Elektrostymulacja – co to jest?

Co to jest elektrostymulacja? Stanowi ona formę elektroterapii mającej pobudzić mięśnie, a jednocześnie usprawnić pracę nerwów. Przeprowadza się ją przy pomocą specjalnego aparatu, od którego odchodzą elektrody. Te mocuje się w miejscach, w których nerwy wnikają do mięśnia. Ta metoda przydaje się w przypadku rehabilitacji oraz fizykoterapii, gdy dojdzie do uszkodzenia mięśni. Medycyna estetyczna skupia się jednak na innym aspekcie elektrostymulacji. Ma za zadanie modelować sylwetkę, usuwać nadmiar tłuszczu i niwelować cellulit. Za jej pomocą można odpowiednio dotlenić skórę, a przy okazji przyśpieszyć produkcję elastyny oraz kolagenu.

Elektrostymulacja – czy działa?

Kiedy ćwiczymy, nasze mięśnie wykonują podobne skurcze, do jakich zmusza je elektrostymulacja. Co to oznacza? Jeśli zastanawiasz się, czy elektrostymulacja działa, to możesz się cieszyć: osiąga się z nią podobne efekty, jak w przypadku regularnych treningów fizycznych (te także pozwalają na pozbycie się zbędnego tłuszczu). Co istotne, w przeciwieństwie do ćwiczeń, które mogą czasem nadwyrężać stawy, elektrostymulacja nie powoduje ich obciążenia. Poleca się ją więc wszystkim tym, którzy z różnych względów nie mogą skupić się na aktywności fizycznej – osobom po rozległych kontuzjach mięśniowych, walczącym z dużą nadwagą oraz osobom z osłabionymi stawami.

Na czym polega elektrostymulacja?

Gdy wiadomo już, co to jest elektrostymulacja, warto zrozumieć istotę jej działania. Wiele zabiegów jest na tyle złożonych, że należy je wykonywać z dużą precyzją i umiejętnością. Właśnie do nich należy elektrostymulacja. Na czym polega dokładnie ta procedura? Otóż wykorzystuje impulsy elektryczne, by wywołać skurcz mięśni. Daje on identyczny efekt, jak chociażby podniesienie ciężaru. Jest zabiegiem w pełni bezpiecznym, jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie przeciwwskazania. Jaki prąd wywołuje elektrostymulacja? To impuls o niskiej częstotliwości, które dobrze wykorzystany, nie zrobi krzywdy.

Przeczytaj także:

Zabieg elektrostymulacji – krok po kroku (opis zabiegu)

Zabieg elektrostymulacji najczęściej wykonywany jest albo w fotelu kosmetycznym, albo w fotelu zabiegowym. Nim elektrody zostaną odpowiednio rozmieszczone, miejsca, w których mają się znaleźć, podlegają dezynfekcji. Same elektrody natomiast pokrywa się specjalnym żelem, a następnie mocuje za pomocą rzepów.

A jak wygląda sama elektrostymulacja? Opis zabiegu nie jest skomplikowany. Po włączeniu aparatu do przeprowadzania procedury, przykłada się elektrody do ciała i podłącza do nich kable. Poszczególne mięśnie odbierają więc taką samą dawkę prądu, którą można odpowiednio regulować. Na początku impulsy są niezbyt duże, a stopniowo zwiększa się ich natężenie. Kiedy dawka osiągnie maksymalną wartość, zaczyna się ją powoli zmniejszać, aż do minimum.

Elektrostymulacja a cellulit

Rozumiejąc i potrafiąc wytłumaczyć, co to jest elektrostymulacja, można się zastanawiać, jak oddziałuje ona na ciało w przypadku różnych problemów. Jest wiele wszechstronnych zabiegów, które pomagają w wielu różnych przypadkach, a wśród nich znajduje się właśnie elektrostymulacja. Cellulit to jeden z kłopotów, któremu zabieg ten może zaradzić. W takim wypadku obejmuje on uda i pośladki, ponieważ to właśnie na nich pojawiają się zmiany (cellulit to po prostu przesadnie rozwinięte komórki tłuszczowe, które rozpychają nierównomiernie naciągniętą skórę, a przy tym nie wpływają na masę mięśniową).

Zobacz także:

Okazuje się, że przy pomocy zabiegu elektrostymulacji możliwe staje się rozproszenie nagromadzonych komórek tłuszczowych, a to automatycznie powoduje wygładzenie i ujędrnienie skóry (znikają górki i dołki). Przy okazji wzrasta także masa mięśniowa, a także dochodzi do zauważalnej utraty wagi (zwłaszcza w wypadku, gdy procedurę przeprowadza się w kombinezonie). W przypadku walki z cellulitem, elektrostymulacja daje szybkie efekty przy jednoczesnym braku efektu jo-jo.

Przeczytaj również:

Elektrostymulacja – jak często i ile zabiegów trzeba zrobić?

Warto skonsultować się ze specjalistą, by dowiedzieć się, jak powinien dokładnie wyglądać indywidualny plan terapii, którą umożliwi elektrostymulacja. Ile zabiegów i jak często należy je wykonywać? Najlepsze i najskuteczniejsze są oczywiście serie tego rodzaju procedur. Zwykle jest to około dziesięć wizyt, które przeprowadza się co dwa dni lub nawet codziennie (tę kwestię warto omówić z lekarzem, ponieważ on dopasuje ilość zabiegów do potrzeb konkretnej osoby). Tylko w takim wypadku można odczuć zauważalną różnicę. Tego rodzaju sesja powinna trwać przynajmniej dziesięć minut.

Warto pamiętać o przeciwwskazaniach do wykonywania elektrostymulacji. Nie powinny się na nią decydować osoby z chorobami serca, cierpiące na stany zapalne skóry czy mające żylaki. Zawsze jednak warto skonsultować się ze specjalistą przed przystąpieniem do zabiegu, by mógł rozwiać nasze ewentualne wątpliwości.

Elektrostymulacja – efekty

Poza tym, na czym polega elektrostymulacja, istotne jest także to, jakie dokładnie daje efekty. Elektrostymulacja pozwala na utratę zbędnych kilogramów, rzeźbienie sylwetki, usuwanie cellulitu, a także poprawę samopoczucia. Aby jednak zwiększyć jej efektywność, należałoby wprowadzić odpowiednią, zrównoważoną dietę. Należy też dostarczać do organizmu odpowiednie ilości płynu i się wysypiać.

Dla wielu jednym z najskuteczniejszych zabiegów odchudzających jest właśnie elektrostymulacja? Kiedy efekty stają się widoczne? Może to nastąpić bardzo szybko. Najczęściej można je odczuć po przeprowadzeniu większej części serii zabiegów.

To cię może zainteresować: