Dieta wegańska - dlaczego jest tak popularna?

Dieta wegańska, oznacza całkowitą rezygnację ze spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego. W jej przypadku, oprócz odstawienia mięsa, z jadłospisu wykreślamy takie produkty jak jaja, nabiał, miód. Dlaczego dieta wegańska zdobywa popularność? Po pierwsze, ze względów etycznych, po drugie w wyniku zwiększenia się świadomości społecznej na temat skali produkcji mięsa i innych produktów odzwierzęcych, a głównie jej wpływ na środowisko naturalne. Po trzecie - i na tym skupimy się w tym tekście - ze względów zdrowotnych. Piękna skóra to zdrowa skóra, dlatego wzięłyśmy pod lupę dietę wegańską w kontekście dbania o urodę. 

Wpływ diety wegańskiej na skórę

Zacznijmy od tego, co robi z naszą skórą spożywanie nadmiernych ilości mięsa. Produkty mięsne, zawierają tłuszcze nasycone, które powodują choroby układu krążenia, w tym na przykład niedrożność w naczyniach krwionośnych, co prowadzi do zmniejszonego dostarczania tlenu i składników odżywczych do komórek skóry.   Wykluczenie nabiału natomiast, jest zbawienne dla osób zmagających się z nietolerancją laktozy, lub alergią na produkty mleczne. Spożywane w takim przypadku, uruchamiają procesy układu autoimmunologicznego organizmu, co skutkuje między innymi opuchlizną twarzy, podkrążonymi oczami, wysypką i stanami zapalnymi skóry. Kolejną wartością diety wegańskiej, jest fakt, że zastępujemy (a przynajmniej powinniśmy) produkty pochodzenia zwierzęcego dużą ilością świeżych warzyw i owoców. Dzięki temu dostarczamy skórze  witamin, które mają znaczący wpływ na procesy jej regeneracji i walki z przedwczesnym starzeniem. Owoce i warzywa zawierają też dużo wody, dzięki czemu utrzymujemy odpowiedni poziom nawilżenia skóry od środka, skóra jest bardziej jędrna i odporna na powstawanie zmarszczek. 

Dieta wegańska a trądzik 

Czy istnieje bezpośrednia zależność pomiędzy spożywaniem produktów pochodzenia zwierzęcego, a problemami skórnymi? I tak i nie. Oznacza to, że rezygnacja z mleka i mięsa będzie pomocna dla osób zmagających się z trądzikiem, wynikającym z alergii na mleko lub nietolerancji laktozy. Również tłuszcz pochodzenia zwierzęcego może zaostrzać stany zapalne w skórze, więc jeśli borykasz się z uporczywym, trądzikiem i ropnymi wypryskami, warto rozważyć odstawienie mięsa. 

Czy dieta wegańska może źle wpłynąć na skórę i włosy?

Dieta wegańska może mieć zły wpływ na wygląd skóry i włosów, ale tylko wtedy, kiedy nie będziemy zapewniać naszemu organizmowi witamin, tłuszczy i składników, które do tej pory spożywaliśmy wraz z mięsem i nabiałem. Weganie powinni przede wszystkim zwracać uwagę na spożywanie odpowiedniej ilości produktów zawierających kwasy omega-3 (np. Oliwa z oliwek), żelaza (szpinak, natka pietruszki), oraz suplementować witaminę B12. Zbagatelizowanie tych zaleceń, to prosta droga do problemów skórnych (wysuszona cera, skłonna do przebarwień), oraz nadmiernego wypadania włosów. Zanim w pełni doprowadzimy swój jadłospis do porządku, warto zainwestować również w suplement zawierający biotynę i cynk - dodatkowo wzmocni paznokcie i włosy.