Emma Watson uruchomiła bezpłatną infolinię

Aktorka Emma Watson pomogła uruchomić bezpłatną linię pomocy prawnej dla kobiet, które doświadczyły molestowania seksualnego w miejscu pracy.

Inicjatywa pomocy prawnej jest szczególnie ważna, ponieważ jak wynika z najnowszego raportu Kongresu Związków Zawodowych, już co druga kobieta na terenie Anglii i Walii może takiej pomocy potrzebować.

"Nareszcie wszyscy zdali sobie sprawę ze skali problemu. Mam nadzieję, że dzięki globalnym standardom, takim jak niedawny traktat Międzynarodowej Organizacji Pracy w sprawie nękania w miejscu pracy, będziemy mogli temu zapobiegać, a sprawcy poniosą odpowiedzialność." - powiedziała Emma Watson, po czym dodała: "Zrozumienie, jakie masz prawa, jak możesz je dochodzić i jakie masz możliwości, jeśli doświadczyłaś molestowania, jest istotną częścią tworzenia bezpiecznych miejsc pracy dla wszystkich."

Infolinia została utworzona dzięki finansowej pomocy społeczeństwa, w tym wielu gwiazd oraz wsparta przez ruch Time's Up oraz Fundację Sprawiedliwość i Równość, zarządzaną przez brytyjski fundusz na rzecz kobiet i dziewcząt - Rosa.

Kobiety będą mogły skorzystać z bezpłatnych informacji i porad prawnych, których udziela organizacja charytatywna "Prawa Kobiet", działająca na rzecz pomocy kobietom. Numer infolinii to: 020 7490 0152.

"Molestowanie seksualne w miejscu pracy to już epidemia"

Deeba Syed - prawnik z organizacji "Prawa Kobiet" podkreśla, że molestowania seksualne w miejscu pracy są tak często ukrywane i zamiatane pod dywan, że można powiedzieć, że osiągnęły "poziom epidemii".

"Celem tej inicjatywy jest umożliwienie kobietom korzystania z przysługujących im praw w miejscu pracy. Doradzając kobietom będziemy w stanie pomóc im w dokonywaniu świadomych wyborów dotyczących kolejnych kroków." - powiedział Syed. Prawnik dodał, że zgłoszenia molestowania seksualnego w miejscu pracy często jest rozpatrywane w sposób "płciowy", co jest "negatywne" i "podważające".

Dame Heather Rabbatts, przewodnicząca Time's Up UK, chwali projekt bezpłatnej infolinii z poradami prawnymi dla kobiet, a dyrektor Rosy ma nadzieję, że linia telefoniczna zachęci więcej kobiet do zgłaszania przypadków molestowania seksualnego w pracy.