Kiedy jest Dzień Anioła Stróża? 

Dzień Anioła Stróża obchodzony jest 2 października. Jest to święto stałe, które każdego roku wypada w tym samym dniu miesiąca. W kościele katolickim wspomnienie o aniołach opiekujących się ludźmi jest znane już od XVII wieku. A dokładnie, w 1670 roku papież Klemens X postanowił wprowadzić święto aniołów stróżów do kalendarza liturgicznego. 

Jak działa Anioł Stróż? 

Dzień Anioła Stróża jest więc obchodzony w kościele katolickim. Aniołowie jako boscy wysłannicy zostali zesłani na ziemię, aby być blisko ludzi i wspomagać ich w potrzebie. Do ich zadań należy również: 

 • chronić od złego 
 • wzmacniać wiarę 
 • napełniać dobrymi uczuciami
 • wspierać w pokonywaniu przeciwności losu 
 • otaczać wsparciem
 • przywracać nadzieję 
 • pocieszać w trudnych chwilach 
 • zanosić prośby skierowane w stronę niebios 
 • czuwać w czasie podróży i otaczać bezpieczeństwem  

Co to jest dzień Anioła? Jak obchodzić Dzień Anioła Stróża? 

Dzień Anioła Stróża w kościele katolickim jest jednym z ważnych świąt. W tym czasie ludzie mogą przypomnieć sobie o tym, że aniołowie są blisko nich i codziennie otaczają swoim wsparciem. W hierarchii niebiańskiej to aniołowie z dziewiątego chóru, wypełnieni czystością i dobrocią, wybierani są na boskich posłanników. Przychodzą na ziemię i towarzyszą ludziom przez całe życie. Każdy człowiek ma własnego Anioła Stróża. Choć jest niewidzialny, jego obecność można poczuć, ponieważ aniołowie wysyłają znaki. Odczytanie ich wymaga skupienia i ciągłego rozwijania swojej duchowości. Istnieją pewne sposoby, które pomagają nawiązać kontakt z Aniołem Stróżem

W kościele czci się pamięć o Aniołach Stróżach. 2 października obchodzone jest wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów. Nie są oni wymienieni z imion, ponieważ te pozostają nieznane. Natomiast poświęca się uwagę temu, jaką rolę otrzymały od Stwórcy. W tym dniu można podziękować swojemu niewidzialnemu opiekunowi za dotychczasową troskę i ochronę od złego oraz prosić go o dalsze wstawiennictwo u Boga. 

Zobacz także: 

O boskich stworzeniach wspomina Stary i Nowy Testament. Anioł pośredniczy pomiędzy tym, co boskie i ludzkie. Pojawia się zawsze z polecenia Stwórcy i wypełnia jego wolę. Objawił się Abrahamowi i odwiódł go od zamiaru zabicia swojego pierworodnego syna Izaaka.  W innym miejscu Pisma Świętego dowiadujemy się, że anioł uratował proroka Eliasza. Niebiańskie istoty są też obecne w Apokalipsie świętego Jana. A o Aniołach Stróżach wspominał m.in. święty Paweł Apostoł oraz święty Augustyn. 

Zobacz także:

Warto pamiętać również o tym, że w kościele katolickim o niebiańskich stworzeniach pamięta się przez cały rok. Są oni wymieniani w modlitwach i pieśniach. A 29 września obchodzone jest kolejne święto dedykowane niewidzialnym boskim istotom. Mianowicie kościół wspomina wówczas trzech świętych archaniołów. Do tego grona należą: 

 • archanioł Michał
 • archanioł Gabriel 
 • archanioł Rafał

W kościele katolickim tylko tych trzech archaniołów jest otoczonych wyjątkowym kultem. 

Zobacz również: 

Dzień Aniołów Stróżów: jak poczuć ich obecność? 

Święto niebiańskich opiekunów ludzi obchodzone jest 2 października. Dzień Anioła Stróża jest szansą na to, aby przypomnieć sobie o boskim wysłanniku, który wspomaga w trudach życia. Możesz skierować się do niego za pomocą modlitwy i uczestnictwa w liturgii. Jeśli chcesz poczuć jego obecność, innym sposobem jest wypróbowanie medytacji z aniołami. Z praktyki tej mogą skorzystać wszyscy, niezależnie od wyznania. To sposób na to, aby osiągnąć spokój i rozwijać swoją duchowość.