Miseczka

Dobrze dopasowany rozmiar biustonosza, to podstawa sukcesu. Najlepiej wybrać się na zakupy dopiero po porodzie i zdecydować na stanik w momencie, kiedy piersi są pełne (tzn. przed posiłkiem dziecka). Dzięki temu w żadnym momencie biustonosz nie będzie za ciasny. To ważne, bo ściśnięty biust nie wygląda atrakcyjnie, a w ekstermalnych przypadkach bardzo ciasna miseczka może doprowadzić również do zastoju pokarmu. Decydując się na biustonosz, warto także sprawdzić, czy nie ma szwów, które "przeszkadzałyby" wrażliwym piersiom. Najlepiej na jakiś czas zrezygnować z biustonosza z fiszbinami - twarde elementy mogłyby spowodować zablokowanie kanalików mlecznych, a w konsekwencji nawet miejscowy zastój pokarmu.

Materiał

Najlepiej sprawdzają się biustonosze z naturalnych włókien. To gwarantuje, że materiał będzie "oddychał", szybko schnął i nie powodował bolesnych podrażnień. Zwróć też uwagę, czy jest elastyczny - nie może uciskać piersi. Bardzo dobre są biustonosze z bawełny. Wiele mam chwali też staniki wykonane z tzw. mikrofibry - specjalnego miękkiego materiału, który łatwo schnie (nie sztywnieje po zaschnięciu mleka). Kiedy z piersi wypłynie nieco pokarmu, materiał odprowadza wilgoć na zewnątrz.

Ramiączka

W okresie karmienia naturalnego, kiedy piersi są pełne i cięższe niż zazwyczaj, najlepsze są biustonosze z szerokimi ramiączkami - ok. 2 cm. Zbyt wąskie mogłyby wżynać się w ciało, co sprawiałoby ból i powodowało otarcia. Postaraj się dobrze dopasować ramiączka, tak aby stanik mocno trzymał piersi (unosił je). Będzie to przeciwdziałało nadmiernemu rozciąganiu delikatnej skóry, a w efekcie - obwisłym piersiom.

Zapięcie

Możesz zdecydować się na biustonosz zapinany z tyłu, ale warto wtedy wybrać model z odpinaną klapką na miseczce (bez problemu odsłonisz brodawkę). Taki stanik ułatwia dyskretne przystawianie malca poza domem. Albo kup stanik z zapięciem z przodu - wtedy maleństwo będzie mogło przytulać całą pierś (jeśli stanik ma klapkę, dziecko ma kontakt jedynie z brodawką). Zwróć też uwagę na to, by zapięcie było proste. To ważne ze względu na twoją wygodę i bezpieczeństwo dziecka (będziesz przecież jednocześnie trzymać je w ramionach i obsługiwać stanik).

Mama pyta
Czy powinnam spać w biustonoszu?

Jeśli w nocy z twoich piersi wypływa mleko i chcesz używać wkładek laktacyjnych, warto zakładać biustonosz. Stanik z powodzeniem można zastąpić także miękkim, elastycznym, przylegającym do ciała bawełnianym topem. Jeżeli jednak twój biust jest bardzo obfi ty, lepiej bedzie spać w miękkim biustonoszu.

2 ważne wymiary

Rozmiar większości modeli biustonoszy dobiera się na podstawie dwóch wymiarów:

  • miseczki (to wielkość twojego biustu w najbardziej wypukłym miejscu). Ten rozmiar zwykle oznacza się literami: A, B, C, D, E, F...
  • obwodu pod biustem (w centymetrach) UWAGA! Sportowe staniki (idealne na noc!) często oznaczane są standardowymi rozmiarami (S, M, L, XL).

Nie wyrzucaj staników sprzed ciąży, które są teraz dla ciebie za ciasne. Może się okazać, że po zakończeniu laktacji znowu będą pasowały jak ulał.

Zobacz także:

Jakie wybrać?

Idealny biustonosz dla karmiącej mamy powinien być w dobrym rozmiarze, wygodny i... ładny! Warto pomyśleć też o chłonnych wkładkach laktacyjnych. Oto nasze propozycje.

ANITA z miękkiej koronki podszytej mikroflauszem, cena: około 190 zł
NATURANA wzmocniony dodatkową warstwą bawełny, cena: około 40 zł
ALLES
na elastycznej, delikatnej włoskiej fiszbinie, cena: około 64 zł
TRIUMPH z miękkimi miseczkami zdobionymi kokardką , cena: około 74 zł
NATURANA na szerokich ramiaczkach, dla mam z dużym biustem, cena: około 83 zł
NATURANA z miękkiej bawełny, bezszwowy, cena: około 47 zł
AVENT cena: około 29 zł/50 szt.
JOHNSON'S BABY cena: około 15 zł/30 szt.
BELLA MAMMA cena: około 13 zł/30 szt.