Owoc, który zastępuje mięso w diecie

W tym roku wegetarianie mogą zmienić swoje spojrzenie na zamienniki mięsa w diecie. Właśnie udowodniono, że jednym z najlepszych substytutów produktów mięsnych jest owoc rosnący na drzewach w Indiach i kilku innych zakątkach Azji. Chodzi o tzw. dżakfrut, a drzewo na którym rośnie to chlebowiec różnolistny.

Jak wygląda dżakfrut?

Owoce, nieco podobne do owoców drzewa chlebowego, osiągają do 90 cm długości i 30 kg masy i tym samym są największymi owocami na świecie, rosnącymi na drzewie. Owoce spożywa się zarówno na surowo, jak i po poddaniu obróbce termicznej. Miąższ jest dość soczysty, ciemno-żółty, odznacza się intensywnym zapachem. W kuchni indyjskiej wykorzystuje się również nasiona dżakfruta.

Dżakfrut jest owocem narodowym w Bangladeszu i południowych krajach Azji. Według dietetyków dżakfrut może być genialnym rozwiązaniem dla wegetarian, ponieważ, w przeciwieństwie do innych zamienników mięsa, nie jest poddawane obróbce jak np. tempeh, z ziaren soi. Z kolei struktura owocu przypomina kurczaka lub wołowinę.

Jak przygotować dżakfrut?

Jeśli już zdobędziecie dżakfruta, warto wiedzieć jak go przygotować. Sprzedawany jest mrożony, w puszkach w syropie lub w zalewie solnej. Do dżakfruta najlepiej dodać sporo przypraw np. tajskie curry czy chili. Najlepiej jako zamiennik mięsa działają młode zielone dżakfruty, które ciężko dostać w sklepie. Niemniej zielony dżakfrut świetnie smakuje w marynacie czy sosach np. barbecue. W zasadzie dżakfruta można też położyć na pizzy jako dodatek, uwędzić go nad ogniem czy zgrillować.

Dżakfrut substancje odżywcze

Ten owoc zawiera sporo witaminy B, dostarcza trzy gramy białka (tempeh dostarcza 15 gram, ale jest przetworzony) i kilka gram błonnika. Niemniej wspomaga metabolizm, normuje ciśnienie krwi i dba o serce.