Cytaty z polskich filmów

Polskie filmy pod względem liczby zabawnych aforyzmów nie tyle dorównują hollywoodzkim hitom, ale wręcz je wyprzedzają. Mamy na swoim koncie produkcje, które podbiły serca widzów i weszły do stałego repertuaru w ich domach. Kultowe cytaty niektórych postaci tak trwale zakorzeniły się w języku, że czasem powtarzamy pewne sentencje, zupełnie nie zdając sobie sprawy, że ich źródłem jest film. Poznajcie nasze ulubione cytaty z polskich komedii, które uczyniły je nieśmiertelnymi produkcjami. 

„Coco jamboo i do przodu!" (Chłopaki nie płaczą, reż. Olaf Lubaszenko)

„Co za ponury absurd… Żeby o życiu decydować za młodu, kiedy jest się kretynem?" (Dzień świra, reż. Marek Koterski)

„Ciemność, widzę ciemność, ciemność widzę" (Seksmisja, reż. Juliusz Machulski)

„Marian! Tu jest jakby luksusowo!" (Kogel-mogel, reż. Roman Załuski)

„Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk, a rośnie popyt na święty spokój" (Vabank, reż. Juliusz Machulski)

„Czterdzieści lat z moich czterdziestu lat zmarnował mi komunizm. (…) Dzieła zniszczenia dokończyła demokracja" (Nic śmiesznego, reż. Marek Koterski)

Zobacz także:

Cytaty z filmów o miłości

Nie zawsze jedynie zabawne sentencje zapadają nam w pamięć. Z pewnością bardzo dobrze kojarzymy również aforyzmy, które zamiast wywoływać uśmiech, napełniają oczy łzami. Cytaty o rozstaniu, złamanym sercu i oczekiwaniu na prawdziwą miłość potrafią tak celnie dotknąć wrażliwości widzów, by znaleźć na stałe miejsce w ich sercach, a czasem także na ich ciałach. Wiele osób, które wybierają cytaty na tatuaż decyduje się właśnie na fragment filmowego dialogu. Jeśli poszukujesz inspiracji lub pocieszenie, poniższe zestawienie może okazać się doskonałym źródłem filmowych złotych myśli. 

„Może jestem głupi, ale wiem co to miłość" (Forrest Gump, reż. Robert Zemeckis)

„Miłość to nie coś, co się znajduje. Miłość to coś, co znajduje Ciebie" (Wiek Adaline, reż.Lee Toland Krieger)

„Nie wiem, jak to możliwe, że dzieli nas pół świata. Ale ja myślę o Tobie bez przerwy i myśleć będę też jutro. Przesyłam ci ostatnie promyki hawajskiego słońca. Z serca prosto do twojego serca" (Pearl Harbor, reż. Michael Bay)

„Życie bez miłości nie ma sensu. Kto nie kochał , ten nigdy nie żył" (Joe Black, reż. Martin Brest)

„Bez ciebie dzisiejsze wzruszenia byłyby tylko martwym naskórkiem dawnych uniesień" (Amelia, reż. Jean-Pierre Jeunet)

„Oczarowałaś mnie, moje ciało i duszę. I kocham...kocham... kocham cię. Od dziś nie chcę już nigdy się z tobą rozstawać" (Duma i uprzedzenie, reż. Joe Wright)

„Trudno jest być złym, kiedy świat ma do zaoferowania tyle piękna" (American Beauty, reż.  Sam Mendes)

Śmieszne cytaty z filmów

Na pewno potrafisz wymienić kilka filmów, po obejrzeniu których od śmiechu rozbolał cię brzuch, a po policzkach płynęły łzy. W historii kinematografii można znaleźć wyborne komedie zaskakujące błyskotliwym humorem i doskonale wyważonym żartem. Najlepsze cytaty z filmów to takie, którymi możesz zaskoczyć rozmówców w codziennej sytuacji. Najsłynniejsze światowe komedie są kopalnią takich właśnie sentencji. Przedstawiamy przegląd naszych ulubionych tekstów, których wspomnienie zawsze poprawia humor. 

„Ja rozumiem, że wam jest zimno, ale jak jest zima, to musi być zimno!" (Miś, reż. Stanisław Bareja)

„Moja mama zawsze mówiła: życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz, co ci się trafi" (Forrest Gump, reż. Robert Zemeckis)

„Szczerze mówiąc kochanie, nic mnie to nie obchodzi" (Przeminęło z wiatrem, reż. Victor Fleming)

„Chcesz kontynuować tę dysputę teologiczną w wozie, czy w pierdlu z gliniarzami?" (Pulp Fiction, reż. Quentin Tarantino)

„Nie traktuj życia zbyt poważnie. I tak nie wyjdziesz z niego żywy" (Królik Bugs)

„Badania dowiodły, że szczęścia nie daje miłość, bogactwo czy władza, tylko dążenie do nieosiągalnych celów: a czymże jest dieta, jeśli nie tym?" (Dziennik Bridget Jones, reż. Sharon Maguire)

„Odbiło ci, zbzikowałeś, dostałeś fioła. Ale coś ci powiem w sekrecie. Tylko wariaci są coś warci" (Alicja w Krainie Czarów, reż. Tim Burton)

Słynne cytaty z filmów

Na scenarzystach ciąży niemała odpowiedzialność, by zadowolić wymagających widzów i zaskoczyć ich fantastycznymi, zapadającymi w pamięć dialogami. Dobrze wiemy, że życie pisze różne scenariusze, ale warto wspomnieć, że również bardzo chwytliwe. Najpopularniejsze cytaty z filmów romantycznych, komedii, thrillerów, a nawet melodramatów dotyczą właśnie codziennych problemów, z którymi widzom łatwo się utożsamić. Czasem wspomnienie historii ulubionego bohatera potrafi dodać otuchy, zainspirować lub zmotywować do działania. 

„Houston, mamy problem" (Apollo 13, reż. Ron Howard)

„Zamierzam złożyć mu propozycję nie do odrzucenia" (Ojciec Chrzestny, reż. Francis Ford Coppola)

„Toto, mam wrażenie, że nie jesteśmy już w Kansas" (Czarnoksiężnik z Oz, reż. Victor Fleming)

„Louis, tak sobie myślę, że to początek pięknej przyjaźni" (Casablanca, reż. Michael Curtiz)

„Hasta la vista, baby" (Terminator 2: Dzień sądu, reż. James Cameron)

„Martini. Wstrząśnięte, nie zmieszane" (Goldfinger, reż. Guy Hamilton)

„Niech moc będzie z tobą" (Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja, reż. George Lucas)

„You talkin’ to me?" (Taksówkarz, reż. Martin Scorsese)

Smutne cytaty z filmów

„Wyciskacz łez” i ulubiona przekąska to spopularyzowany zestaw ratunkowy po rozstaniu. Prawda jest jednak taka, że wybieramy smutne filmy znacznie częściej i w zupełnie innych okolicznościach. Wzruszające i może nieco przygnębiające produkcje wymagają od nas maksymalnego zaangażowania, dzięki czemu możemy zapomnieć o otaczającym nas świecie i całkowicie zatopić się w akcji. Co więcej, smutne filmy są skarbnicą złotych myśli, w której znajdziemy głębokie sentencje o życiu i śmierci, a także fantastyczne cytaty o nadziei i walce o marzenia

„Wydaje mi się, że niektórzy ludzie rodzą się z tragedią w krwi" (Donnie Darko, reż. Richard Kelly)

„Nigdy nie przywiązuj się do kogoś za bardzo, ponieważ przywiązania prowadzą do oczekiwań, a oczekiwania do rozczarowań" (Trzy metry nad niebem, reż. Fernando González Molina)

„Ten ból ciągnie mnie na dno jak wielki głaz" (Kraina Lodu 2, reż. Jennifer Lee, Chris Buck)

„Oby moja śmierć miała więcej sensu niż moje dotychczasowe życie" (Joker, Todd Phillips)

„Gandhi powiedział, że cokolwiek w życiu robisz, nie ma większego znaczenia. Ale ważne jest, żeby to zrobić. Zgadzam się z pierwsza częścią tego twierdzenia" (Twój na zawsze, reż. Allen Coulter)

 „Z tego szczęścia to aż mi się skakać chce... Najlepiej z mostu pod pociąg" (Ósmoklasiści nie płaczą, reż. Dennis Bots)

 „Nie wypada umierać bez żadnej blizny" (Fight Club, reż. David Fincher)