Dlaczego toksyczni ludzie są wokół nas?

Każdy w swoim życiu spotyka osoby, które niekoniecznie dobrze na nas oddziałują. Mogą to być osoby, które sprawiają nam przykrość albo takie, które nie oddają nam pożyczonych pieniędzy lub innych rzeczy. Często są to koledzy z pracy, którzy starają się podważać nasze kompetencje. Każdy z nas ma w swoim otoczeniu jakieś toksyczne osoby. Co powinniśmy z tym zrobić i czy w ogóle można pozbyć się toksycznych ludzi z naszego otoczenia? Naukowcy postanowili bliżej przyjrzeć się temu problemowi i wyciągnęli ciekawe wnioski.

Dlaczego nie potrafimy pozbyć się toksycznych ludzi?

Najnowsze badania pokazują, że istnieją dwa powody, dla których utrzymujemy kontakt z toksycznymi ludźmi. Według zespołu naukowców z Uniwersytetu Bar-IIan, Tel Avivu i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley są dwa powody, dla których otaczamy się toksycznymi ludźmi. Pierwszy, bo ich potrzebujemy, drugi: po prostu nie możemy ich uniknąć. Zazwyczaj oznacza to, że ci ludzie są członkami rodziny lub naszymi współpracownikami.

Dr Shira Offer i profesor Claude Fischer przeprowadzili badania na ponad 1100 dorosłych, których poproszono o określenie swoich relacji społecznych. Grupa miała za zadanie wymienić osoby, z którymi mieli napięte relacje i opisywać je. Okazało się, że aż 15 procent osób wymienionych przez uczestników to głównie starsi rodzice i bliscy krewni (głównie płci żeńskiej).

Są to ludzie, z którymi nasze życie jest skomplikowane. Wielu z nich jest bliskimi członkami rodziny, których potrzebujemy, a nawet kochamy. Normy społeczne nie pozwalają nam po prostu od nich odejść, chociaż czasami chcielibyśmy to zrobić. - podkreśla Dr Shira Offer

Chociaż czasami trudno pozbyć się toksycznych ludzi z naszego otoczenia, to możemy wyrobić w sobie zachowania, dzięki którym łatwiej będzie nam z nimi żyć. Pomoże nam w tym zdrowy egoizm i asertywność.