Paleo opiera się na jedzeniu, jakie jedli jaskiniowcy. Ma to być dieta zgodna z naturą, a przy tym zdrowa i skuteczna. Jest to diametralna zmiana swoich nawyków żywieniowych i wyeliminowaniu z diety produktów przetworzonych – symbolu dzisiejszych czasów.

Skuteczność tej diety ma być oparta na fakcie, że ludzie pierwotni nie cierpieli na nadwagę, mimo ograniczonej wiedzy na temat odżywiania. Jedli oni to, co mieli dostępne i nie zastanawiali się nad tym zbyt długo. Dieta ta ma być prosta w zastosowaniu, a jej plusem jest to, że nie musimy w niej liczyć kalorii.

Dieta Paleo opiera się głównie na produktach wysokobiałkowych jak mięso drobiowe, wołowe i cielęce, wątróbka, owoce morza, ryby. Z warzyw wybieramy głównie warzywa bulwiaste, zielone liściaste, a także orzechy i owoce (różnego rodzaju jagody), nasiona, a nawet miód
Dietę tę wprowadzamy stopniowo, na początku dopuszczając nawet 3 posiłki w tygodniu pochodzące z produktów przetworzonych, z czasem ich ilość zmniejszamy, aż do całkowitego wyeliminowania.  
Na diecie Paleo unikamy oczywiście cukru, produktów przetworzonych i gotowych (produkty w proszku, fast foody), produktów mącznych, mleka i jego pochodnych. Niewskazane są także warzywa z dużą ilością skrobi i strączkowe.

Według badań przeprowadzonych w Szwecji zaledwie trzy tygodnie na diecie Paleo znacznie obniżają ryzyko zawału serca, spada także poziom trójglicerydów oraz oczywiście waga. Dieta ta jest bardzo skuteczna w walce z otyłością i otłuszczeniem organów wewnętrznych.
Uzupełnieniem diety powinna być też aktywność fizyczna, coś co znacznie odróżnia nas od ludzi pierwotnych.