Dorosły mężczyzna wziął nielegalny ślub z 11-latką

Małżeństwa dorosłych z dziećmi nie są niczym nowym. Zgodnie z irańskim prawem dziewczynki mogą brać ślub już w wieku 13 lat! Chłopcy z kolei muszą mieć skończone niewiele więcej, bo zaledwie 15 lat. Okazuje się jednak, że niektórzy nawet ten wiek uważają za późny. Ostatnimi czasy do Internetu trafiło nagranie pokazujące ceremonię zaślubin 11-latki z 22-latkiem, która odbyła się w Kohgiluje wa Bujerahmad w Iranie.  Na nagraniu widać małą dziewczynkę ubraną w kolorową suknię, siedzącą u boku młodego mężczyzny w białej koszuli. W tle słychać duchownego, który odprawiając ceremonię prosi o zgodę na zawarcie małżeństwa. W odpowiedzi od dziewczynki słyszy „Za zgodą matki mojej i ojca”. Po tych słowach na nagraniu słychać oklaski i okrzyki gratulacyjne.

Nielegalnym ślubem zajęły się lokalne irańskie instytucje

Nagranie z chwilą trafienia do sieci wywołało dużą burzę, nie tylko w świecie zachodnim, ale również w Iranie. Zainteresował się nim nawet szef Biura Opieki Społecznej w Bahmai, Naser Mokhtari, który sprawdził dokumenty pary młodej i odkrył, że w momencie ślubu panna młoda miała zaledwie 11 lat. Po tym odkryciu przekazał sprawę do sądu, który unieważnił małżeństwo. Co ciekawe, cała sprawa została przeprowadzona w taki sposób, który umożliwia tej samej parze zawarcie małżeństwa, gdy dziewczynka osiągnie odpowiedni wiek.

Kto odpowie za zawarcie małżeństwa?

Całe szczęście sprawa nie skończyła się na samym anulowaniu związku. Teraz przed sądem stanie duchowny, który zgodził się na udzielenie ślubu. Za swoją decyzję odpowiedzą również rodzice panny młodej, który wyrazili zgodę na zawarcie małżeństwa. Bez konsekwencji nie pozostanie również sam pan młody. Grozi mu od 6 miesięcy do 2 lat pozbawienia wolności. Jest to i tak niesamowicie niska kara za czyn jakiego się dopuścił, jednak można się cieszyć, że irański sąd dokładnie zbadał całą sprawę i zajął się jej rozwiązaniem. To z pewnością krok w dobrym kierunku dla irańskich kobiet.