozwala pozbierać myśli i wyrazić słowami tego, co nosimy w sercu. Cytaty o wdzięczności za pomoc z pewnością będą idealnym źródłem inspiracji. 

„To szansy definiują nasze życia. Nawet te, które przegapiliśmy" (Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, reż. David Fincher)

„Bądźmy wdzięczni, że istnieją wariaci. bez nich nie moglibyśmy odnosić sukcesów" (Mark Twain, Aforyzmy i sarkazmy)

„Żeby dotrzeć na północ, trzeba zmierzać na południe. Żeby znaleźć się na zachodzie, powinno się podążać na wschód. Żeby iść naprzód, należy się cofać, a żeby dotknąć światła, musi się przejść przez cień" (George R.R. Martin, Starcie królów)

„Duch człowieka karmi się nowymi doświadczeniami" (Jon Krakauer, Wszystko za życie)

„Nigdy tak naprawdę nie zdajesz sobie sprawy z tego jak wielu ludzi troszczy się o ciebie, dopóki wszyscy nie pojawią się żeby cię wspierać" (Richelle Mead, W mocy ducha)

„Gdy już naprawdę będziesz zdeterminowany, świat stanie na głowie, żeby cię wesprzeć" (T. Harv Eker, Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie)

„Nikt, kto osiąga sukces, nie robi tego bez pomocy innych. Mądrzy i pewni siebie przyjmują tę pomoc z wdzięcznością" (Alfred North Whitehead)

Zobacz także:

Podziękowania dla lekarza – cytaty 

Mówi się, że „wdzięczność jest pamięcią serca”. Ta krótka sentencja z niewielką ilością słów mieści w sobie ogromny ładunek emocji. Doskonale zrozumie to każdy, kto dzięki pomocy lekarskiej czuje, że zyskał drugie życie. Nigdy, nawet po powrocie do pełni sił, nie zapomina się pomocy udzielonej w sytuacji zagrażającej życiu. Wdzięczność zawsze pozostaje w sercu, jednak warto wyrazić ją również na papierze. Cytaty o podziękowaniu trafnie wyrażą uczucia i świetnie sprawdzą się przy wypisywaniu kartki okolicznościowej.

„Jeśli chodzi o życie, to najważniejsze jest, czy bierzesz rzeczy za pewne, czy bierzesz je z wdzięcznością" (G.K. Chesterton)

„Kiedy jesteś wdzięczny, znika strach, a pojawia się obfitość" (Anthony Robbins)

„Przeszłość może boleć. Ale daje nam wybór - albo będziemy od niej uciekać, albo wyciągniemy z niej lekcję" (Król Lew, reż. Rob Minkoff, Roger Allers)

„Szczęście nie polega na tym, jak wiele masz, ale na posiadaniu wdzięcznego serca za to, co masz" (R. L. Watkins)  

„Serce człowieka, który kocha, jest pełne wdzięczności. Zwykłe momenty, tak często przez nas lekceważone, są prawdziwymi perłami, które razem tworzą przepiękny naszyjnik życia, o ile nawlecze się je na nić wdzięczności, połączy łaską, i o ile hojnie się nimi dzielimy" (Stasi Eldredge, Stając się sobą, odkrywanie Bożych marzeń w twoim sercu)

„Tylko zmysły mogą uleczyć duszę, tak samo jak tylko dusza może uleczyć zmysły" (Oscar Wilde, Portret Doriana Gray)

Zainspiruj się:

Podziękowanie za pomoc i wsparcie

Czasem podekscytowani sukcesem zapominamy podziękować tym, którzy pomogli nam go osiągnąć. Cieszymy się z efektów, wymazując z pamięci trud, jaki wspólnie z innymi włożyliśmy w jego realizację. Patrzymy prosto do celu, nie zauważając, że na drodze do niego w naszym kierunku wyciągniętych jest wiele pomocnych dłoni. Aforyzmy zdolnych literatów i poetów, na przykład cytaty Wisławy Szymborskiej, wyraźnie podkreślają, że oddani przyjaciele to prawdziwy dar. Właśnie dlatego bardzo ważnym jest, aby dbać o nich, okazywać im szacunek i wdzięczność za to, co są w stanie dla nas poświęcić. 

„Nikt nie jest dziełem wyłącznie samego siebie. Na to kim jesteśmy i czegośmy dokonali, składa się suma świateł i suma cieni, którymi obdarowali nas wszyscy ludzie, przesuwający się przez naszą drogę.. Napisałam tu jednak tylko o światłach. Wiem, że nie dałabym sobie rady ze swym zadaniem - z życiem, gdyby nie pomoc tych ludzi lub choćby ich obecność (...) Czy kiedykolwiek zdołam spłacić mój wielki dług.... Czym to się właściwie spłaca?" (Małgorzata Musierowicz, Tym razem serio. Opowieści prawdziwe)

„Każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy, a księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie" (Wisława Szymborska, Poezje)

„Rodzina to nie krew. To ludzie, którzy cię kochają. Ludzie, którzy cię wspierają" (Cassandra Clare, Miasto niebiańskiego ognia)

„Próbowaliśmy wszyscy dotknąć nieba, stojąc na dnie oceanu. Zrozumiałam, że jeżeli będziemy się nawzajem wspierać, to może wzniesiemy się nieco wyżej" (Ruta Sepetys, Szare śniegi Syberii)

„Jedyna różnica między życzeniem a modlitwą polega na tym, że w pierwszym przypadku jesteś na łasce wszechświata, a w drugim dostajesz wsparcie" (Jodi Picoult, Tam gdzie ty)

„(...) jak przychodzi co do czego,człowiek zawsze wie,do kogo się zwrócić.Że rodzina to nie wytwór społeczny,ale kwestia instynktu" (Jodi Picoult, Jesień cudów)

Cytaty o wdzięczności

Bardzo często odczuwamy wdzięczność, nie zdając sobie z tego do końca sprawy. Cieszymy się słonecznym dniem, smacznym posiłkiem, czasem spędzonym z przyjaciółmi lub rodziną, czy uprawianiem sportu na świeżym powietrzu. Wszystkie te chwile, w których doceniamy życie, momenty, w których zatrzymujemy się, by pomyśleć o pięknie świata są przepełnione wdzięcznością. Radość z drobnych rzeczy, które oferuje nam los to najlepsza forma podziękowania za powodzenie. Uśmiech i czyste, proste szczęście z przeżywanej chwili są ukryte w wielu aforyzmach - mówią o nich na przykład cytaty o zwierzętach, miłości, spontaniczności i wzruszeniach. 

W codziennym życiu wyraźnie widać, że to nie szczęście czyni nas wdzięcznymi, lecz wdzięczność – szczęśliwymi” (David Steindl-Rast)

„Bądź wdzięczny za to, co masz, a będziesz miał tego więcej. Jeśli koncentrujesz się na tym, czego nie masz, nigdy nie będziesz miał wystarczająco dużo” (Oprah Winfrey)

„Wdzięczność jest jak magnes. Im bardziej wdzięczny jesteś, tym więcej masz rzeczy, za które możesz być wdzięczny" (Iyanla Vanzant) 

„Ludzie wciąż jeszcze nie wiedzą, że w uczuciu wdzięczności jest piekielnie dużo nienawiści" (Marek Hłasko, Piękni dwudziestoletni)

„Bycie wdzięcznym nie zawsze jest doświadczane jako naturalny stan umysłu, musimy nad tym popracować, jest to rodzaj treningu dla serca" (Larissa Gomez)

„Kiedy jest ci tak źle, że już gorzej być nie może, zacznij się walić kijem po nodze. Kiedy przestaniesz, od razu poczujesz się znacznie lepiej" (Forrest Gump, reż. Robert Zemeckis)

Zobacz także: