Drzewka owocowe – wiśnia

Wiśnie nie mają dużych wymagań środowiskowych. Dobrze rosną na lekkich, piaszczystych glebach. Mogą żyć nawet na stanowisku, które nie ma zbyt dużego dostępu do wody. Znoszą suszę w miesiącach letnich. W Polsce jest to popularne drzewo owocowe, o sporej liczbie odmian. Najczęściej uprawia się: Debreceni i Łutówkę czyli odmiany samopylne o ciemnych owocach i ciemnoczerwonym sokiem. Northstar i Sabina są odporne na mróz i choroby, a ich owoce dojrzewają w lipcu. Plony są obfite i regularne. Nieco mniej odporne na choroby i mróz są Wanda i Kelleris 16. Czasami wiśnie potrzebują innej odmiany w pobliżu, aby mogły owocować. Sadzonki drzew owocowych najlepiej jest kupować w szkółkach. Należy wybierać taki materiał do sadzenia, który jest zdrowy, dobrze wyrośnięty i wolny od chorób wirusowych. Wiśnie najlepiej sadzić jesienią lub wiosną.

Drzewka owocowe – czereśnia 

Czereśnia to jeden z najsilniejszych gatunków drzew owocowych. Gatunek pochodzi z Azji. Drzewa nie są odporne na ujemne temperatury poniżej -25 stopni Celsjusza. Jednak aby wyeliminować ryzyko przemarzania można sadzonki drzewek owocowych czereśni umiejscowić na wzniesieniu, czy stoku. W okresie zawiązywania owoców i przed zbiorem potrzebuje dobrego nawodnienia gleby. Jeżeli będą pozbawione wody – nie będą dobrze plonować. Odmiany wczesne dojrzewają na początku czerwca. Są to np. Rivan, Burlat, Karesova, Vanda, Bladoróżowa. Odmiany średniopóźne dojrzewają pod koniec czerwca i z początkiem lipca: Sam, Summit, Van, Schneidera Późna. Z końcem lipca i początkiem sierpnia mogą dojrzewać: Kordia, Buttnera Czerwona, Regina i Karina.

Drzewka owocowe – śliwa 

Drzewka owocowe śliwy są jednymi z najpopularniejszych w polskich sadach. Jest prosta w uprawie. Wystarczy wybrać jej właściwe stanowisko w którym posadzone zostaną sadzonki drzewek owocowych tego gatunku. dobrze, gdy będzie rosła w miejscu słonecznym i ciepłym, osłoniętym, posiadającym dostęp do wody. Jest ona odmienna jeżeli chodzi o owocowanie. Jednego roku da bardzo obfity plon, innego zupełnie będzie pozbawiona owoców.  

Drzewka owocowe – jabłoń

Jabłoń to najpopularniejsze drzewo polskich sadów i ogrodów. Jabłoń domowa posiada setki odmian różniących się smakiem, soczystością, kształtem i kolorem owoców. Odmienny może być także czas ich dojrzewania. Wcześnie plonujące odmiany lipcowe to np. Celeste i Piros. W sierpniu dojrzała jest jabłoń Delikates. Późny zbiór owoców przypadający na wrzesień i październik najbardziej nadaje się do dłuższego przechowywania. Są to odmiany: Gala, Szampion, Rubin, Ligol oraz Jonagold. Gleby pod uprawę jabłoni mogą mieć przeciętną żyzność. Jedynie na piaskach potrzebuje dodatkowego nawadniania. W okresie kwitnienia można je nawozić.

Drzewka owocowe – grusza 

Drzewkiem owocowym które nie wymaga większego wkładu pracy jest grusza. Jest w stanie wzrastać i owocować niezależnie od udziału pielęgnacyjnego człowieka. Należy jedynie stworzyć jej osłonięte miejsce wzrostu. Najlepiej jest je przemyśleć już w czasie na jaki przypada sadzenie drzewek owocowych. W okresie zimowym, przy spadku temperatury do – 20 stopni Celsjusza warto dodatkowo zabezpieczyć niektóre odmiany gruszy. Okres zbiorów owoców trwa od lipca do listopada. Lepsze plonowanie otrzyma się wtedy, gdy obok siebie posadzone będą różne odmiany grusz.

Drzewka owocowe każdego z wymienionych gatunków można prowadzić jako niskie odmiany. Drzewka owocowe karłowe dorastają do wysokości od 2 do 2,5 metrów. Zajmuje mało miejsca, a rodzi spora liczbę owoców. Zaczynają owocować wcześniej niż odmiany wysokie. Łatwiej jest je pielęgnować niż tradycyjne odmiany, choćby dlatego że są niższe. Jest do nich lepszy dostęp i znacznie prostsze jest np. podcinanie. Nawożenie i ochrona drzewek owocowych niskopiennych jest praktycznie taka sama jak u odmian wysokich. Mają one niewielki system korzeniowy, więc nie przerastają gleby tak jak zwykłe drzewa. Aby uzyskać tego typu drzewka, stosuje się podkładkę karłową i szczepi na niej szlachetną odmianę drzewa owocowego. Można też zastosować wkładkę skarlającą.

 

Zobacz także: