Jak wybrać lodówkę? Najważniejsze czynniki

Kupno lodówki to nie lada wyzwanie. Na rynku znajdziesz naprawdę sporo różnych modeli, które różnią się nie tylko wielkością i pojemnością, ale też wyglądem, klasą energetyczną czy obecnością dodatkowych funkcji. Wszystko zależy więc od tego, jakie masz potrzeby i możliwości finansowe. Oto najważniejsze elementy, na które warto zwrócić uwagę!

Rozmiar lodówki – jaka pojemność będzie odpowiednia?

Wszystko zależy od tego, ile osób mieszka w domu. Przyjmuje się, że lodówka standardowych wymiarów (wysokość ok. 180-200 cm, szerokość ok. 60 cm) wystarczy dla czteroosobowej rodziny. Jeśli jednak sporo gotujecie, lubicie mieć zapasy, a dodatkowo robicie duże zakupy – lepiej sprawdzi się dwudrzwiowa chłodziarka side-by-side. W większych urządzeniach połowę miejsca zajmuje najczęściej lodówka, a drugą połowę zamrażarka (po lewej i prawej stronie lub u góry i na dole).

Dla singla lub pary sprawdzi się jednodrzwiowe urządzenie z mniejszą zamrażarką. Jeżeli masz do dyspozycji naprawdę niewiele przestrzeni, pomyśl o niewielkich lodówkach, które można wstawić pod szafką.

Dobór wielkości jest ważny nie tylko pod kątem miejsca, jakie masz do dyspozycji w kuchni. Dobrze oszacuj, ile jedzenia będzie w środku. Dlaczego? Dzięki temu chłodzenie będzie optymalne, co wydłuży świeżość produktów spożywczych!

Dodatkowe funkcje – które są najbardziej przydatne?

Aby używanie lodówki było wygodniejsze i bezpieczniejsze, warto postawić na sprzęt z dodatkowymi funkcjami. Do najczęstszych rozwiązań stosowanych w nowoczesnych chłodziarkach należą:

  • technologia No Frost – dzięki której nie trzeba rozmrażać lodówki, a produkty dłużej pozostają świeże,
  • kostkarka do lodu – umożliwiająca produkcję lodu nawet bez otwierania drzwiczek,
  • czujnik wilgotności i temperatury – dzięki czemu znacznie łatwiej utrzymać we wnętrzu odpowiednie parametry chłodzenia.

Design lodówki – jak zadbać o dopasowanie do wnętrza?

Wiele osób wbrew pozorom wybór zaczyna właśnie od tej kwestii. Możesz kupić lodówkę do zabudowy, która nie będzie wyróżniała się w kuchni – zostanie przysłonięta przez front meblowy. Jeśli chcesz mieć jednak chłodziarkę wolnostojącą, masz do wyboru standardowe białe lub srebrne modele, dobrze wyglądające w każdym wnętrzu.

Dla miłośników efektownych rozwiązań sprawdzą się z kolei urządzenia w stylistyce retro: same w sobie są świetną ozdobą pomieszczenia. Kolejna opcja to lodówki czarne, które znakomicie wyglądają we wnętrzach loftowych i skandynawskich.

Zobacz także:

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując lodówkę?

Szukając lodówki warto kierować się też kilkoma innymi parametrami. Dzięki temu dobierzesz sprzęt w taki sposób, żeby służył Ci latami, a jego użytkowanie zawsze będzie komfortowe. Zwróć uwagę na:

  • głośność pracy,
  • energooszczędność,
  • dodatkowe wyposażenie (np. szuflady czy koszyki).

Odpowiednio dopasowana do Twoich wymagań lodówka pomieści wszystkie produkty spożywcze i zapewni im świeżość na długi czas. Dzięki temu z przyjemnością będziesz gotować, a także oszczędzisz.

Największy wybór lodówek? Sprawdź w Neonet!

Szukasz najlepszej chłodziarki do swojej kuchni? W Neonet znajdziesz wiele lodówek – zarówno jednodrzwiowych, jak i tych multidoor czy side-by-side. Czekają na Ciebie tutaj: https://www.neonet.pl/duze-agd/lodowki-i-zamrazarki.html. Pamiętaj, że sprzęt AGD wybierasz na lata, dlatego warto przemyśleć wszystkie parametry, takie jak pojemność, design czy dodatkowe funkcje.