Choć branża technologiczna wciąż jest zdominowana przez mężczyzn, statystyki z roku na rok stają się coraz bardziej wyrównane. Według raportu „Kobiety w technologiach 2020”, panie coraz częściej wybierają karierę w branży high tech i coraz śmielej sięgają po kierownicze stanowiska. Jak podkreślają eksperci, zmiany zaczynają się „od dołu” i są widoczne już na etapie edukacji. Na politechnikach na kierunkach inżynierskich studiuje o 10% więcej kobiet niż 10 lat temu, a prawie ¾ młodych dziewcząt deklaruje zainteresowanie dziedzinami z zakresu STEM (nauki techniczne i ścisłe). 

Czy branża technologiczna jest przyjazna kobietom?

Kobiety odgrywają coraz ważniejszą rolę w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań i inspirują kolejne pokolenia do podążania tą ścieżką. Młodsze pokolenia profesjonalistek branży technologicznej deklarują, że nie czują w pracy ograniczeń, związanych z utrudnianiem awansu czy podważaniem ich kompetencji. Otwarte środowisko pracy ma jednocześnie ogromny wpływ na codzienną motywację i chęć dalszego rozwoju zawodowego. Dla wielu kobiet to jeden z najważniejszych czynników decydujących o wyborze pracodawcy.

- W Amazon mamy możliwość pracy nad naprawdę ciekawymi projektami. To, co tworzymy, jest używane na całym świecie. Możliwość usłyszenia, jak Alexa mówi głosem, który pomagaliśmy zbudować, daje ogromną satysfakcję. Dla mnie praca tutaj jest ciągłą przygodą mówi Marta Czarnowska, która obejmuje stanowisko Software Development Engineer w Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku.

Marta pracuje w zespole, który tworzy narzędzia do budowania głosów text-to-speech. Gdzie się je wykorzystuje? W usługach głosowych takich jak Alexa, która, swoje początki miała w Polsce.

Jak odnieść sukces w branży technologicznej?

Jak wynika z raportu „Kobiety w technologiach 2020”, większość kobiet w branży high tech ma dość jasno sprecyzowaną ścieżkę kariery i zaczyna pracę w zawodzie już na studiach. Ale swoje miejsce w dziedzinach STEM znajduje także mnóstwo kobiet, które wcześniej nie były związane z technologią. 

Jolanta Bluszcz, która pracuje jako Planista Utrzymania Ruchu (RME PLANNER) w gliwickim Centrum Logistyki E-Commerce Amazon, przez lata pracowała w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Jak sama przyznaje, od zawsze kochała motoryzację i ciągnęło ją do zajęć technicznych. Pewnego dnia pasja wzięła górę i dziś pracuje z robotami oraz odpowiada za przeglądy technologii.

- Pracę w Amazon polecił mi znajomy, który wiedział o moich nietypowych, jak na kobietę, zainteresowaniach. Myślałam, że porywam się z motyką na słońce. Jednak udało mi się!” - mówi ekspertka o swoich początkach w firmie i dodaje – Wiem z własnego doświadczenia, że jeśli wierzymy, że dana droga zawodowa jest dla nas, to trzeba ambitnie i odważnie aplikować na te stanowiska, aż się uda! Amazon nie dyskwalifikuje w procesie rekrutacji osób, które nie mają kierunkowego wykształcenia, albo nie nabyły jeszcze doświadczenia, tak jak ja.

Podobną historię ma Ewa Kolczyk, która w Amazon rozwija oparty na rozwiązaniach chmurowych serwis głosowy Alexa, dostępny m.in. na inteligentnych głośnikach Echo oraz innych urządzeniach (wiedziałyście, że potrafi mówić głosem Samuela L. Jacksona?). Ekspertka przyznaje, że zawsze lubiła matematykę i majsterkowanie, ale nie od razu poszła za głosem serca.

- Myślałam o politechnice, ale początkowo zabrakło mi przykładu, inspiracji. Już po drugim roku studiów niezwiązanych z inżynierią wiedziałam, że chcę coś zmienić i potrzebuję więcej przedmiotów ścisłych, które sprawiają mi radość. Tak znalazłam się na wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej – tam czułam, że rozwijam się we właściwym kierunku – mówi Ewa.

Dlaczego obecność kobiet w technologii jest taka ważna?

Zdaniem Ewy Kolczyk, która obejmuje stanowisko Software Development Manager, technologia potrzebuje kobiecej perspektywy i zespołów, które są zróżnicowane.

- Inżynieria to świetna ścieżka kariery dla kobiet z wielu powodów. Jest interesująca, stymuluje intelektualnie, daje takie poczucie mocy, którego kobietom często potrzeba. Świat coraz bardziej opiera się na technologii, więc jest to dziedzina przyszłości. Ważne, aby w inżynierii zespoły były różnorodne. Musimy brać udział w powstawaniu programów czy urządzeń codziennego użytku, aby były one funkcjonalne i intuicyjne dla kobiet – mówi ekspertka.

Emilia Brzozowska, która pracuje jako Solutions Architect w Amazon Web Services w Wielkiej Brytanii również podkreśla, jak ważne jest tworzenie innowacji z perspektywy jej użytkowników - a więc i kobiet. 

– Praca w inżynierii jest dla wszystkich, których pasją są nowe technologie, są otwarci na wyzwania i pogłębianie wiedzy. Potrzebujemy inżynierek reprezentujących wszystkie przyszłe użytkowniczki produktów, które wychodzą na rynek. Jeśli więc kochasz technologie i chcesz mieć wpływ na kierunek ich rozwoju w kraju i na świecie, nie ma lepszej ścieżki kariery niż inżynieria.

Co możemy zrobić, żeby kobiet w technologii było więcej?

Jednym z ważniejszych czynników jest wsparcie i inspiracja dla dziewcząt, które wykazują zdolności do przedmiotów ścisłych. Większość studentek kierunków technicznych decyduje się na taką ścieżkę kariery pod wpływem kogoś bliskiego, najczęściej z rodziny, kto staje się pewnego rodzaju "przykładem". Ogromne znaczenie ma wczesnoszkolna edukacja i możliwość rozwijania różnorodnych zainteresowań, również tych związanych z technologią. Ekspertki Amazon bardzo chętnie angażują się w inicjatywy edukacyjne organizowane w szkołach.

- Jestem kobietą inżynierem. Tym co zdefiniowało moje życie, jest dążenie do zrozumienia świata. To co mnie pasjonuje w tej pracy, to tworzenie nowych rozwiązań, na które nikt jeszcze nie wpadł. Swoją pasję do inżynierii wykorzystuję także w czasie wolnym, popularyzując techniczne zawody wśród najmłodszych. - podkreśla Emilia Smolko, CEE Solutions Architect w Amazon Web Services Poland.

- Inżynieria jest innowacyjnością, która pozwala ujarzmić i dostosować nowe pomysły do codzienności – mówi Marta, Operations Manager w Centrum Logistyki E-Commerce Amazon – To, co tworzymy, jest używane na całym świecie, co daje dużą satysfakcję.  Amazon to miejsce, gdzie można rozwijać skrzydła w niemalże nieskończonej liczbie ról i obszarów, cały czas zdobywając nową wiedzę oraz umiejętności. Ważne jest, aby nieustannie próbować nowych rzeczy i być otwartym na różnorodne doświadczenia.

Zajrzyj na amazon.jobs i znajdź własną ścieżkę kariery.

--

Materiał powstał we współpracy z Amazon.