Czy wiesz, że pierwsze rodzinne domy dziecka powstały w Polsce w 1999 roku? Dwie dekady później w 702 placówkach dorasta ponad 4500 wychowanków. Jak mówi Joanna Luberdzka-Gruca, Prezes Zarządu Fundacji Polki Mogą Wszystko, są to miejsca wyjątkowe.

W placówkach tego typu dzieci mają szansę, by czuć się jak w domu. Mogą budować więzi nie tylko z opiekunami, ale również z rodzeństwem biologicznym, dlatego rodzinne domy dziecka są w szczególny sposób dedykowane licznym rodzeństwom.

Inicjatywa marki Somat ma uczynić rodzinne domy dziecka przestrzenią jeszcze bardziej przyjazną i dająca dobry start w przyszłość. Dla dzieci i rodziców zastępczych program „Kto pozmywa?” to szansa na przyswajanie nowych umiejętności i ciekawe spędzenie czasu, a także przekonanie się, że wykonywanie codziennych obowiązków może być przyjemnością i świetną zabawą!

Cenne wsparcie bezpośrednie

Szacuje się, że w rodzinnych domach dziecka dziennie zmywa się ok. 200, a rocznie 73 tys. naczyń. Dlatego marka Somat postanowiła zadbać o niezbędne do tego produkty. Każdy rodzinny dom dziecka, który zadeklarował taką potrzebę, otrzymał roczny zapas kapsułek i tabletek do zmywarki oraz produktów do pielęgnacji urządzenia, dzięki którym zastawa stołowa, garnki i patelnie będą zawsze lśnić czystością. Pozostaje pytanie, kto będzie odpowiedzialny na zapełnianie i opróżnianie zmywarki? Rodzice z pewnością będą mogli liczyć na pomocne dłonie młodszych domowników, którzy wcześniej rozegrają pasjonującą partię gry „Kto pozmywa?”, którą również zostały obdarowane placówki. Tym samym dzieciaki w przyjemny sposób zdobędą nowe umiejętności, które z pewnością przydadzą się w dorosłym życiu. W akcję włączyła się również marka Samsung, producent wysokiej jakości zmywarek. Samsung przekazał 20 urządzeń, które zostały dostarczone do najbardziej potrzebujących domów dziecka.

Spotkania z wyjątkowymi gośćmi 

W ramach akcji pomocowo-edukacyjnej „Kto pozmywa?” zorganizowano interesujące wydarzenia. Pierwszym z nich było spotkanie z Katarzyną Bosacką, od lat realizującą programy telewizyjne, w których promuje zbilansowaną dietę.  Prowadząca kanał EkoBosacka w serwisie Youtube autorka 11 książek, a także wielu publikacji w prasie podczas webinaru przedstawiła podstawowe zasady, jakimi powinniśmy kierować się w czasie zakupów. Rodzice zastępczy dowiedzieli się, jak rozszyfrować skład produktów i jakich dodatków do żywności lepiej unikać. Nie zabrakło wzmianki o szkodliwości cukru w codziennej diecie. Prowadząca zaproponowała zdrowsze alternatywy dla popularnych słodyczy. Padło też pytanie: co jeszcze warto sprawdzać podczas zakupów w sklepie? Oczywiście datę ważności – zaznaczyła Katarzyna Bosacka.  – I sposób przechowywania produktów w sklepie: w odpowiedniej temperaturze i w odpowiednim miejscu, np. za szybą czy w opakowaniu.

fot. Anna Powierża

W drugiej części spotkania skupiono się na procesie przygotowywania posiłku. Ekspertka mówiła o sezonowości w kuchni, sposobach na przemycanie na talerzu większej ilości warzyw i pożywnych zupach.

Zobacz także:

Inspirującym wydarzeniem były również warsztaty kulinarne poprowadzone przez Darię Ładochę – prezenterkę telewizyjną, dziennikarkę kulinarną, trenerkę kuchni tajskiej i autorkę wielu książek kulinarnych. Podczas warsztatów uczestniczące w nich rodziny mogły dowiedzieć się, jak zaplanować żywienie domowników tak, by każdego dnia na stole pojawił się ciepły posiłek. Daria Ładocha poruszyła także temat zero waste i zdradziła, jak planować zakupy i posiłki, by nie marnować żywności. Pojawiło się także mnóstwo praktycznych wskazówek, jak gotować proste dania w 15 minut i jak maksymalnie uprościć gotowanie z pomocą magii 5 składników. Daria Ładocha zdradziła też swoje patenty na niejadków, którzy mieszkają w niejednym domu.

fot. Anna Powierża

Poruszony został również temat prowadzenia domu – najważniejsza jest logistyka i podział obowiązków. Domowy stół? Nic tak nie buduje więzi, jak wspólne posiłki. Dlatego Daria Ładocha zaprezentowała uczestnikom przepis na pyszne risotto na mleku kokosowym, makaron penne z tuńczykiem w pomidorach oraz śliwki pod kruszonką z płatków owsianych. Brzmi smacznie? Prowadząca podkreśliła, że każde danie smakuje jeszcze lepiej, gdy przygotowujemy go i zjemy w dużym gronie.

Konkurs na ozdobę świąteczną  

Chociaż idea spędzania czasu w wypełnionej zapachami kuchni i przy zastawionym stole jest marce Somat szczególnie bliska, to życie rodzinne nie kręci się jedynie wokół jedzenia. W świątecznym okresie równie ważne co pieczenie pierników są... dekoracje. Wykonywanie prac plastycznych to świetny sposób na pobudzenie kreatywności. Właśnie dlatego w grudniu zorganizowano konkurs na najpiękniejszą ozdobę świąteczną. Uczestnicy zaskoczyli jury pomysłowością, a obrady ciągnęły się do późnych godzin wieczornych. W efekcie nagrodzono autorów trzech najpiękniejszych prac. Obejrzyj galerię nadesłanych ozdób świątecznych, a być może znajdziesz inspirację do przyszłorocznych zabaw z bibułą, brokatem i kolorowym papierem.

A Wy, jak często decydujecie się na rodzinne gotowanie? Mamy nadzieję, że akcja pomocowo-edukacyjna "Kto pozmywa?" zrealizowana przez markę Somat oraz Fundację Polki Mogą Wszystko sprawi, że także w Waszych domach wspólne przygotowywanie jedzenia i celebracja posiłków staną się codziennością. My na pewno skorzystamy z rad ekspertek!

Materiał powstał we współpracy z marką Somat.