Co to jest syndrom królowej pszczół?

Syndrom królowej pszczół to termin, który został wprowadzony przez amerykańskiego psychologa społecznego Grahama L. Stainesa w latach siedemdziesiątych.

To określenie dotyczy głównie kobiet, które gdy tylko zdobędą wysokie stanowisko zrobią wszystko, żeby nikogo już nie dopuścić do władzy. Kobiety takie, podobnie jak królowe pszczoły, potrzebują uznania i bycia ciągle w centrum uwagi. Inne kobiety traktują jak rywalki i za wszelka cenę nie chcą dopuścić ich do władzy.

Syndrom królowej pszczół obserwuje się głównie u kobiet mających władzę w polityce, biznesie, sztuce, mediach.

Jak rozpoznać, że ktoś ma syndrom królowej pszczół?

Jeśli twoja szefowa ma syndrom królowej pszczół od razu to zauważysz! Taka osoba będzie wymagała od swoich współpracowników pełnej uległości, oddania i okazywania podziwu. Królowe pszczół często żywią uprzedzenia i są surowe w stosunku do kobiet spełniające tradycyjne role kobiece.

Królowe pszczoły, które zajmują wysokie stanowiska i mają wpływ na rozwój kariery swoich podwładnych, często specjalnie nie dopuszczają do awansu kobiet.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Toronto w 2005 roku wykazały, że panie, które mają szefową z syndromem królowej pszczół są bardziej zestresowane i częściej cierpią na bóle głowy i bezsenność. Według naukowców takie dolegliwości mogą być związane z oddziaływaniem osoby z syndromem królowej pszczół na pozostałych pracowników.