1. Dieta

Szara, ziemista cera, może być efektem nieprawidłowej diety, lub sygnalizować chorobę. Warto więc zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego, który zapewne zleci badania krwi i wykluczy np. anemię. Szara cera może wynikać z niedoborów witaminy B6, oraz kwasu foliowego. a także miedzi i żelaza. Nie zapominamy oczywiście o piciu wody - która jest środowiskiem dla wszystkich procesów metabolicznych, również w skórze, między innymi procesu pozbywania się toksyn z organizmu.

2. Stres

Stres powoduje różne nieprzyjemne dolegliwości związane ze skórą, układem trawiennym, ale nie tylko. Jaka jest zależność między odczuwaniem stresu, a kolorytem skóry? Pod wpływem stresu organizm wydziela hormony, między innymi kortyzol i adrenalinę, które "skupiają" dopływ krwi do narządów, które pierwotnie miały pomóc człowiekowi w ucieczce lub walce z drapieżnikiem (np. serce, płuca). Stąd bladość skóry podczas lęku, lub stresu. Przewlekły stres oprócz tego może powodować zwiększanie wydzielania sebum, a co za tym idzie prowadzić do powstawania wyprysków. Wprowadź do swojej pielęgnacji masaż twarzy - który pobudzi cyrkulację krwi w tym obszarze i oczywiście staraj się więcej odpoczywać i oddawać relaksacyjnym rytuałom.

3. Nawilżenie

Odwodniona i sucha skóra staje się cienka, mało mięsista, w efekcie pogarsza się jej koloryt. Przyjrzyj się swoim nawykom pielęgnacyjnym - czy na pewno stosujesz codziennie krem nawilżający, czy ma on składniki, które faktycznie nawilżają skórę, czy tylko tworzą na niej okluzyjną warstwę? Wybieraj krem z kwasem hialuronowym - to doskonały humektant, którego z wiekiem brakuje w skórze. Nakładaj krem na wilgotną skórę, tak aby zatrzymać w niej jak najwięcej wody. Warto również zainwestować w nawilżacz powietrza - zwłaszcza zimą, kiedy ogrzewanie w pomieszczeniach sprawia, że powietrze jest suche.

4. Martwy naskórek

Nasza skóra wymienia się na okrągło, więc codziennie jej wierzchnia warstwa pokryta jest martwymi komórkami naskórka. Logiczne jest więc, że jeśli nie złuszczasz jej regularnie, nagromadzony naskórek w połączeniu z sebum może dawać efekt skóry o brzydkim zabarwieniu. Powinnaś wykonywać peeling 1-2 razy w tygodniu, bez względu na to, jaki jest rodzaj twojej cery. Aby uniknąć podrażnienia i nadmiernego złuszczenia, dobierz produkt odpowiednia do swojej cery - skóra sucha i wrażliwa bardziej polubi się z peelingami enzymatycznymi, a skóra tłusta z mechanicznymi - jednak nie jest to reguła!

5. Zanieczyszczenie środowiska

Żyjemy w czasach, gdzie zanieczyszczenie środowiska spowodowane przemysłem jest na bardzo niepokojącym poziomie. Nie pozostaje to bez znaczenia dla kondycji naszej skóry - organu, który jest na pierwszej linii frontu z środowiskiem zewnętrznym. Zanieczyszczenie powietrza sprzyja działaniu wolnych rodników i przyspiesza procesy starzenia się skóry. Ważne, aby chronić twarz, przede wszystkim używając kosmetyków z filtrem SPF, a także bogatych w antyoksydanty - a jednym z najsilniejszych jest witamina C. 

Jak błyskawicznie poprawić koloryt cery? 

Jeśli określiłaś przyczynę szarości swojej cery, zaprowadzenie jej do porządku to nie proces,  który trwa dzień, a znacznie dłużej! Co możesz zrobić, aby natychmiastowo poprawić wygląd cery? Oczywiście, odpowiedni makijaż! Wybieraj rozświetlające kremy BB, a zamiast bronzera, muśnij policzki brzoskwiniowym różem - ociepli cerę i zapewni młodzieńczy wygląd. Kości policzkowe pokryj rozświetlaczem - np. w płynie, o delikatnym, złotym odcieniu - błyszcząca skóra to oznaka zdrowia. Tip: Niewielka ilość rozświetlacza pod oczy ożywi spojrzenie i zamaskuje zasinienia.