Dziewczynka napisała list do NASA

6-letnia Cara Lucy O’Connor z Irlandii miała ważny powód, żeby napisać list do centrali NASA - dziewczynka chce, żeby naukowcy przywrócili Plutonowi status planety, który stracił on w 2006 roku. Cara podkreśliła w swoim liście, że bardzo chciałaby pracować w NASA, ale najpierw naukowcy muszą naprawić swój błąd. Zwróciła uwagę na niesprawiedliwe potraktowanie Plutona i domagała się, aby ponownie stał się on dziewiątą planetą w Układzie Słonecznym.

Słyszałam kilka piosenek o Plutonie. W jednym z teledysków widziałam ludzi przebranych za inne planety. Pluton był zastraszany przez planetę Ziemię, a następnie wrzucony do kosza. To było naprawdę złośliwe, bo żaden człowiek ani żadna planeta nie powinny być wyrzucane do śmieci.

List dziewczynki nie pozostał bez odpowiedzi, 6-latce odpisała doktor Carly Howett, naukowiec misji kosmicznej New Horizons, chwaląc ją za jej pasje i wytrwałe dążenie do celu. 

Sądzę, że Pluton jest niewątpliwie bardzo ważny, jednak prawdopodobnie nie interesuje go kwestia, jak nazywają go ludzie z Ziemi. Dlatego też nazywam go najlepszą planetą na świecie i pozwalam innym sprzeczać się na ten temat.

Ale to nie wszystko - Cara dostała także odpowiedź od Jamesa Greena, dyrektora Planetary Science Division, oddziału NASA ukierunkowanego na badania Układu słonecznego. Green zaznaczył, że Pluton to rzeczywiście fajny obiekt, który powinniśmy wciąż badać. I dodał:

Mam nadzieję, że kiedyś odkryjesz swoją własną planetę i jeśli wciąż będziesz się dobrze uczyć, któregoś dnia spotkamy się w NASA.

W 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna przyjęła nową definicję określenia "planeta", zgodnie z którą Pluton stał się planetą karłowatą - mniejszą od planety, ale posiadającą orbitę wokół Słońca. Ta decyzja zyskała zarówno zwolenników, jak i przeciwników, spór trwa.