Czy perfumy się psują?

Choć data ważności raczej kojarzy nam się z produktami spożywczymi, to ma ją też zdecydowana większość kosmetyków, w tym perfum. W przypadku tych ostatnich, oznacza okres w którym zapach pozostaje intensywny, a sama ciecz nie wywoła podrażnień na skórze, ale nie tylko - aromat może również znacząco zmienić się pod wpływem reakcji perfum z tlenem z powietrza. Mówimy wtedy o zjawisku oksydacji. Większość producentów zaleca zużycie flakonu w przeciągu roku, do trzech, ale jak w rozmowie z portalem byrdie.com, mówi Amandine Pallez z Bvlgari, niektóre zapachy nie stracą swoich właściwości nawet po pięciu latach.  

Które perfumy są najtrwalsze?

Pallez wyjaśnia, że jak w przypadku wszystkich produktów, trwałość perfum jest uzależniona od chemicznej stabilności poszczególnych składników. Najdłużej świeżość zachowają więc perfumy z dodatkiem alkoholu, który jest swoistym konserwantem, a także te z nutami drzewnymi, najsłabsze mogą okazać się natomiast zapachy z dużą zawartością cytrusów i olejków. 

Jak przedłużyć trwałość perfum?

Jak w przypadku każdego produktu kosmetycznego, sposób jego użytkowania i przede wszystkim - przechowywania, może istotnie wpłynąć na przydatność do użycia. Co robić, a czego nie robić, aby przedłużyć trwałość ulubionego zapachu?

Trzymaj flakon z dala od światła i ciepła

Kolekcja perfum na parapecie wygląda ładnie, ale nie sprzyja zachowaniu świeżości zapachów. Promienie słoneczne degradują ich cząsteczki, przez to zawartość flakonu staje się bardziej podatna na oksydację. Trzymaj perfumy w zacienionym miejscu, a jeśli już musisz eksponować je w pełnym świetle - postaw na opakowania z ciemnego szkła. To samo dotyczy wysokich temperatur, które mogą być katalizatorem nieporządanych reakcji wewnątrz butelki. Amandine Pallez sugeruje, że najlepszą temperaturą do przechowywania perfum jest 15 stopni Celsjusza.

Zużyj perfumy do ostatniej kropli 

Puste miejsca we flakonie bardzo chętnie zapełni powietrze, a wraz z nim tlen, który wchodzi w reakcję z perfumami i trwale zmienia ich aromat. Kupowanie kilku zapachów i używanie ich na zmianę to średni pomysł - resztki cieczy w buteleczkach nie posłużą nam latami. 

Nakładaj zapach warstwowo

Jeśli jesteś już na „ostatniej prostej” ze swoim ulubionym zapachem, spokojnie - poczekaj z zakupem nowego flakonu. Aby zintensyfikować aromat perfum i przedłużyć ich trwałość na skórze, używaj ich razem z perfumowanymi kosmetykami do pielęgnacji ciała, np. balsamem, żelem pod prysznic, albo mgiełką do włosów.