1. BARTOSZ KAPUSTKA

W meczu z Irlandią Północną był najjaśniej świecącą gwiazdą. Znakomity pomocnik. Bartosz jest odkryciem trenera Nawałki i najmłodszym polskim piłkarzem, który zagrał w eliminacjach Euro 2016. Wystąpił w nich w jednym meczu, z Gibraltarem i od razu strzelił gola. Miał wtedy zaledwie 18 lat, 8 miesięcy i 15 dni. Obecnie gra w Cracovii, której jest wychowankiem.

W styczniu 2016 słynny turecki Galatasaray zaproponował za niego Cracovii 4, 5 miliona euro. Suma jak za tak młodego gracza jest doprawdy oszałamiająca.

Czy zagra dziś w meczu z Ukrainą? Zobaczymy! 

2. MICHAŁ PAZDAN

W meczu przeciwko Niemcom Pazdan był nieoceniony i doskonale sprawdził się na pozycji obrońcy!

Michał Pazdan zaczynał karierę w Krakowie, ale nie poszedł ani do Wisły, ani do Cracovii czyli do żadnego z dwóch klubów-symboli miasta. Wybrał podupadły dziś nieco Hutnik Kraków. Prawdziwą grę w seniorach rozpoczął jednak dopiero po przeprowadzce do Górnika Zabrze. I to z Górnikiem zadebiutował w Esktraklasie.

Pazdana dla reprezentacji odkrył Leo Beenhakker, powołując go w 2007 roku na mecz towarzyski z Bośnią i Hercegowiną. W kolejnym roku zabrał go na finały UEFA Euro 2008, jednak Michał ani razu nie wbiegł tam na boisko. Później nastąpił pięcioletni rozbrat Michała z kadrą, po czym do reprezentacji "przywrócił" go Adam Nawałka. Znał go dobrze z Górnika Zabrze, gdzie Michał był jego zawodnikiem. Michał ma 28 lat i syna Marcela.

3. ŁUKASZ PISZCZEK

Piszczek w polskiej reprezentacji gra również na pozycji obrońcy i ma 31 lat. W kadrze Polski zadebiutował w 2007 roku u trenera Leo Beenhakkera. Grał na Euro 2008 i 2012. W eliminacjach Euro 2016 był jednym z podstawowych graczy reprezentacji - wystąpił w 7 meczach (na 10). To zawodnik z gatunku tych, na których każdy trener zawsze może liczyć.

Karierę zaczynał w ataku, a napastnikiem był aż do 22 roku życia. Pozycję zmienił dopiero po transferze do Herthy Berlin. W 2011, 2012, 2016 roku magazyn "Kicker" uznał go za najlepszego prawego obrońcę Bundesligi!

4. ŁUKASZ FABIAŃSKI

Ma 31 lat, pochodzi z Kostrzyna i był jednym z najprężniej działających na boisku zawodników podczas meczu z Niemcami, z wynikiem 0:0. Fabiański miał szansę zaistnieć na boisku dzięki kontuzji Wojciecha Szczęsnego, który z powodu krwiaka nie zagrał. W reprezentacji Polski zadebiutował w marcu 2006 roku. W tym samym roku trener Paweł Janas zabrał go na Mundial do Niemiec, ale Łukasz nie zagrał tam ani minuty. Nie wystąpił również na Euro 2012, gdyż wykluczyła go kontuzja. Pierwszym bramkarzem reprezentacji został w marcu 2015 roku w eliminacyjnym meczu UEFA Euro 2016 z Irlandią (1:1).

W 2005 roku otrzymał piłkarskiego Oscara w kategorii Najlepszy Bramkarz 2005 (tytuł ten zdobędzie również rok później).

5. ARKADIUSZ MILIK

Rodzinnym miastem Milika są Tychy, a 22.letni piłkarz gra w klubie Ajax Amsterdam. W meczu z Niemcami zdecydowanie się nie podpisał, co sam Russel Crowe, który oglądał mecz, skomentował na Twitterze. Arek Milik miał zaledwie 6 lat, kiedy rozpoczął treningi w Rozwoju Katowice. W wieku 16 lat rozegrał pierwszy mecz w seniorskiej, III-ligowej drużynie Rozwoju i od razu strzelił dwa gole. Rok później podpisał zawodowy kontrakt z Górnikiem Zabrze, którego trenerem był wówczas... Adam Nawałka. Kiedy debiutował w Ekstraklasie, miał raptem 17 lat.

Mamy nadzieję, że z taką wiedzą o niezwykłej piątce polskich piłkarzy, będziecie mogły pochwalić się oglądając mecz w pubie, czy domowym zaciszu. My już szykujemy się do kibicowania!


Yvette Żółtowska-Darska

Autorka książki PO PROSTU FUTBOL oraz bestsellerów dla dzieci „MESSI”, „RONALDO”, „IBRA”, oraz „LEWY. Chłopak, który zachwycił świat”. Mama 11-letniego syna. Zainspirowana jego pasją do futbolu, wymyśliła zupełnie nową koncepcję książek dla dzieci: biografie ich piłkarskich idoli.

ABC KIBICA: MECZ POLSKA NIEMCY, CO POWINNAŚ WIEDZIEĆ?