Jak pielęgnować skórę trądzikową?

Trądzik to choroba skóry, która odpowiada za nadprogramowe wydzielanie sebum i tworzenie się nieestetycznych (a nieraz też takich, które bolą!) krostek, zaskórników czy innych wykwitów. Choć nie każda posiadaczka cery tłustej walczy z wypryskami, sposób pielęgnacji obu typów skóry jest bardzo podobny. Chodzi o to, aby uspokoić pracę gruczołów łojowych, dokładnie oczyszczać skórę ale jednocześnie nie dopuścić do jej przesuszenia, co zaowocuje skutkiem odwrotnym od oczekiwanego. Ten najważniejszy balans w pielęgnacji skóry problematycznej, pozwoli nam osiągnąć stosowanie odpowiednich produktów, a konkretnie - dermokosmetyków. 

Dlaczego dermokosmetyki?

Zacznijmy od tego czym są dermokosmetyki. To produkty, które zawierają aktywnie biologicznie substancje, których działanie ma być podobne do tych znajdujących się w lekach. Potwierdzają to badania dermatologiczne, a same kosmetyki są najczęściej tworzone we współpracy właśnie z lekarzami dermatologii. Dermokosmetyki często odbiegają wizualnie od produktów stricte drogeryjnych: zazwyczaj mają surowy, „apteczny” design opakowań, bo ich zadaniem jest rozwiązać problem skórny, a nie... ładnie prezentować się na półce. Takie produkty znajdziemy w specjalistycznych sklepach lub dobrych drogeriach. Wszystkie przedstawione poniżej dermokosmetyki kupicie w Super-Pharm, który ma największy wybór dermokosmetyków najbardziej cenionych marek i całkiem przyzwoite ceny. 

Oczyszczanie skóry trądzikowej

Podstawą pielęgnacji każdej cery, a zwłaszcza tej trądzikowej i z tendencją do przetłuszczania się, jest porządne oczyszczanie, które powinno składać się z dwóch etapów - demakijaż i właściwe oczyszczanie skóry. Produkty do obu etapów powinny zawierać substancje, które zapobiegają rozwojowi bakterii, ale nie jest wskazane stosowanie kosmetyków z alkoholem, który nadmiernie wysusza skórę i paradoksalnie może wpłynąć na zwiększenie produkcji sebum! Nasza propozycja to łagodny płyn micelarny Bioderma Sebium H2O i żel do twarzy z tej samej serii. Oba zawierają seboregulujące glukonian cynku i siarczan miedzi i pozostawiają skórę świeżą i czystą, bez uczucia ściągnięcia. 

 

Tonizacja skóry 

Tonik ma za zadanie przywrócić naturalne pH skóry po jej umyciu wodą. Załamanie równowagi pH wpływa na znaczne osłabienie tzw. mikrobiomu, który stanowi naturalną tarczę chroniącą cerę przed drobnoustrojami. Toniki specjalistyczne mają w składzie również substancje aktywne, „wycelowane” w konkretny problem skórny, jak Hyséac od Uriage, który zawiera delikatnie złuszczające kwasy (glikolowy, jabłkowy, mlekowy), dogłębnie oczyszczające pory. 

Złuszczanie skóry

Skóra samoistnie regeneruje się - stare komórki naskórka obumierają i są zastępowane nowymi. Niestety w przypadku cery tłustej, proces ten może nie być prawidłowy - dlatego ważne jest regularne wykonywanie peelingów, które usuną zrogowaciały naskórek i odblokują pory - sebum, brud i martwe komórki to połączenie, które odpowiada za powstawanie „niespodzianek” na twarzy. Poza tym, złuszczając skórę przyspieszamy usuwanie drobnych przebarwień, czy blizn potrądzikowych. Najbezpieczniejszymi będą peelingi enzymatyczne, które nie złuszczają skóry w sposób mechaniczny (nie zawierają peelingujących drobinek) ale przy użyciu kwasów, czy enzymów. Produkty złuszczające powinny być stosowane z umiarem - raz, dwa razy w tygodniu, aby nie podrażnić skóry i nie naruszyć jej ochronnej warstwy hydrolipidowej.

Tołpa Sebio 3 enzymy to peeling na bazie enzymów z torfu Tołpa, papainy (z owocu papai) i bromelainy (z ananasa). Dogłębnie oczyszcza skórę, zwęża pory i przygotowuje na dalsze etapy pielęgnacji. 

Pharmaceris T Sebo Almond-Peel 10% to z kolei peeling na bazie kwasów. Formuła kremu, który pozostawiamy na noc sprawia, że składniki aktywne mogą w pełni zająć się naszym problemem. Zastosowany w kosmetyku kwas migdałowy w stężeniu 10%, złuszcza martwe komórki naskórka, niweluje przebarwienia i łagodzi stany zapalne wywołane trądzikiem. 

Zobacz także:

Uriage Hyseac maseczka peel-off z pewnością zadowoli fanki „łazienkowych” rytuałów - skład skoncentrowany jest na substancjach regulujących wydzielanie sebum i matujących skórę - kaolinu oraz cynku. 

Nawilżanie skóry trądzikowej

Nawilżanie skóry trądzikowej to nie lada problem. Wydaje nam się, że skoro ciągle się błyszczy, to nie potrzebuje tego elementu pielęgnacji. Błąd! Nawet mocno przetłuszczająca się cera potrzebuje intensywnego nawilżania aby móc prawidłowo się regenerować i nie ulegać procesom starzenia przedwcześnie. Przesuszenie skóry tłustej może wręcz doprowadzić do jeszcze większego łojotoku - osłabiona bariera ochronna będzie chciała za wszelką cenę „załatać” ubytki. Drugim problemem jest dobór odpowiedniego kosmetyku - formuła musi być na tyle lekka, żeby nawilżać ale nie obciążać skóry, oraz w składzie humektanty, które wiążą wodę w naskórku. Należy unikać substancji komedogennych czyli takich, które zapychają pory i przyczyniają się do powstawania wyprysków - najczęściej są to oleje. Produkty przeznaczone dla cery trądzikowej mogą dodatkowo zawierać substancje czynne, które mają działanie kojące, łagodzące, matujące oraz co ważne - wspomagające funkcje barierowe skóry, jak ceramidy. Najlepiej sprawdzą się tu formuły żelowe, emulsje albo lekkie (nietłuste) kremy:

SVR Sebiaclear Mat+Pores

Avène Cleanance Comedomed

Sesderma Azelac żel

Cetaphil Pro Oil Control