Dzieła Olgi Tokarczuk w Arctic World Archive 

Od teraz 14 książek, które wyszły spod pióra noblistki Olgi Tokarczuk, przechowywane będą w Arctic World Archive, czyli tak zwanej Bibliotece Końca Świata. Jest to zbiór najbardziej cennych dla ludzkości prac, zlokalizowany na wyspie Spitsbergen w Arktyce. Został założony w 2017 roku na wypadek światowej katastrofy. Pomysłodawcy archiwum chcieli, by najważniejsze prace twórcze zostały ocalone w razie niespodziewanych wydarzeń. 

4299 stron autorstwa Olgi Tokarczuk zostały zapisane w postaci analogowej rolki. To nowoczesna technologia magazynowania treści opracowana przez norweską firmę Piql w 2002 roku. Polega na zapisie danych na 35-minimetrowej światłoczułej taśmie, która może przetrwać nawet 500 lat. 

Zasadniczo zapisujemy dane w dwojaki sposób: jako QR kody oraz skany 1:1. Są one niczym wyryte w kamieniu. Do odczytania QR kodów potrzebny jest nasz skaner, skany można odczytać za pomocą klasycznej lupy - powiedział założyciel firmy Piql AS Rune Bjerkestrand.

Przechowanie twórczości Olgi Tokarczuk sfinansowało Wydawnictwo Literackie, w którym ukazują się książki autorstwa Olgi Tokarczuk, już od 2001 roku.

To poniekąd naturalny krok, który obok przyznanej przed rokiem Nagrody Nobla zapewnia twórczości Olgi Tokarczuk przetrwanie. Dzięki tej analogowej technologii pozostanie ona bezpieczna – powiedziała Prezes Zarządu Wydawnictwa Literackiego Anna Zaremba-Michalska.

Przeczytaj też: Olga Tokarczuk podpisała akt założycielski fundacji swojego imienia

Inauguracja Fundacji Olgi Tokarczuk, "Kiedy zmienia się opowieść, zmienia się świat"

Informację o umieszczeniu dzieł artystki w Światowym Archiwum Arktycznym ogłoszono podczas inauguracji Fundacji Olgi Tokarczuk. Jej mottem jest hasło "Kiedy zmienia się opowieść, zmienia się świat".

Podczas sobotniej inauguracji obwieszczono także cele działania organizacji. Bazują one na czterech filarach "przyszłość", "równość", "twórczość" oraz "czułość". W ramach każdego z nich fundacja będzie podejmować odpowiednie działania takie jak np. wspieranie młodych artystów, działalność edukacyjna dla szkół czy uwrażliwianie społeczeństwa w temacie praw i ochrony zwierząt. O tych założeniach poinformował Grzegorz Zygadło, prezes fundacji oraz mąż autorki.

Celem fundacji jest wspieranie kultury i sztuki w Polsce i za granicą, ochrona praw człowieka, ochrona swobód obywatelskich, a także wspieranie działań na rzecz ochrony praw zwierząt - powiedział Grzegorz Zygadło.

W zarządzie obok Olgi Tokarczuk i jej męża zasiadają Izabela Kaluta oraz syn noblistki Zbyszko Fingas. Natomiast do rady fundacji należą: reżyserka Agnieszka Holland oraz pisarz Irek Grin.

Zobacz także:

Swoją siedzibę Fundacja ma w willi Marii i Tymoteusza Karpowiczów we Wrocławiu przy ul. Krzyckiej 29.

Zobacz również: Niezwykły egzemplarz książki Olgi Tokarczuk z pandemicznym wpisem

Nowa książka noblistki już w listopadzie

Wszystkich czytelników i fanów Olgi Tokarczyk ucieszy informacja o nowej książce autorki. W ramach inauguracji fundacji Wydawnictwo Literackie zdradziło, że już niedługo ukaże się nowa książka pod tytułem "Czuły narrator". Jest to zbiór esejów i wykładów, które ukazywać mają zakulisową twórczość noblistki.

Premiera książki została zaplanowana na 12 listopada. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Fundacja Olgi Tokarczuk (@tokarczuk_olga) Paź 3, 2020 o 4:07 PDT

 

Przeczytaj także: Olga Tokarczuk walczy o prawa osób LGBT+