Wpływ smartfonów na rozwój dziecka

Czy Twojemu dziecku zdarza się bawić tabletem? Dajesz mu czasem obejrzeć bajkę na smartfonie? Jeśli tak to ważne, abyś wiedział czym grozi używanie tabletów i smartfonów przez dzieci. Jak się okazuje, skutki używania tabletów i smartfonów mogą być bowiem tragiczne dla zdrowia i rozwoju dzieci, a w szczególności rozwoju ich mózgu. Jaki dokładnie wpływ na rozwój Twojego dziecka ma używanie smartfona lub tableta?

Skutki używania tabletów przez dzieci

Najnowsze badania pokazują, że używanie tabletów i smartfonów ma druzgocący wpływ na rozwój mózgu dziecka. Używając nowych technologii, mózg naszego malucha cofa się do poziomu... trzylatka! Zdaniem Susan Greenfield, brytyjskiej naukowiec i członkini Izby Lordów, gdy dziecko korzysta ze smartfona, jego mózg zaczyna działać na poziomie trzylatka, gdyż jego umiejętności społeczne stają się bardzo słabe, czas koncentracji jest krótszy, a emocjonalność i poczucie tożsamości gorsze. Ponadto, badania przeprowadzone przez Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles wykazały, że dzieci, które spędziły tydzień bez urządzeń cyfrowych, szybciej i lepiej porozumiewały się niewerbalnie niż dzieci, które korzystały z telefonów i komputerów.

Dlaczego dzieci nie powinny używać tabletów i komputerów?

W 2014 roku uniwersytety Virginia i Harvard przeprowadziły badania na grupie studentów, które wykazały, że studenci chętniej porażą się prądem niż zostaną sam na sam ze swoimi myślami choćby na 10 minut! Ten przerażający wynik pokazał, że dzieci, które wzrastają w otoczeniu smartfonów i tabletów są tak przyzwyczajone do bodźców, że ich brak jest dla nich gorszy niż fizyczny ból. Zdaniem naukowców, by temu zapobiec dzieci powinny być przez rodziców zajmowane takimi aktywnościami jak sport, czytanie ksiażek i zabawa. To chyba najlepszy dowód na to, że warto poświęcić swojemu dziecku czas zamiast dawać mu do ręki telefon.