EUROWIZJA JUNIOR 2020: wygrała Valentina Tronel z Francji

W tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci brało udział 12 państw:  Niemcy, Kazachstan, Holandia, Serbia, Białoruś, Polska, Gruzja, Malta, Rosja, Hiszpania, Ukraina oraz Francja. I to właśnie reprezentantka tego kraju, 11-letnia Valentina Tronel cukierkowym występem z utworem "J'imagine" zdobyła serca jurorów i widzów i zdobyła pierwsze miejsce. Kolejna edycja show przeniesie się więc w przyszłym roku do Francji. 

EUROWIZJA JUNIOR 2020: Które miejsce zajęła Ala Tracz?

Tegorocznym gospodarzem 18. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci po raz drugi była Polska, a to za sprawą świetnych występów Roksany Węgiel w 2018 roku oraz Viki Gabor, które sięgnęły rok po roku po najwyższą nagrodę. W tym roku to 10-letnia Ala Tracz reprezentowała Polskę z utworem "I’ll Be Standing", który napisał specjalnie dla niej producent muzyczny Gromee. Decyzją widzów i jurorów zajęła 9. miejsce.

Zobacz też: Eurowizja Junior 2020: 10-latka reprezentantką Polski w konkursie. Jaką piosenkę wykona?

EUROWIZJA JUNIOR 2020: komentarze internautów

Jacek Kurski, nie kryjąc dumy z organizacji tego wymagającego przedsięwzięcia, jakim było przeprowadzenie zdalnie konkursu, przedstawił na Twitterze wyniki oglądalności show.

Ale internauci nie są równie entuzjastyczni co prezes TVP – pojawiają się zarzuty, co do kreowania złych wzorców dla dzieci. To nie pierwsze tego typu głosy wobec Eurowizji Junior. Również Rada Programowa TVP, o czym pisałyśmy, zgłosiła sprzeciw wobec kontynuowania przez TVP S.A. współpracy przy organizacji konkursu. W uzasadnieniu tego sprzeciwu widnieje, że Rada Programowa TVP uznała, że konkurs Eurowizja Junior jest sprzeczny z ustawą o radiofonii i telewizji, która zabrania rozpowszechniania audycji "zagrażających fizycznemu, psychicznemu lub moralnemu rozwojowi małoletnich".

Komentarze internautów zdają się potwierdzać wątpliwości Rady, bo pod występami młodych wykonawców pojawiały się bardzo często komentarze chwalące zwyciężczynię, określając ją: "Jedyną, która wyglądała jak dziecko i śpiewała dziecięcą piosenkę!”.

„Dla mnie super. Większość piosenek były smętne, a ta jest typowo śpiewana przez dziecko. W końcu jest to Eurowizja Junior”

„Bardzo fajnie! W końcu wygrała radosna dziecięca piosenka”