Co wziąć pod uwagę kupując gry i zabawki edukacyjne dla małych dzieci?

Im więcej zmysłów jest zaangażowanych w daną czynność, tym większe szanse, że Twoje dziecko będzie się bardziej rozwijać podczas zabawy. Szukaj dla dzieci gier uczących, które oferują różne dźwięki, widoki i możliwości dotykania. 

Dzieci są bardziej zaangażowane w kolorowe gry. Więcej kolorów oznacza pobudzenie większej liczby tych czopków optycznych, które reagując na kolor, pobudzają naukę. 

Wybierając gry edukacyjne dla dzieci, w których istnieje jedna ogólna koncepcja (np. ABC, 123) z wieloma drogami zachowania (dopasowywanie, kolorowanie itp.), mózg syntetyzuje informacje, używając nie tylko różnych zmysłów, ale na różne sposoby, w każdym nowym rodzaju gry. Różnorodność to niezawodny sposób na powtórzenie umiejętności bez frustracji i znudzenia, dzięki czemu nauka dla Twojego malucha jest jeszcze łatwiejsza. 

Konieczność używania palca do przeciągania lub klikania oznacza angażowanie umiejętności motorycznych z koordynacją wzrokowo-ruchową, co jest pożądaną kombinacją. Różne rodzaje dotyku stymulują różne umiejętności motoryczne, na przykład przeciąganie i upuszczanie, śledzenie lub polecenia jednym dotknięciem. Kupując grę dla swojego dziecka, z pewnością ucieszy Cię oszczędność, którą dadzą Ci kody rabatowe empik.

Gry ze wskazówkami słownymi są szczególnie skuteczne, ponieważ tworzą ścieżki neurologiczne od słuchu przez wzrok, aż po dotyk — zasadniczo obejmując wszystkie dostępne zmysły. Zabawne piosenki i efekty dźwiękowe zwiększają zainteresowanie każdą czynnością.

Co wziąć pod uwagę kupując gry i zabawki edukacyjne dla starszych dzieci?

Na jakie tematy chcesz ukierunkować zabawę dziecka? Może potrzebuje ono ćwiczeń z matematyki lub języka obcego? Wybierając gry matematyczne, warto wziąć pod uwagę konkretne zagadnienie matematyczne, jakiego ma dotyczyć gra, np. dodawanie, ułamki, czy poznawanie figur geometrycznych. 

Nie zapomnij o grach na tematy związane ze sztuką językową. Istnieją gry, które pomagają dzieciom rozwijać umiejętności, takie jak identyfikowanie fabuły i struktury fabuły, a także gry rozwijające umiejętności argumentacji, takie jak łączenie twierdzeń i dowodów w celu stworzenia mocnych argumentów.