Dlaczego kobiety na Instagramie zasłaniają oczy czerwoną opaską? Nie widzisz, więc problem nie istnieje? Wręcz odwrotnie!

Scrollujesz Instagram i coraz częściej trafiasz na tajemnicze zdjęcie, na którym kobiety zasłaniają oczy czerwoną opaską? Jesteśmy przyzwyczajeni do faktu, że duża częstotliwość zdjęć z podobnym motywem, zwiastuje instagramowy challenge lub akcję społeczną. Nie inaczej jest i tym razem. Chodzi o niezwykle istotny problem, który dotyka dziewczęta i kobiety na całym świecie, a którego świat, zdaje się nie dostrzegać.

26 maja organizacje zrzeszone w ramach Okresowej Koalicji rozpoczęły akcję społeczną „Otwórz oczy”, której celem jest zwrócenie uwagi na nieobecność tematu miesiączki i problemu ubóstwa menstruacyjnego w dyskusji społecznej.

Choć może nam się wydawać, że problem ubóstwa menstruacyjnego to problem Trzeciego Świata, to musimy was zdziwić - co piąta Polka ma problem z zakupem środków higienicznych. Według raportu Kulczyk Foundation z 2020 roku, aż 42% kobiet twierdzi, że w ich domach w ogóle nie rozmawia się o miesiączce, a sam temat jest krępujący dla 23%.

"Dostęp do środków higieny menstruacyjnej to podstawowe prawo człowieka. Bez niego kobiety i dziewczynki nie mogą żyć z godnością. To oburzające, że dziewczęta na całym świecie nie mają szans na lepszą edukację, a kobiety na pójście do pracy, bo są zbyt biedne, aby mieć okres. Zbyt długo zaniedbywano działania na rzecz rozwiązania tego problemu", wyjaśnia Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation.

Akcja społeczna „Otwórz oczy” zwraca uwagę na ubóstwo menstruacyjne. Jak dołączyć do akcji?

Akcja "Otwórz oczy" rozpoczęła się 26 maja, w Dzień Matki, bo jak tłumaczą jej pomysłodawczynie „bez menstruacji nie byłoby życia”. Zakończy się 28 maja, w międzynarodowy Dzień Higieny Menstruacyjnej". Jak można dołączyć do akcji?

Symbolem akcji jest czerwona opaska na oczach. Wstaw swoje zdjęcie w mediach społecznościowych z przewiązaną czerwoną opaską i dodaj hashtag #podpaskizaopaski. Za każde zdjęcie, Okresowa Koalicja przekaże jedną paczkę podpasek osobie w potrzebie.