Czy matura 2019 się odbędzie?

Strajk nauczycieli przybiera na sile. Właśnie rozpoczął się drugi tydzień strajku.

Sytuacja od paru dni jest dość napięta, w związku z egzaminami i przyszłymi maturami. Pomimo strajku uczniowie zdają egzaminy, tak też było i w ubiegłym tygodniu. Teraz wszyscy zadają sobie pytanie: czy matura 2019 się odbędzie?

Tegoroczne matury zaplanowane są w okresie od 6 do 23 maja, jednak zdaniem związkowców nie jest to takie oczywiste, że egzaminy się odbędą. "Przeprowadzenie matur jest zagrożone" - powiedział Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, w TOK FM.

Czy matura się odbędzie? Termin matury 2019 jest zagrożony

Podobnego zdania jest również prezes ZNP Sławomir Broniarz, który zasugerował, że przełożenie matur 2019 jest możliwe. "Kalendarz roku szkolnego jest kalendarzem bardzo elastycznym. My w tym kraju zmienialiśmy ustawy w ciągu czterech godzin. W związku z powyższym wydaje się, że rozporządzenie ws. organizacji roku szkolnego także jesteśmy w stanie zmienić" - powiedział Sławomir Broniarz w Polsat News.

Broniarz podkreślił, że zdaje sobie sprawę z sytuacji, która ma miejsce ale nie należy winą za ten stan rzeczy obciążać tylko nauczycieli. "To nie jest tylko i wyłącznie odpowiedzialność nas nauczycieli. Ja sobie zdaję sprawę z sytuacji i decyzji jakie podjął związek. Natomiast zwracam uwagę, że to nie jest odpowiedzialność tylko nas nauczycieli. To jest także odpowiedzialność rządu. Mam wyrzuty sumienia z wielu powodów, ale nie dam sobie wmówić, że winę za ten stan rzeczy ponosi związek i nauczyciele, bo absolutnie główna wina leży po stronie tych, którzy bagatelizowali tę sprawę" - dodał Broniarz.

Czy matura 2019 się odbędzie? Maturzyści apelują

Maturzyści, którzy i tak są zestresowani zbliżającymi się egzaminami maturalnymi mają teraz kolejny powód do stresu. Na Facebooku tegoroczni uczniowie założyli specjalny profil "NIE przeciwko odwołaniu matury", gdzie zaapelowali o zawieszenie strajku na ten czas.

"Zwracamy się do Szanownego Państwa z ogromną prośbą.
Wiemy, że jako nauczyciele walczycie o godne wynagrodzenie finansowe za trud w przygotowanie nas do dorosłego życia, jednak zamykacie nam również Państwo możliwość wkroczenia w nie. 
Z tego powodu zwracamy się z ogromną prośbą o zawieszenie strajku na czas klasyfikacji klas maturalnych, oraz samych egzaminów dojrzałości" - czytamy we wpisie.

Uczniowie chcą, żeby ten apel trafił do każdej szkoły oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego i proszą, żeby każdy maturzysta i nie tylko rozpowszechnił ten apel.

To pokazuje jak poważna jest sytuacja związana ze strajkiem nauczycieli i najbliższe dni pokażą, w którym kierunku to pójdzie.

Kiedy premier Mateusz Morawiecki prosi o zawieszenie strajku w związku ze strajkiem na czas zbliżających się świąt, artyści zbierają się, żeby wystąpić w koncercie dla nauczycieli organizowanym przez Marię Sadowską. "Chcemy przyciągnąć młodzież i pokazać im, jak ważna jest solidarność i zaangażowanie społeczne" - napisała artystka na Facebooku.