Ślub Elżbiety II

Elżbieta II i książę Filip spotkali się po raz pierwszy, kiedy przyszła królowa miała zaledwie osiem lat. Oboje brali akurat udział w weselu księżniczki Mariny z księciem Kentu, wujem Elżbiety. Elżbieta zwróciła jednak uwagę Filipa dopiero pięć lat później, w 1939 r. Nastoletnia księżniczka złożyła wtedy z rodziną wizytę w Royal Nawy w Dartmouth, gdzie Filip był wówczas kadetem. Guwernantka 13-letniej Elżbiety pisała później w swojej książce, że Flip widocznie zauroczył nastolatkę i ta nie spuszczała z niego wzroku. Zakochani korespondowali ze sobą przez kilka lat i w tym okresie szaleńczo się w sobie zakochali. Elżbieta musiała jednak walczyć o swoją miłość. Według jej rodziców, Jerzego VI i Elżbiety Królowej Matki, Filip nie nadawał się na męża przyszłej królowej. Był według nich zbyt oschły, niewykształcony i biedny. Dodatkowo niewiele wiedział o królewskich zwyczajach i etykiecie. Elżbieta była jednak tak mocno zauroczona księciem Grecji, że sprzeciwiła się rodzicom i w końcu przekonała ich do swojego wybranka. 

Para ogłosiła swoje zaręczyny 10 czerwca 1947 r. Ślub odbył się jeszcze w tym samym roku, 20 listopada w Opactwie Westminsterskim. Był transmitowany przez dziennikarzy radia BBC do ponad 200 milionów słuchaczy na całym świecie. Filip został wówczas mianowany księciem Edynburga, hrabią Marioneth, a także baronem Greenwich. Kreacja Elżbiety II zapisała się jako jedna z najpiękniejszych sukien ślubnych w historii brytyjskiej rodziny królewskiej. Przyszła królowa wybrała suknię z satyny w kolorze kości słoniowej, która została ozdobiona 10 tysiącami pereł, srebrną nicią oraz koronkami!

Koronacja Elżbiety II

Choroba Jerzego VI sprawiła, że Elżbieta zaczęła powoli przejmować obowiązki ojca. W 1951 r. odwiedziła Grecję, Włochy i Maltę. Później wybrała się do Kanady i Waszyngtonu, gdzie odwiedziła prezydenta Harry’ego Trumana. W styczniu udała się w podróż po krajach Wspólnoty Narodów. Odwiedziła wtedy z mężem 15 krajów i wygłosiła 157 przemówień. Podczas pobytu małżeństwa w Kenii, król Jerzy zmarł na raka gardła. Elżbieta II została ogłoszona królową w czwartek, 7 lutego 1952 r. w St. James’s Palace.

Elżbieta na koronację musiała czekać prawie rok. Odbyła się ona 2 czerwca 1953 r. w Opactwie Westminsterskim. Królowa długo przygotowywała się do tego ważnego wydarzenia. Codziennie po kilkanaście razy powtarzała każdy gest i przyzwyczajała się do noszenia korony. Trzymała ją na głowie nawet podczas śniadania. Po korytarzach przechadzała się z wieloma warstwami prześcieradeł, które przypinała sobie do ramion. Elżbiecie podczas koronacji towarzyszyło sześć druhen. W opactwie zgromadziło się siedem tysięcy osób, a kolejne 20 milionów oglądało ceremonię przed telewizorami. Elżbieta podczas koronacji prezentowała się iście królewsko. Miała na sobie suknię wykonaną z jedwabiu z wyhaftowanymi symbolami Wspólnoty Narodów. Na nią dodatkowo narzucono płachtę z aksamitu i gronostajów, liczącą 5 metrów długości. 

 


Życie królowej Wielkiej Brytanii

Życie królowej Anglii jest mniej fascynujące, niż mogłoby się wszystkim wydawać. Oczywiście Elżbieta II, pomimo swojego wieku (w kwietniu skończyła 95 lat), dalej dumnie reprezentuje swój kraj. Bywa na ważnych spotkaniach, oficjalnych przyjęciach i podróżach. Jej grafik jej zazwyczaj wypełniony różnymi obowiązkami związanymi z reprezentowaniem kraju poza granicami państwa. Tylko w 2015 roku królowa wzięła udział w 342 spotkaniach – to więcej niż w tym samym roku zaliczyli książę Harry, książę William i księżna Kate razem wzięci. Elżbieta II musi pozostawać apolityczna, jednak dalej musi otwierać każdą sesję Parlamentu. Przyjmuje również co tydzień premiera Wielkiej Brytanii, z którym omawia bieżące sprawy polityczne dotyczące państwa. Dodatkowo jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, uczestniczy w uroczystościach wojskowych i mianuje dostojników kościelnych. Królowa Elżbieta II udziela się również charytatywnie, podobnie jak większość członków rodziny królewskiej. W dzień swojego 90-lecia miała na „koncie” 600 organizacji charytatywnych, które wsparła i dalej wspiera. 

A co z wolnym czasem królowej? Elżbieta II uwielbia wieczorne spacery z ukochanymi psami. Królowa ma słabość do rasy psów corgi, które po raz pierwszy pojawiły się na dworze w 1933 r. Królowa równie mocno kocha konie i pomimo swojego wieku nie planuje zrezygnować z tego hobby. Elżbieta II jest również miłośniczką muzyki i musicali. Podobno jej ulubionym jest film „Oklahoma” z 1943 r. 

Dzieci królowej Elżbiety II

Królowa Elżbieta II to najdłużej panująca monarcha w historii rodziny królewskiej. Kiedy umrze lub abdykuje, głową państwa zostanie jej najstarszy syn. Pierwsze dziecko Elżbiety II i księcia Filipa przyszło na świat 14 listopada 1948 r. Był to książę Karol. Jego oficjalny tytuł, to książę Walii. Od 1981 do 1996 r. żył w związku małżeńskim z „królową ludzkich serc” Dianą Spencer. Para wychowywała wspólnie dwójkę dzieci: Williama i Harry’ego. Karol w 2005r. poślubił Camillę Parker-Bowles, swoją dawną ukochaną, z którą był związany przed małżeństwem z Dianą. Związek Karola z Camilą budził wiele emocji, ponieważ w 1992 r. media ujawniły ich tajną rozmową, z której wynikało, że książę zdradzał swoją żonę. Informację potwierdziła trzy lata później księżna Diana. Jednak nie tylko książę Karol był powodem medialnego zamieszania w rodzinie. Kim jest jego rodzeństwo?

Zobacz także:

Anna księżniczka królewska -  przyszła na świat 15 sierpnia 1950 r. Słynie ze swojego ciętego języka. W 1970 r. spotykała się z Andrew Parker-Bowlesem, przyszłym pierwszym mężem Camilli. W 1973 r. media poinformowały, że jest zaręczona z Markiem Phillipsem, mistrzem olimpijskim w jeździectwie. Ich ślub odbył się 14 listopada 1973 r. Ich pierwsze dziecko – syn Piotr Marek Andrzej – przyszedł na świat 16 listopada 1977 r. Cztery lata później para przywitała na świecie córkę Zarę. W 1992 r. małżonkowie ogłosili, że się rozwodzą, a już kilka miesięcy później księżniczka Anna była zaręczona z Timothym Laurence’em. Największa pasja księżniczki Anny to jazda konna. W 1976 r. zakwalifikowała się do udziału w letnich igrzyskach olimpijskich w Montrealu w jeździectwie. Była pierwszą członkinią brytyjskiej rodziny królewskiej, której się to udało. 

 Andrzej książę Yorku -  urodził się 19 lutego 1960 r. W 1986 r. poślubił Sarę Ferguson, z którą ma dwoje dzieci: księżniczkę Beatrycze i księżniczkę Eugenię. Para rozwiodła się w 1996r. Książę Andrzej był nazywany przez media „czarną owcą w rodzinie”. W 2015 roku do dziennikarzy zgłosiła się Amerykanka, która twierdziła, że była wykorzystywana seksualnie przez znanych polityków i biznesmenów. Wśród wymienionych nazwisk znalazł się książę Andrzej. Mężczyzna był również oskarżany w przeszłości o rasizm, a w 2020 r. wyszło na jaw, że on i jego była żona nie zapłacili w terminie 5 milionów funtów za zakup domku w Szwajcarii. 

Edward hrabia Wesseksu – przyszedł na świat 10maja 1964 r. Jest najmłodszym synem Elżbiety II i księcia Filipa. 19 czerwca 1999 r. poślubił w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze Sophie Rhys-Jones. Para zdecydowała się na zerwanie z tradycją wystawnych, wielkich uroczystości i urządziła małe, kameralne przyjęcie. Małżonkowie podjęli również  decyzję, że ich dzieci nie będą tytułowane zgodnie z przysługującym im prawem.  Oznacza to, że najstarszy syn będzie wicehrabią Severn, młodsi synowie „wielmożnymi”, natomiast córki będą posługiwać się przydomkiem „lady”. Edward i Sophie w 2003 r. przywitali na świecie córkę Ludwikę, natomiast w 2007 r. syna Jakuba.