Dekorowanie domu na święta a nasze zdrowie psychiczne

W tym roku niewątpliwie wiele rodzin dużo wcześniej niż rok temu zaczęło dekorowanie domu na święta. Sama widzę taką zmianę w swoim mieszkaniu, gdzie od tygodnia za namową córek dekorujemy okna, rozwieszamy świąteczne światełka i inne ozdoby. Oczywiście z ubieraniem choinki czekamy jeszcze do świąt, chociaż nie dziwi mnie fakt, że w domu Anny Lewandowskiej świąteczne drzewko już stoi w salonie. U mnie prym wiodą światełka w każdej postaci, a także ozdoby świąteczne, które moje dziewczynki wyciągnęły z kufra z dekoracjami.

Zastanawiając się nad tym, dlaczego potrzebujemy już takiego klimatu świąt odpowiedź jest jednoznaczna: dla lepszego samopoczucia. Bo właśnie z tym kojarzą nam się Święta Bożego Narodzenia i cała związana z nimi otoczka. Kiedy więc około godziny 16 za oknem robi się mrok, a nastrój się pogarsza, pierwsza rzecz, to zapalamy nasze świetlne dekoracje.

Okazuje się, że instynkt idzie często w parze z nauką, bowiem amerykańscy psychologowie zapytani o to, jakie korzyści daje nam wcześniejsze dekorowanie mieszkań, zgodnie odpowiadają, że ma to zbawienną korzyść dla naszego zdrowia psychicznego. Dlaczego?

Jako psycholog często mówię o związku między naszymi myślami, emocjami i zachowaniami. Biorąc pod uwagę stres związany z pandemią, myślenie o pozytywnych rzeczach jest jednym ze sposobów zapobiegania stresowi lub lękowi. Dekorowanie domu przywołuje pozytywne wspomnienia i emocje, które mogą być naprawdę pomocne w poprawieniu samopoczucia i zapobieganiu smutkowi” - powiedział psycholog z Los Angeles Erlanger Turner , adiunkt psychologii na Uniwersytecie Pepperdine. 

Zobacz także: Anna Lewandowska pochwaliła się choinką. Co za wspaniałe dekoracje na Święta! Niektóre mocno nas zaskoczyły

Dekorowanie domu na święta lekiem na...

Eksperci podkreślają, jak ważną rolę odgrywa również zapach, który jest silnie związany z naszą pamięcią. Zapalenie zapachowej świecy czy kupienie prawdziwego drzewka świątecznego zamiast sztucznego – to również wpływa na polepszenie naszego samopoczucia.

Czas pandemii i to wszystko, co w ostatnim czasie budziło w nas gniew, strach czy wściekłość, a na co nie mieliśmy wpływu możemy sobie teraz trochę psychicznie zrekompensować, właśnie poprzez wcześniejsze dekorowanie domu na święta. Tak, żebyśmy czuły, że nasz dom jest naszą oazą spokoju, życzliwości i bezpieczeństwa.

Jeśli możesz przekształcić swój salon w zimową krainę czarów, da Ci to poczucie kontroli i skuteczności, których brakowało w 2020 roku” - owiedział Ryan Howes , psycholog z Pasadena w Kalifornii i autor„ Mental Health Journal for Men ”.

Jednak jeśli czas świąt przywołuje na myśl smutne wspomnienia i wiążę się z naszymi traumatycznymi doświadczeniami, lepiej z tego zrezygnować.

Najważniejsze, żebyśmy robili, to co jest dla nas dobre.

Zobacz także: Dekoracje na Święta. Jak udekorować dom w stylu skandynawskim na Boże Narodzenie? 5 ważnych elementów

Źródło: Huffpost.com