"Pakiet Praw Kobiet" PO: "Dzieci będą się rodziły wtedy, gdy kobiety będą czuły się bezpiecznie"

Platforma Obywatelska na konferencji prasowej przedstawiła swoje stanowisko względem aborcji i poinformowała o stworzeniu tzw. "Pakietu Praw Kobiet", który ma zapewnić kobietom poczucie bezpieczeństwa i zagwarantować jej kompleksową opiekę. „Fundamentem deklaracji jest upominanie się o podmiotowe traktowanie kobiety”, podkreślił szef PO, Borys Budka. "Lepiej późno niż wcale", skomentował deklarację szefa PO na Twitterze jeden z internautów.

„W szczególnie trudnych sytuacjach, po konsultacjach z psychologiem i lekarzem, to kobieta powinna podjąć decyzję i prawo powinno jej to umożliwi”, mówili przedstawicieli Platformy.

Tym samym PO opowiedziało się za liberalizacją prawa aborcyjnego. Wcześniej PO popierała tzw. kompromis aborcyjny z 1993 r., który pozwalał kobiecie na dokonanie aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, gdy ciąża pochodziła z czynu zabronionego (np. gwałtu) lub przy stwierdzeniu ciężkiego lub niedowracalnego uszkodzenia płodu.

Zobacz też:
Strajk kobiet: Babcia Kasia szokuje relacją z komisariatu. Policja zarzuca jej kłamstwa
Poseł Kamil Bortniczuk w sondzie na Twitterze pyta "czy na suczce należy przeprowadzić aborcję"?
Wyrok TK w sprawie aborcji już w Dzienniku Ustaw. Polki zapowiedziały kolejne strajki

Czym jest "Pakiet Praw Kobiet" Platformy Obywatelskiej? 

Głównymi punktami opracowanego "Pakiet Praw Kobiet", są m.in:

- aborcji dostępna do 12. tygodnia ciąży w szczególnie trudnych warunkach osobistych kobiety po konsultacjach z lekarzem i psychologiem

- zapewnienie badań prenatalnych

- gwarancja łatwego dostępu do bezpłatnej antykoncepcji

Zobacz także:

- powrót do obowiązywania 3 przesłanek dopuszczających przerywanie ciąży sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu, podkreśliła wagę „Pakietu Praw Kobiet” dodając, że "dzieci będą się rodziły wtedy, gdy kobiety będą czuły się bezpiecznie".

"Jesteśmy zdania, że kobieta powinna być bezpieczna i mogła świadomie podejmować decyzję o swojej przyszłości, w tym macierzyństwie. W naszej partii w sprawach światopoglądowych zawsze każdy będzie głosował w zgodzie ze swoim sumieniem", powiedział szef PO Borys Budka.