Kojarzycie film „Motyl Still Alice”, z doskonałą rolą Julianne Moore ? Gra tam doskonale wykształconą profesor lingwistyki, u której lekarze diagnozują wczesne, ale szybko czyniące postępy stadium Alzheimera. To niezwykle poruszająca produkcja, będąca zapisem wyniszczającej mózg genetycznej choroby. Istnieje jednak sposób, jak udowodnili ostatnio amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Chicago, aby zmniejszyć ryzyko Alzheimera o więcej niż połowę. Sposobem ma być dieta MIND.

Zbadano grupę ponad 900 osób, w wieku od 58 do 98 lat, które opowiedziały o swojej diecie i zostały poddane badaniom neurologicznym. Te osoby, które trzymały się diety, nazwanej przez naukowców MIND, miały dużo wyższy poziom funkcji poznawczych, a więc lepszą pamięć

Wytypowano więc 10 produktów żywieniowych, które należy od razu wprowadzić do swojego jadłospisu i 5, których należy się wystrzegać. Część z nich będzie też odpowiednia dla osób ze zwiększonym ryzykiem chorób serca. Cały jadłospis bazuje na dietach śródziemnomorskich, bo jak wiadomo, tam ludzie żyją dłużej w pełni sił (również umysłowych).

ZIELONE WARZYWA LIŚCIASTE I NOWALIJKIJarmuż, szpinak, brokuły i kilka innych liściastych warzyw z przydomowego ogródka ma bardzo dużą zawartość witamin A i C. Jeśli będziemy je jadać co najmniej dwa razy w tygodniu jesteśmy na dobrej drodze do polepszenia pracy naszego mózgu. W idealnej diecie MIND powinno się je jednak jadać sześć i więcej razy w ciągu tygodnia. Prosta sałatka ze szpinakiem albo wegetariańskie czipsy z jarmużu będą świetną i łatwo przyswajalną przekąską.

JAGODY


To w zasadzie jedyne owoce, które bardzo mocno poleca się w diecie MIND. Mają zbawienne właściwości dla funkcjonowania naszego mózgu. W tej grupie mogą też plasować się truskawki. Jagody należy włączyć do jadłospisu przynajmniej dwa razy w tygodniu.

DRÓB

Kurczak i indyk na obiad jest doskonałym pomysłem, jeśli chcemy zapobiec Alzheimerowi. Co najmniej dwa razy w tygodniu.

FASOLA CZERWONA I BIAŁA

Fasolka zawiera bardzo wysoki poziom protein i błonnika, a przy tym ma niewiele kalorii i tłuszczy. Według naukowców doskonale wpływa na wyostrzenie pracy mózgu i dodawanie mu energii. Trzy razy w tygodniu powinna znaleźć się na Waszym stole.

PIECZYWO PEŁNOZIARNISTE

Nie jest to dobra wiadomość dla osób, które nie trawią glutenu, ale przy MIND, powinno się jeść dużo pełnoziarnistego pieczywa, co najmniej trzy razy w tygodniu.


ORZECHYTo, że orzechy dobrze wpływają na pamięć mówiono nam już w dzieciństwie. Faktycznie, w związku z tym, że zawierają zdrowe tłuszcze, błonnik i antyoksydanty są zbawienne dla pracy serca, zmniejszają poziom cholesterolu, a w konsekwencji poprawiają funkcjonowanie naszej pamięci. Do jedzenia pięć razy w tygodniu.

RYBY

Wystarczy jeść ją raz w tygodniu, ponieważ nie ma aż tak dużego wpływu na jakość naszych funkcji kognitywnych.

WINO

Kieliszek czerwonego wina dziennie zmniejsza ryzyko chorób serca, pozytywnie wpływa na ukrwienie i pracę mózgu. Wszystko dzięki zawartym w nim przeciwutleniaczom. Dietetycy wyraźnie jednak wskazują na kieliszek, nie całą butelkę do obiad.


OLIWA Z OLIWEK


Dobrej jakości oliwa z oliwek jest doskonałą alternatywą dla roślinnego oleju. Poleca się ją dodawać do większości dań, codziennie.


CZEGO UNIKAĆ?

Masła i margaryny, czerwonego mięsa, wszelkiego rodzaju produktów smażonych w głębokim tłuszczu (żegnajcie frytki!), żółtego sera (nie ma w zasadzie żadnych wartości odżywczych, poza smakiem), ciastek i wysoko słodzonych deserów (mogą negatywnie oddziaływać na pracę mózgu).

Gotowe na dietę MIND?


GLUTEN - 5 SPRAWDZONYCH INFORMACJI!

CO JEŚĆ, ŻEBY MIEĆ PŁASKI BRZUCH