Technologia OLED - co to właściwie jest?

Te z was, które spędzają dużo czasu online, z pewnością zauważyły, że modna wśród influencerek jest praca na laptopach ASUS OLED. Co oznacza ten skrót? Organic Light Emitting Diode, inaczej organiczna dioda elektroluminescencyjna. Wyświetlacz typu OLED składa się z kilkudziesięciu cienkich warstw materiałów organicznych, które świecą pod wpływem prądu elektrycznego, które same wytwarzają. To wyświetlacze emisyjne, podobnie jak tzw. "plazmy". Między innymi to różni je od ekranów LCD, które przepuszczają światło z zewnętrznego źródła, jakim jest podświetlenie (nazywamy je wówczas wyświetlaczami transmisyjnymi).

Dlaczego ekrany OLED?

Dlaczego influencerki, blogerki i youtuberki korzystają z ASUS OLED? To proste: praca, która wymaga bycia online przez większość dnia, musi być wykonywana na najlepszej jakości sprzęcie, który jest nie tylko niezawodny, ale i ogranicza nieprzyjemności, spowodowane wpatrywaniem się w ekran (kto pracuje zdalnie, ten wie...). Jakie zalety mają ekrany OLED? 

Najlepsze kolory w swojej klasie

Kolory odwzorowywane na ekranie są bardziej żywe i charakteryzują się większym bogactwem odcieni, niż w przypadku ekranów LCD. To zasługa 100% pokrycia przestrzeni barw klasy kinowej DCI-P3. Oznacza to, że OLED to idealny wybór dla grafików i osób zajmujących się fotografią, ale nie tylko. Wyświetlacze OLED posiadają walidację PANTONE® – otrzymujesz dokładnie to, co widzisz!

Prawdziwa czerń

Laptopy ASUS OLED perfekcyjnie odwzorowują czernie. Piksel w matrycy OLED składa się z trzech subpikseli, przy czym każdy emituje samodzielnie wytwarzane światło. Podczas wyświetlania czerni, na ekranie OLED piksel jest po prostu wyłączany, aby zapewnić najciemniejszą możliwą czerń. Obiecujemy, że poczujesz różnicę, zwłaszcza przy oglądaniu filmów i seriali!

Idealne kolory przy każdym poziomie jasności

Laptopy ASUS OLED są zdolne do utrzymania dobrego odwzorowania kolorów przy każdym poziomie jasności, dlatego możesz swobodnie dostosować jasność ekranu do swojego środowiska pracy, a przy tym zawsze cieszyć się wyjątkowo żywymi kolorami. Dla przykładu w salonie (z reguły z oświetleniem o mocy około 100 luksów) ekran OLED potrzebuje tylko 177 nitów jasności, aby wyświetlić taki sam wyraźny obraz, co laptop z matrycą LCD przy jasności 400 nitów. Dzięki temu, że wyświetlacze OLED nie potrzebują dużej jasności, emitują one mniej szkodliwego światła niebieskiego.

Redukcja niebieskiego światła 

Tu przechodzimy do kolejnej, ważnej cechy ekranów OLED, mianowicie redukcję niebieskiego światła aż o 70%! Niebieskie światło działa destrukcyjnie nie tylko na wzrok - powoduje kłopoty z zasypianiem, a także... zmarszczki. Podobnie, jak promienie słoneczne, światło HEV wnika w głębokie warstwy skóry i uszkadza ich strukturę. Co warto zaznaczyć, w przeciwieństwie do tradycyjnych filtrów światła niebieskiego, przesunięcie widma emisji w ASUS OLED pozwoliło uniknąć kompromisów w zakresie precyzji wyświetlania kolorów.

Najkrótszy czas reakcji spośród wszystkich laptopów

Czas reakcji, czyli w przypadku ekranów, czas potrzebny do zmiany jednego koloru na inny, to w ASUS OLED jedynie 0,2 milisekundy, podczas gdy na LCD może zająć 10 ms lub dłużej. Jest to czas najszybszy pośród wszystkich, dostępnych laptopów i 50-krotnie szybszy niż w przeciętnym laptopie z ekranem LCD. Gwarantuje to bardziej płynne wyświetlanie scen z szybką akcją, a także inne korzyści, takie jak przewijanie tekstu bez rozmywania obrazu.

Zobacz także:

ASUS OLED to cała gama urządzeń, które dopasują się do Twoich potrzeb. Wśród nich znajdziesz na przykład smukły, biznesowy laptop ZenBook Flip 13, wyposażony w zawias ErgoLift 360°, pozwalający na obracanie ekranu, mobilny i niezawodny ZenBook 13, a także wszechstronny i elegancki laptop ZenBook Flip S13. Zobacz w naszej galerii, co o laptopach ASUS OLED piszą instagramerki!