Małpka marmozeta i tamaryna: czym się charakteryzują?

Małpki marmozety i tamaryny stały się bardzo popularne za sprawą celebrytów. Obecnie na salonach coraz mniej widujemy już miniaturowych piesków z jakimi pokazywała się swego czasu Paris Hilton, a coraz więcej maleńkich małpek. Nie są jedynymi nietypowymi zwierzakami domowymi. Ostatnio coraz częściej hoduje się też jeżyki pigmejskie, świnki "skinny" a nawet skunksy!

Najpopularniejszymi gatunkami miniaturowych małpek są tamaryny i marmozety - osiągają one rozmiary zaledwie 20-30 cm bez ogona, a także trochę większe kapucynki.

Według przepisów prawnych w Polsce dopuszczalne jest tylko hodowanie małpek pochodzących z polskich hodowli, nie wolno importować ich zza granicy.
Małpki nie są zwierzętami bardzo trudnymi w hodowli, są bardzo inteligentne, szybko się uczą i przywiązują do opiekunów, wymagają jednak opieki i towarzystwa. Zdarza się niestety, że często chorują, a ich leczenie może być bardzo kosztowne.

Jakie warunki należy zapewnić małpce w domu?

Małpka pewnością musi mieć ona klatkę. Choć jest to zwierzak bardzo przyjazny i mądry to nie wolno go zostawiać puszczonego luzem jeśli nie ma nas w domu. Wszystko ze względu na ich bezpieczeństwo, to zupełnie tak jakbyśmy zostawili małe, a do tego super sprawne fizycznie dziecko. Wymiary klatki to minimum 1x1x1,7 m, a więc całkiem sporo, oczywiście dla komfortu małpki im klatka będzie większa tym lepiej. W klatce musi znaleźć się domek dla małpki (np. pudełko) w którym będzie mogła się schronić, zabawki, konary do wspinania, huśtawka. Małpki bardzo chętnie bawią się i przytulają do pluszowych zabawek w czasie snu.

Co jedzą miniaturowe małpki?

Tamaryny i marmozety, a także kapucynki uwielbiają świeże owoce – jabłka, pomarańcze, banany, warzywa – marchewkę, paprykę, ogórki ale także chude, gotowane mięso, ryż, makaron, orzechy. Warto urozmaicać ich dietę świerszczami i innymi gotowymi pokarmami zawierającymi owady. Do picia należy podawać wodę.

Na hodowanie małpki można się zdecydować jeśli mamy dużo czasu, aby się nią zająć. To towarzyskie zwierze nie jest stworzone do przesiadywania samotnie w klatce.