Ze wszystkich zmysłów w miłości fizycznej dotyk jest najważniejszy. To on daje nam najwięcej rozkoszy. Dlatego ważne jest, byśmy wiedzieli, jak pieścić, całować, pobudzać najintymniejsze zakątki ciała partnera. Nie wszyscy jesteśmy wrażliwi tak samo. Jedni lubią drażnienie sutków, innych bardziej podnieca całowanie karku. Mamy swoje ulubione pieszczoty, bo na ciele każdego są miejsca bardziej czułe od innych.
Aby je zlokalizować, dotrzeć na sam szczyt, przydatna może się okazać mapa czułych miejsc. Wiedzą o tym doskonale wytrawni kochankowie. Trzeba także pamiętać, że nasza wrażliwość jest zmienna. Zależy od wielu czynników, np. nastroju, temperamentu, naszego wieku i atrakcyjności partnera. Dlatego nie można popadać w rutynę i tylko zaglądać do raz nakreślonej mapy – trzeba ją wciąż aktualizować. Nieustająco poszukiwać i wciąż na nowo tworzyć erotyczną mapę rozkoszy.
Strefy erogenne kobiet i mężczyzn bardzo się różnią. U kobiet aż 15 proc. skóry jest wrażliwe na dotyk. W dodatku miejsca te są rozmieszczone na całym ciele. U panów czułych punktów jest dużo mniej – zaledwie 3 proc. Ponadto męska skóra jest grubsza i bardziej szorstka od kobiecej.
Wyobraźmy sobie dwa nagie ciała: kobiece i męskie, na których za pomocą kolorów, od bieli do czerwieni, zaznaczone są strefy erogenne. Okazałoby się, że ciało kobiece jest niemal całe różowe. Oznacza to, że prawie każdy zakątek jej ciała jest czuły na dotyk. Miejscami o wyższej wrażliwości są: twarz, uszy, szyja, obrys bioder, talia, obrys pępka, wewnętrzne strony ud, kolana i ich zgięcie, pas wzdłuż kręgosłupa. Punkty najbardziej wrażliwe na dotyk – byłyby pomalowane na czerwono – to okolice narządów płciowych i piersi.
Gdybyśmy w ten sposób wyznaczali miejsca erogenne u mężczyzny, jego ciało pozostałoby… białe. Z małymi wyjątkami. Na różowo zabarwilibyśmy: szyję, barki, piersi, obszar wzdłuż kręgosłupa, pas i dół pośladków. Na czerwono – wyłącznie genitalia.
Warto pamiętać, że skoro nasze erotyczne mapy tak się różnią, to inaczej też reagujemy na dotyk. Kobiety rozbudzają się powoli, lubią niespiesznie wspinać się na szczyt. Mężczyźni odwrotnie – najchętniej finiszowaliby tuż po starcie, nie tracąc czasu na grę wstępną.

Czułe podpowiedzi

Nie wystarczy się kochać, by ukochanej osobie było w łóżku cudownie. Do tego, aby przeżyła prawdziwą ekstazę, potrzebna jest wiedza o jej wrażliwości, o tym, gdzie i jak lubi być dotykana. Kochankowie, pieszcząc ciało partnera, jakby pieszczą siebie! Nieświadomie bowiem przenosimy na bliską osobę własne upodobania. Ulegamy fałszywemu przekonaniu, że skoro się kochamy, to erotyczne doznania odczuwamy tak samo. Trudno nam porzucić tę iluzję, szczególnie gdy brakuje odwagi, by o swoich oczekiwaniach szczerze porozmawiać. Kobiety wpadają w pułapkę schematu: mój mężczyzna zna przecież moje potrzeby, ale skoro ich nie zaspokaja, to po prostu mnie nie kocha. A prawda jest banalna: mężczyzna często nie ma pojęcia, co lubi jego partnerka. Aby wyrwać się z tego magicznego kręgu, musimy najpierw pokonać siebie, własne skrępowanie. I spróbować przekazać ukochanej osobie jak najwięcej informacji o swojej wrażliwości. Najlepiej powiedzieć wprost, jakie pieszczoty lubimy, co zaś nie sprawia przyjemności, a nawet powoduje ból. Takie rozmowy wymagają wyczucia, taktu i delikatności z obu stron.

Mistrzowie dotyku

Umiejętny dotyk to prosta droga do rozkoszy. „Nieważne, gdzie mnie pieścisz, ważne jak” – tej maksymie wierni są kochankowie doskonali. Bywa, że delikatne wodzenie palcem po szyi lub całowanie przestrzeni między piersiami jest bardziej elektryzujące niż stymulacja łechtaczki. Jak zatem pieścić? Najpierw trzeba nauczyć się dotykać, stopniować nacisk dłoni i zmieniać rytm pieszczot. Pomogą nam w tym ćwiczenia:

● Zacznij od poznania swoich dłoni.
Sprawdź, jak reagują na dotyk, głaskanie. Jedną z nich połóż na stole. Obrysuj palcem jej kształt, zbadaj jej ciepłotę, gładkość skóry. Dotykaj delikatnie palców i przestrzeni między nimi, rób to w taki sposób, jak chciałabyś, by dotykał cię twój ukochany. Potem zamknij oczy i skoncentruj się wyłącznie na swoich wrażeniach.
● Poznaj własne ciało.
Powoli przesuwaj dłonią po skórze. Zacznij od twarzy i szyi, poprzez dekolt, piersi, brzuch, posuwaj się aż do palców stóp. Często zmieniaj nacisk dłoni.
● Poproś partnera, by zaczął gładzić twoje ciało
– sprawdź, jak reagujesz na jego pieszczoty. Jakie natężenie nacisku dłoni ci odpowiada, co jest dla ciebie przyjemne i podniecające, a co odbierasz jako zbyt mocne.
● Do delikatnego dotyku zaproście nie tylko dłonie
 – niezwykłych wrażeń mogą dostarczyć erotyczne gadżety: piórka, gąbki, kostki lodu, jedwabna chustka. Tworząc mapę rozkoszy, wypróbujcie różne techniki, np. chuchanie (ciepło wydychanego powietrza przyjemnie ogrzewa skórę), całowanie, kąsanie, drapanie, masowanie, muskanie. Dajcie uwieść się swojej fantazji, ona podpowie wam kolejne kroki w radosnej zabawie we dwoje. Powodzenia!
● Jak mężczyzna reaguje na dotyk
Sprawdzisz to, przeprowadzając ćwiczenie. Stań za partnerem. Połóż na jego plecach dwa palce rozstawione na odległość 1 cm. Na pytanie, ile palców czuje, większość mężczyzn odpowiada: jeden. Potem połóż dwa palce w odległości 6 cm. Partner zapytany o liczbę palców, które czuje, odpowie: dwa. Jeśli to samo ćwiczenie przeprowadzisz, kładąc palce na ustach, mężczyzna dokładnie określi ich liczbę. Dlaczego? Usta to strefa erogenna bardzo silnie unerwiona.

U KOBIET

CZOŁO I SKRONIE
Lubią delikatne muskanie wargami. Pocałunki jak dotyk skrzydła motyla pozwalają kobiecie odprężyć się i zapomnieć o problemach.

GŁOWA I USZY
Możesz gładzić ukochaną po głowie, bawić się jej włosami, przyprawisz ją tym o erotyczny dreszcz. Nie zapominaj o uszach – pieść je i delikatnie pociągaj zębami

USTA
Smakuj umiejętnie, ssij, liż, kąsaj. Kobiety uwielbiają się całować. A silnie unerwione wargi szybko reagują nawet na najdelikatniejszy dotyk.

PIERSI
Kochają całowane. Delikatne pieszczoty sprawiają, że brodawki naprężają się i twardnieją. Ale potrzebują wiele uwagi i czasu. Dlatego tutaj pośpiech nie jest wskazany!

PLECY
Fantastyczne doznania przynosi gładzenie i pocieranie miejsc wzdłuż kręgosłupa. Wiele uwagi i czasu warto poświecić okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

PĘPEK, BRZUCH
Nie ma kobiety niewrażliwej na całowanie, muskanie, dotykanie tej strefy. Najlepsze efekty przynoszą pieszczoty językiem.

WZGÓREK ŁONOWY
Narządy płciowe to najczulsze miejsce na ciele kobiety. Wargi sromowe są dobrze ukrwione i żywo reagują na bodźce. Można je pieścić dłonią, delikatnie masując. Łechtaczka – pobudzanie jej palcem, językiem lub penisem prowadzi kobietę do orgazmu.

WEWNĘTRZNA STRONA UD
Kobiety uwielbiają pieszczoty tych okolic dłońmi i językiem, najlepiej w kierunku od kolan w stronę pachwin.

POŚLADKI
Mogą być całowane, lizane, a nawet przygryzane. Niektóre panie uwielbiają lekkie ich poklepywanie.

U MĘŻCZYZN

USZY
Lubią być dotykane czubkiem języka lub wargami, delikatnie przygryzane. Pieszcząc je, nie powstrzymuj przyspieszonego oddechu, pojękuj cicho, a doprowadzisz go do ekstazy.

KARK, SZYJA I RAMIONA
Dotykanie, głaskanie, wodzenie zwilżonym palcem po tych miejscach pomaga się rozluźnić i przynosi odprężenie. Gładzenie ramion to doskonały początek gry wstępnej.

USTA, JĘZYK
Są bardzo silnie unerwione. Dlatego jedną z największych zmysłowych przyjemności jest pocałunek.

KLATKA PIERSIOWA
Nie tylko kobiece piersi są wrażliwe na drażnienie. Męskie brodawki lubią być całowane i ssane, początkowo delikatnie, ale stopniowo, w miarę podniecenia, poddają się bardziej intensywnym pieszczotom.

PLECY
Mężczyzna lubi delikatne drapanie wzdłuż kręgosłupa. Jeśli chcesz go rozpalić, przesuń językiem po kręgach.

POŚLADKI
Mają wiele zakończeń nerwowych, chętnie poddają się pieszczotom. Można je głaskać, uciskać, drapać. Gdy partner będzie już pobudzony, możesz spróbować bardziej wyrafinowanych gier, np. dając klapsy.

PENIS
Męski członek to najbardziej wrażliwy na pobudzanie obszar. Na dotyk, muskanie, chuchanie, całowanie, masowanie reaguje jednoznacznie – erekcją. Delikatne zaś głaskanie lub muskanie ustami jąder bardziej rozluźnia, niż podnieca.

UDA
Właściwie ich wewnętrzne strony to strefy silnie erogenne. Możesz doprowadzić partnera do eksplozji, gładząc jego skórę grzbietem dłoni (ciepłej!). Świetne efekty przynosi też muskanie tych okolic piórkiem lub włosami.