Elon Musk ma zespół Aspergera

Elon Musk poproszony został o poprowadzenie Saturday Night Live, popularnego amerykańskiego show. 49-letni miliarder na wizji stwierdził, że jest pierwszą osobą z Aspergerem, która poproszona została o poprowadzenie ulubionego programu Amerykanów. Publiczność ciepło przyjęła jego wyznanie i nagrodziła Elona gromkimi brawami, jednak Internauci nie byli równie przychylni. Szybko zauważyli, że przed współzałożycielem Tesli o prowadzenie programu poproszony został też komik Dan Aykroyd, który ma zespół Tourette'a i zespół Aspergera.

Elon Musk podczas programu żartował ze swoich postów na Twitterze, za które był niejednokrotnie nie tylko krytykowany, ale nawet pozywany. Wyjaśnia, że wiele z jego nieprzemyślanych wypowiedzi było właśnie wynikiem choroby. Jego słowa przytacza BBC:

Wiem, że czasami publikuje albo mówię dziwne rzeczy, ale właśnie tak działa mój mózg. Każdemu, kto poczuł się urażony, chcę tylko powiedzieć, że wymyśliłem na nowo elektryczne samochody i wysyłam ludzi na Marsa w statkach kosmicznych. Czy spodziewaliście się, że będę wyluzowanym, normalnym kolesiem?

Elon Musk: kim jest miliarder?

Elon Musk urodził się w Pretorii w Południowej Afryce. Obecnie ma 49 lat. Jest amerykańskim przedsiębiorcą i filantropem, który założył lub współzałożył takie przedsiębiorstwa jak PayPal, SpaceX, Tesla, Neuralink i Boring Company. Jeszcze w styczniu bieżącego roku zajmował on pierwszą pozycję na liście najbogatszych ludzi według magazynu „Forbes”. Swoją pierwszą firmę, Zip2, założył w 1995 roku. Rozpoczął wówczas studia na Uniwersytecie Stanford, które rzucił po dwóch dniach, aby zająć się biznesem.

Do najpopularniejszych osiągnięć słynnego miliardera należą przede wszystkim projektowanie produktów Tesla Motors, nowoczesnych, elektrycznych samochodów, które w założeniu miałyby być dostępne dla masowego klienta. W 2019 roku otrzymał prestiżową nagrodę im. Stephena Hawkinga za „Zdumiewające osiągnięcia dla ludzkości i ogromne sukcesy na polu podróży kosmicznych”.

Elon Musk mieszka w Kalifornii. Jego życie prywatne było równie burzliwe, co życie zawodowe. Ze swoją pierwszą żoną, Justine Musk, powitali na świecie 5 synów. Małżeństwo skończyło się jednak rozwodem, po którym przedsiębiorca związał się z brytyjską aktorką Talulah Riley, z którą rozwiódł się w 2012 roku, a w 2013 ponownie wziął ślub. Tym razem ich małżeństwo przetrwało 3 lata. Obecnie Elon od 2018 roku pozostaje w związku z kanadyjską piosenkarką i kompozytorką Claire Boucher, tworzącą pod pseudonimem Grimes. W 2020 roku para powitała na świecie swojego pierwszego syna. Z osobą miliardera związane są liczne kontrowersje, przede wszystkim wiele nieprzemyślanych wypowiedzi. Czy możliwe, że stoi za nimi choroba Elona?

Zespół Aspergera: co to?

Zespół Aspergera, z którym zmaga się Elon Musk, jest zaburzeniem rozwojowym ze spektrum autyzmu. Jego pierwsze objawy pojawiają się dość późno, zwykle też nie towarzyszą mu zaburzenia w rozwoju mowy, a chore osoby odznaczają się ponadprzeciętną inteligencją. Rzadko też diagnozuje się go u dzieci. Zgodnie ze statystykami znacznie częściej występuje też u chłopców niż u dziewczynek.

Osoby dorosłe zmagające się z chorobą są często uznawane za ekscentryków, ponieważ mają wiele problemów w tworzeniu relacji, zamykają się w swoim własnym świecie, mają kłopoty z funkcjonowaniem w grupie. Zachowują dystans, unikają kontaktu wzrokowego, nie rozumieją żartów lub przenośni. W zdecydowanej większości też zdarza się, że mają jedną lub dwie pasje, którym poświęcają się bez reszty, zaniedbując jednoczenie pozostałe aspekty edukacji lub życia w ogóle.

Zobacz także: