Endometrioza: polskie gwiazdy, które żyją z chorobą

Endometrioza to choroba, która średnio dotyka co dziesiątą kobietę. Oznacza to, że cierpi na nią ok. 300 mln osób na świecie, ale dalej jej objawy są niestety często lekceważone, a choroba jest błędnie diagnozowana. Gwiazdy, które decydują się mówić głośno o swoim życiu z endometriozą, przełamują tabu wokół choroby i ją normalizują. O swoich doświadczeniach często opowiada Mary Komasa. U polskiej artystki choroba została zdiagnozowana niedługo po jej 23. urodzinach. W wywiadzie z „Elle” mówiła, że przez wiele lat odrzucała myśl o tym, że endometrioza ją ogranicza: "Potrafiłam wyjść na scenę w stanie, w którym nie powinnam, ale nie mogłam odpuścić, bo chciałam za wszelką cenę udowodnić, że ból mnie nie określa" — powiedziała. Żeby zajść w upragnioną ciąże, Komasa przeszła dwie operacje, kurację hormonalną i musiała zadbać o odpowiednią dietę. 

O endometriozie głośno mówi także Patrycja Sołtysik. Żona dziennikarza Andrzeja Sołtysika w rozmowie z kobietą.pl przyznała, że jej droga do macierzyństwa nie była łatwa. Zajście w ciążę mocno utrudniała jej choroba. „To nie jest choroba, na którą wezmę magiczne tabletki i ona zniknie z mojego życia. Jest to choroba nieprzewidywalna. Ja i tak uważam, że mój przypadek nie jest najgorszy, bo słyszy się o wiele trudniejszych. Jestem w stanie z tą chorobą funkcjonować, chociaż czasem jest to bardzo trudne”. Na szczere wyznanie zdecydowała się także żona Piotra Adamczyka, Karolina Szymczak. Zaledwie kilka dni po operacji endometriozy podzieliła się swoimi doświadczeniami i udostępniła zdjęcie ze szpitala. „Dlaczego się tym wszystkim dzielę? Bo choroba nie powinna być czymś czego się wstydzimy. O tym trzeba mówić, żeby inne kobiety miały z tylu głowy, że trzeba się badać i nie dawać sobie wmawiać, że ból jest czymś normalnym. Ból zawsze jest patologią” – napisała. 

Hanna Lis to kolejna polska gwiazda, która opowiedziała o swoich doświadczeniach z chorobą. Dziennikarka wychowuje dwie córki – Julię i Annę. W poruszającym poście na Instagramie wyznała, że cudem została mamą. Obie ciąże były bowiem zagrożone. "Miałam szczęście, bo zaszłam w ciąże (a nie powinnam, to akurat zakrawa na cud) , ale przede wszystkim dlatego, że trafiłam na mądrego, empatycznego lekarza, śp. profesora Tomasza Niemca, który w 1998 roku wiedział (w przeciwieństwie do większości ginekologów w Polsce) czym jest ENDOMETRIOZA. Jemu zawdzięczam przywilej bycia matką". 

Czym jest endometrioza

Endometrioza to choroba u podłoża której leży rozrost błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Może wiązać się z ogromnym bólem podczas miesiączki, podczas stosunku, po nim, ale też z zaburzeniami jelitowymi, bólem przy oddawaniu moczu, w dole pleców i rozbiciem psychicznym. Statystycznie najczęściej na endometriozę chorują kobiety między 25. a 40. rokiem życia. 

Zdiagnozowanie endometriozy nie jest prostym zadaniem. Potrzebne są do tego specjalistyczne badania. Diagnozowanie zaczyna się od badania ginekologicznego, jednak żeby się upewnić potrzebny jest szereg innych badań. Pierwszym z nich jest ultrasonografia dopochwowa. Kolejne to badanie krwi pod kątem obecności markera CA-125. 

Więcej o chorobie i możliwości leczenia przeczytacie w artykule "Endometrioza - jak z nią żyć i jak leczyć, aby łagodzić objawy? Jakie wsparcie terapii stosować? Odpowiadamy!"