Jaka była Coco Chanel?

Ciężko znaleźć osobę, która nie znałaby nazwiska Chanel. Słynna projektantka przyszła na świat 19 sierpnia 1883 roku we Francji. Rodzice nadali jej imię Gabrielle, a przydomkiem artystycznym Coco zaczęła posługiwać się wiele, wiele lat później. Coco Chanel zrewolucjonizowała modę damską - „mała czarna”, perły, czy balerinki na stałe zagościły w szafach kobiet na całym świecie. Nie zapominajmy też o zapachu Chanel no. 5, który wciąż jest synonimem elegancji i luksusu. 

Charyzmatyczna Gabrielle nie miała łatwego dzieciństwa - po śmierci matki i odejściu ojca, umieszczono ją wraz z siostrami w sierocińcu, prowadzonym przez zakonnice. To tam nauczyła się szyć. Dzięki uporowi i ogromnej chęci wydostania się z biedy, Chanel udało się otworzyć własny butik. Zanim do tego doszło, Coco pracowała jako szwaczka i… tancerka w wieczornych kawiarniach. 

Nieznane fakty z życia ikony

Ostatnie lata rzuciły ogromny cień na postać Coco Chanel. Wszystko za sprawą biografii, które ukazują mroczne oblicze projektantki. Kontrowersje wzbudza nie tylko styl życia kobiety, ale przede wszystkim jej poglądy i rzekoma współpraca z nazistami. Oto fakty przedstawione w najgłośniejszych biografiach ikony mody: "Coco Chanel: An Intimate Life", autorstwa Lisy Chaney, oraz "Sleeping with Enemy: Coco Chanel’s Secret War" Hala Vaughan’a.

Odrzuciła oświadczyny księcia Westminsteru

Chanel miała mieć 10-letni romans z drugim księciem Westminsteru, Hugh’iem Grosvenor’em. Kiedy mężczyzna poprosił ją o rękę, odmówiła. „Jest wiele księżniczek, a tylko jedna Coco Chanel” - miała argumentować swoją decyzję projektantka.

Nie lubiła kobiet bez makijażu

Modelki, które pracowały z Coco, nie pokazywały się jej bez makijażu. Projektantka miała nie przepadać za kobiecymi twarzami saute. Pouczała je, mówiąc „Pomyśl o mężczyźnie, z którym sypiasz. Chyba nie chciałby budzić się obok takiej bladej twarzy?”

Zobacz także:

Nadużywała narkotyków

Coco Chanel miała być uzależniona od narkotyków, a konkretnie morfiny. Substancja ta była (i jest do teraz) wykorzystywana w lecznictwie. Uśmierza ból i powoduje lekkie odurzenie, a także euforię.

Została pochowana w ulubionej stylizacji

Na swoją prośbę, projektantka została pochowana w ulubionym, tweedowym kostiumie To biało-beżowy, kultowy komplet ozdobiony złotymi guzikami. 

Była antysemitką i homofobką

Najnowsza biografia Coco Chanel szokuje - dowiadujemy się z niej, że francuska projektantka była antysemitką i homofobką: „Widziałam młode kobiety zrujnowane przez tych strasznych pedałów:narkotyki, rozwód, skandal. Użyją każdego sposobu, by zniszczyć konkurencję i zemścić się na kobiecie. Chcieliby być kobietami, ale kobiety z nich marne” - to cytat, który pojawił się w książce.