Dieta na wypadanie włosów: co jeść?

Do mojego gabinetu trafiają osoby z różnymi objawami, pytaniami i chęcią poprawy rozmaitych obszarów swojego ciała. Poza oczywistymi sytuacjami jak problemy z układem pokarmowym, choroby autoimmunologiczne, pojawiają się nietypowe oczekiwania jak na przykład zniwelowanie worków pod oczami dietą. Niekiedy staję przed wyzwaniami dietetycznymi, ponieważ są takie struktury naszego ciała, na które dietą ciężko jest wpłynąć (i to szybko). Składa się na to aktywność metaboliczna, a także ilość czynników, jakie wpływają na przykład na kondycję włosów.

Z włosami jest ten problem, że jako takie są nieaktywne metabolicznie i cokolwiek zjemy, będzie wpływało pozytywnie na nowo rosnący włos, a nie fragment włosa na jego dwudziestym piątym centymetrze długości. Raz uszkodzona keratyna we włosie nie ma jak ulec naprawieniu. Możemy jedynie dbać, aby nowo powstające włókna włosowe były odpowiednio mocne – dzięki odpowiedniej diecie, zrównoważonej pracy układu hormonalnego i wyciszonej psychice.

Włos ma budowę białkową (jest zbudowany przede wszystkim z białka-keratyny), a chroni go m.in. tłuszcz, który jest wydzielany przez gruczoł łojowy. Z kolei dla zdrowia skóry głowy (i skóry w ogóle) ważne są także krzem, cynk, mangan, miedź, witamina E, A, D, i witaminy z grupy B. I to właśnie dbanie o te trzy elementy (skóra głowy, cebulki włosowe i składniki do budowy włosa) zapewnią nam piękne i lśniące włosy. O ile nie występuję inne zaburzenia (np. hormonalne).

W diecie dobrej dla włosów ważne są następujące związki:

  • siarka – metionina i cysteina to aminokwasy siarkowe, które są ważnym elementem budulcowym włosa. Tworzą mostki disiarczkowe, które odpowiadają za jego wytrzymałość. Zatem czosnek i cebula będą dobrze wspierały silną budowę włosa,
  • biotyna (witamina B7) zapobiega łysieniu i siwieniu, znajdziesz ją w ryżu i jajach,
  • witaminy z grupy B, które zapobiegają łupieżowi i wspierają cebulki włosowe w ich pracy. Aby ich dostarczyć jedz orzechy włoskie, pestki dyni, słonecznika, migdały – to dobre źródła tych witamin, a także cynku i miedzi (które są odpowiedzialne m.in. za dobrą pigmentację włosa),
  • duża ilość krzemu, która występuje np. w łodygach selera (naciowego lub zwykłego – łodygi muszą trzeszczeć podczas łamania, a nie się delikatnie uginać), kalarepa, rzodkiewka, a także długo gotowane herbatki ze skrzypu polnego,
  • witamina A, która wspiera tworzenie keratyny to jaja, dynia.

Po zimie nasze organizmy są zubożałe w witaminy i mogą się pojawiać objawy niedoboru mikroelementów (np. białe paski na paznokciach świadczą o niedoborze cynku, który też jest ważny w budowie włosów), dlatego w okresie wiosenno-letnim trzeba jeść jak najwięcej świeżych warzyw i owoców, aby uzupełnić zapasy w organizmie.

Co jest powodem wypadania włosów?

Co jednak jest, najistotniejsze za kondycję naszych włosów odpowiadają przede wszystkim hormony i kondycja psychiczna. W medycynie chińskiej nagła utrata włosów oraz ich wypadanie jest związane ze stresem lub traumą. Każde silne zdarzenie oddziałuje na ciało, a efekty tego zdarzenia mogą być widoczne po jakimś czasie – najczęściej od 3 do 6 miesięcy. Trudne zdarzenia (choroba, utrata pracy, rozwód, wypadek) będą powodowały poza spadkiem odporności także spadek kondycji włosów – co objawia się przede wszystkim wypadaniem. Zjawisko takie występuje także u zwierząt – jeśli Twojemu pupilowi mocno wypada sierść, poza niedoborami w diecie może także dokuczać silny stres. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio zarządzać swoim stresem i umieć niwelować jego skutki – także odpowiednio dobraną strategią żywieniową. Jeśli w ciągu pół roku zmieniłaś dietę na wegańską lub wegetariańską i zaczęły wypadać Ci włos, lub pogorszył, Ci się stan skóry to znaczy, że dieta Ci nie służy i popełniasz ważne błędy żywieniowe. Koniecznie udaj się do dietetyka, aby wprowadzić korektę żywienia.

Wypadanie włosów a Hashimoto i inne choroby

Odrębnego podejścia wymagają choroby, które przy okazji wpływają na włosy: na wypadanie włosów często skarżą się pacjenci z Hashimoto. Mogą na to też wpływać zaburzenia nastroju i depresja. W tym wypadku w strategii żywieniowej uwzględniam także współistniejącą chorobę. Wypadanie włosów może być także spowodowane chorobami skóry (także bakteryjnymi czy grzybiczymi) – wtedy należy przede wszystkim podjąć leczenie dermatologiczne wsparte odpowiednią strategią żywieniową. Niestety nic nie jest w stanie pomóc, gdy dochodzi do łysienia warunkowanego genetycznie, żadna dieta, suplementy nie jest w stanie zatrzymać tego zjawiska. Najważniejsze jest, aby spróbować ustalić jednoznaczną przyczynę wypadania włosów, bo od tego zależy podejście dieto terapeutyczne i lecznicze. Nieco inna dieta i leczenie będą dotyczyły osób po trudnych przeżyciach, porodzie, w przypadku Hashimoto, a jeszcze inne, gdy problem jest głównie dermatologiczny.

Zobacz także:

Czym są "włosy alergika"?

Co ciekawe sama osobiście słyszałam w gabinecie pediatry o włosach alergika. Jeśli włosy Twoje lub Twoich dzieci są cienkie, puszą się, a do tego masz bujne rzęsy – masz większe prawdopodobieństwo tendencji do alergii (co jest tzw. evidence based medicine, czyli medycyna oparta na dowodach i obserwacjach pacjentów, a nie tylko badaniach laboratoryjnych). Włosy jako element budowy ciała może wiele powiedzieć o predyspozycjach do chorób. A dobry fryzjer po Twoich włosach rozpozna nawet fazę cyklu i stany depresyjne.

Jeśli szukacie pomysłów na szybkie i zdrowe dania, koniecznie zajrzyjcie na Instagram oraz Facebook naszej ekspertki Jagody Dąbrowskiej. Znajdziecie tam mnóstwo inspiracji!